Mechanizmy, które sprawiają, że troszczymy się o bliskich, odpowiadają także za zdolność do ostrzału rakietowego - w 54. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Jacek Beler czyta tekst Kaspra Kalinowskiego "Jesteśmy tak źli, bo jesteśmy tak dobrzy".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dobrzy ludzie miewają problem z rozpoznaniem zła. Gdy Europejczycy wylądowali w 1492 r. na Bahamach, miejscowi nie wiedzieli, czym jest miecz. Łagodność uczyniła z nich idealnych niewolników. Najeźdźcy byli zdumieni ich skłonnością do dzielenia się. Mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej łuki uznali za naszyjniki.

Obecnie zło przybiera wyraźny kształt. W obliczu obrazów z Ukrainy naiwne może się wydać mówienie o dobrej stronie ludzkiej natury. W historii ludzkości na dowody, że jesteśmy najbardziej brutalnym gatunkiem, natrafimy aż w nadmiarze. Tylko ludzie stworzyli komory gazowe i ostrzał artyleryjski.

Ale też żadnego innego gatunku nie cechuje tak silne przyjazne nastawienie do obcych i skoordynowane akty pomocy w każdych okolicznościach - tak zaczyna się tekst Kaspra Kalinowskiego pt. "Jesteśmy tak źli, bo jesteśmy tak dobrzy", który w 54. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" czyta Jacek Beler

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota"„Duży Format"„Wysokie Obcasy"„Ale Historia"„Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz BieleniaWojciech MalajkatJerzy RadziwiłowiczBorys SzycMaciej StuhrPiotr FronczewskiRoma GąsiorowskaArkadiusz JakubikMaria SewerynKarolina GruszkaMirosław ZbrojewiczJanusz ChabiorAndrzej ChyraMaja KomorowskaMagdalena PopławskaDaniel OlbrychskiKinga PreisKrystyna JandaAndrzej SewerynMaja OstaszewskaAndrzej GrabowskiMaria Peszek i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu "Wyborczej" mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy, ale mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem