Czasem, aby coś się zmieniło, najpierw trzeba podnieść rękę. I nie wystarczy jedna. Rąk musi być minimum dziesięć - w 49. odcinku "Mistrzów Słowa" Marta Ojrzyńska czyta tekst Joanny Mikulskiej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tania jako opiekunka osób starszych współpracuje z agencją pośrednictwa pracy opiekuńczej, która nie zapewnia jej żadnej umowy, ubezpieczenia ani wizy pracowniczej. Natomiast zachęca do kontaktu, szczególnie w trudnych sytuacjach. Tania w ciągu pięciu lat swojej pracy zadzwoniła tam raz. A wszystko przez pana Andrzeja.  

Jego rodzina wybrała ją spośród kilkudziesięciu innych opiekunek. Przez telefon ustalili, że będzie przychodziła dwa razy w tygodniu na trzy godziny. Pan Andrzej mimo swoich 85 lat potrzebował tylko opieki podstawowej: zakupów, sprzątania i przygotowania jedzenia.

Pamięta, że kroiła wtedy czerwoną paprykę na sałatkę warzywną. I nagle poczuła rękę na ramieniu, a potem oddech na szyi. – Co pan robi, panie Andrzejku? Chce mi pan coś powiedzieć? – zapytała pojednawczo. I wtedy usłyszała: – Chcę. Ja nie traktuję pani jak zwykłą pracownicę, tylko jak swoją dziewczynę – to fragment reportażu Joanny Mikulskiej "Zatrzaśnięte w domach", który w 49. odcinku podcastu czyta Marta Ojrzyńska. Tekst ukazał się na łamach "Wysokich Obcasów" 22 stycznia 2022 roku. 

"Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Piotr FronczewskiRoma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Maria Seweryn, Karolina Gruszka, Mirosław Zbrojewicz, Janusz Chabior, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Magdalena Popławska, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Andrzej Grabowski, Maria Peszek i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 roku na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach „8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz podcast redakcji „Gazety Stołecznej" – „Warszawa nadaje".

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronach Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem