Polskie dzieci nieheteronormatywne czują się tak, jakby zostały porzucone w gęstym lesie i błądziły w ciemnościach, tropione przez okrutnych myśliwych - w 55. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Daria Połunina czyta tekst Renaty Lis "Oskarżamy".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Adam urodził się w małym mieście na Podkarpaciu w tradycyjnej, katolickiej rodzinie. Był to świat bez gejów – ludzie nie znali takich osób ani takiego słowa. Co innego słowo „pedał" – to było w powszechnym użyciu. Adam nie wiedział, co oznacza, ale od razu pojął, że to wstyd i hańba. Nikt nie chciał być pedałem. Mężczyźni i kobiety z jego otoczenia łączyli się w pary, brali ślub w kościele i mieli dzieci. Tak jak jego rodzice.

W rodzinie Adama nie rozmawiało się o uczuciach. Przy świątecznym stole oprócz wąsatych żartów krążyły plotki o kuzynach, przepisy kulinarne, sensacje z życia celebrytów. Mówiono o wszystkim, tylko nie o tym, co naprawdę ważne. Adam uczył się od najbliższych, że każdy impuls psychiczny, który mógłby zakłócić tę fałszywą rodzinną idyllę, należy w sobie stłumić i głęboko schować - tak zaczyna się tekst Renaty Lis pt. "Oskarżamy", który w 55. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" czyta Daria Połunina. Tekst ukazał się w "Książkach. Magazynie do Czytania". 

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaAndrzej GrabowskiMaria Peszek i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy, ale mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

"Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce", Karakter, Kraków, Premiera: 25 marca

'Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce', Karakter, Kraków
'Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce', Karakter, Kraków  Fot. materiały wydawnictwa

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem