Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Jedź po niego, zabierz go stamtąd! – krzyczy stary.

– To jej syn – odkrzykuje Pasza w odpowiedzi – niech sama go zabiera.

– To twój siostrzeniec – przypomina stary.

– No i co?

– Mój wnuk.

I wszystko to bez wyłączania telewizora. Nie gaśnie nawet w nocy. Jest u nich jak wieczny ogień – płonie nie tyle dla radości żywych, ile na pamiątkę umarłych. Stary ogląda prognozę pogody, jakby mieli tam wymienić jego imię. Kiedy prognoza się kończy, przez chwilę siedzi, jak gdyby nie wierzył w to, co usłyszał. Pasza nie ogląda telewizji, szczególnie przez ostatni rok, kiedy wiadomości po prostu przerażają. Siedzi w swoim pokoju przy biurku zawalonym podręcznikami, nie wytrzymuje, wstaje, wychodzi na dwór. Słysząc to, stary się odwraca, sprężyny w kanapie trzaskają jak suche gałęzie w harcerskim ognisku. Meble w domu są leciwe, ale żywotne – obecnych gospodarzy z pewnością przeżyją. Siostra namawiała, żeby przynajmniej dać fotele do tapicera, ale Pasza machnął na to ręką. Po co nowe obicia, mówił, to jak robić pompki po siedemdziesiątce – oczywiście można, ale lepiej wcześniej wziąć coś przeciwbólowego. Siostra ostatnio prawie się nie pojawia, więc i o nowych obiciach nikt więcej nie mówi.

W 62. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Andrzej Seweryn czyta fragment powieści Serhija Żadana w przekładzie Michała Petryka pt. "Internat", która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Serhij Żadan został ogłoszony Człowiekiem Roku 2022 "Gazety Wyborczej".

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaAndrzej GrabowskiMaria PeszekJerzy Schejbal, Agata BuzekStanisław BrejdygantGrzegorz Damięcki i inni. 

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" nie tylko mogą czytać wszystko, co piszemy, ale też mają bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do Słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.