Autyzm. Gdy Adam się zezłości, łapie mamę za włosy i okręca je wokół ręki. Jest coraz silniejszy - w 51. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Magdalena Czerwińska czyta tekst Aleksandry Wareckiej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dorota Krajewska od półtora roku jest na wojnie. Ma podrapane do krwi ręce, siniaki. Wciąż w stanie podwyższonej gotowości. Żyje z rodziną w okopach. Tylko zamiast kul po ich domu latają talerze, szklanki, czajniki, książki, tablet albo komórka. Obrywa się ludziom i sprzętom. Połamana jest szafa. Zniszczone są drzwi. Wyrwane drzwiczki od regału. W pokoju starszego syna pomazane długopisem ściany. Psu rzadko się dostaje. Gdy zaczyna rosnąć napięcie, potrafi się zaszyć w ciemnym kącie. Krajewska ma 44 lata, jasne, półdługie włosy, okulary. Mówi szybko, jakby składała meldunek z frontu:

– Adam, starszy syn, jest 14-latkiem z niepełnosprawnością sprzężoną: autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, padaczką. Ma silne natręctwa i fiksacje. Na przykład potrafi kilkadziesiąt razy otwierać i zamykać drzwi albo zapalać i gasić światło. Od zawsze był pobudliwy i hiperaktywny. Biegał, zrzucał przedmioty ze stołu, uciekał, nie wykonywał poleceń. Wymagał nieustannej opieki i podwyższonej czujności - w 51. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Magdalena Czerwińska czyta tekst Aleksandry Wareckiej pt. "Twój syn, Twój problem", który ukazał się na łamach "Wysokich Obcasów".

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Maria Seweryn, Karolina Gruszka, Mirosław Zbrojewicz, Janusz Chabior, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Magdalena Popławska, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Andrzej Grabowski, Maria Peszek i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem