Ukraińskie ciało i miasto napadli Rosjanie i pastwią się. Tylko ślepy tego nie widzi. Ale ta historia jest o czym innym. O orkach spod Woroneża i Krasnodaru, wyhodowanej przez Putina ukrytej Rosji i mądrości starego Żyda - w 75. odcinku "Mistrzów Słowa" Julia Chętnicka czyta tekst Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Orkowie spod Woroneża"
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Bokser mówi: 'Wiedzcie, nazywają was tutaj orkami! Wszystkich!'. Wypowiedź ta stanowiła wyłom, bo wcześniej 'ork' pojawiało się w odniesieniu do rosyjskich żołnierzy. Teraz dotyczyło całego narodu.

Kim są orkowie? Dajmy spokój etymologiom czy powiązaniom ze starymi bóstwami. Dziś, dla wszystkich, może z wyjątkiem mieszkańców krajów totalitarnych, będą to postaci z 'Hobbita' (1937) czy 'Władcy pierścieni' (1954). Autor tych powieści, Anglik J.R.R. Tolkien czerpał z różnych mitologii i wykreował Śródziemie, które ze skwapliwością demiurga zasiedlił rzeszą różnych bohaterów, w tym orków właśnie. Są oni humanoidami, zazwyczaj niższymi od człowieka, przygarbionymi, o zdeformowanych kształtach. Rozrośnięte barki, przydługie ręce, krótkie, krzywe nogi, szerokie karki i twarze o płaskich nosach, skośnych oczach i ostrych, powykrzywianych zębach".

W 75. odcinku "Mistrzów Słowa" Julia Chętnicka czyta tekst Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Orkowie spod Woroneża" z magazynu "Ale Historia".

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaJerzy SchejbalAgata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz DamięckiMagdalena SchejbalCezary Żak i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy - klubowy - pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

"Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl - od poniedziałku do piątku rano - pojawia się podcast "8:10", w którym dziennikarze "Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach "8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji "Gazety Stołecznej" - "Warszawa nadaje".

Zapraszamy do słuchania naszego nowego podcastu "Zdrowa rozmowa". Prowadzące podcast Margit Kossobudzka i Katarzyna Staszak to doświadczone dziennikarki działu nauka i zdrowie „Wyborczej", które zawsze merytorycznie, ale przy tym w przystępny sposób i z dawką humoru podejmą tematy ważne oraz te, o które chcielibyśmy zapytać lekarza, ale nie mieliśmy odwagi. „Zdrowa rozmowa" to podcast z misją. W myśl starej zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć" częściej usłyszymy o stylu życia niż o chorobach. Prowadzące oddzielają prawdę od fikcji, rozmawiają z ekspertami, pomagają słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych porad medycznych. 

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem