Premiera książki "Wybór". Autorzy Anne Applebaum i Donald Tusk rozmawiają w Klubie "Wyborczej" o tym, skąd w trudnych czasach czerpać nadzieję. Zapraszamy na otwartą dla wszystkich czytelników retransmisję spotkania. OGLĄDAJ
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

TU OBEJRZYSZ RETRANSMISJĘ SPOTKANIA W KLUBIE WYBORCZEJ: 

Realizacja wideo: Alicja Gardulska, montaż: Anna Czuba (realizacja na żywo), Marcin Urban, zdjęcia: Marcin Urban, Matylda Wierietielny, Michał Toczek, Marcin Tynkowski, dźwięk: Marcin Tynkowski, oprawa graficzna: Weronika Fabjańska, produkcja: Izabela Sobierajska, Izabela Szyszka, Olga Wesołowska-Mendrek. 

- Na razie jeszcze nie pracujemy nad wariantem, że władza zdecydowała się na zamach stanu.  Wolę myśleć pozytywnie, przygotować do zwycięstwa własną partię i szerzej całą opozycję - mówi w studio Klubu "Wyborczej" Donald Tusk. - My wygramy te wybory - podkreśla. 

Anne Appelbaum i Donald Tusk spotykali się w Klubie "Wyborczej" z okazji premiery wspólnej książki "Wybór" (ukazującej się nakładem Wydawnictwa Agora). Książka już od piątku będzie w księgarniach, a na stronie  kulturalnysklep.pl można zamawiać ją już dziś. 

W rozmowie z dziennikarką "Wyborczej" Dorotą Wysocką-Schnepf i zastępcą redaktora naczelnego "Wyborczej" Bartoszem Wielińskim autorzy odpowiadają m.in. na pytanie, skąd brać nadzieję? 

- Ja widzę nadzieję w młodszym pokoleniu - odpowiada Anne Applebaum. - Widzę bardzo utalentowanych ludzi, którzy już rozumieją, że demokracja jest zagrożona i coś trzeba robić.  Oni się będą organizować. Widziałam ich na granicy, widzę w Warszawie, myślę że w tym pokoleniu jest nadzieja.

A Donald Tusk dodaje:  - Ja nie szukam nadziei, bo ją mamy. Ja jestem chodzącą nadzieją. W ogóle, jak nie macie nadziei, to poszukajcie jej we mnie. Z chęcią się podzielę.  

Spotkanie Anne Applebaum i Donalda Tuska 7 grudnia w Klubie "Wyborczej" zamknęło cykl spotkań, jakie odbywały się przez cały rok 2021. Z tej okazji otwieramy zapis spotkania dla wszystkich czytelników. Pozostałe spotkania można obejrzeć tutaj. By uczestniczyć w nich "na żywo" należy wykupić pakiet prenumeraty klubowej na stronie wyborcza.pl/prenumerata

O książce "Wybór". Czy wielka polityka ma coś wspólnego z "Grą o tron"?  

Applebaum i Tusk w dwunastu rozmowach zawartych w "Wyborze" dyskutują o kondycji Europy, katastrofalnych skutkach zmian klimatycznych, geopolityce, nowych technologiach i zagrożeniach dla demokracji. 

Rozmowę rozpoczyna pytanie dziennikarki, które latem tego roku zadawało sobie w Polsce wiele osób. Donald Tusk po sześciu latach spędzonych w Brukseli (jako przewodniczący Rady Europejskiej, a następnie jako szef Europejskiej Partii Ludowej) zameldował się w lipcu 2021 r. w Warszawie. 

- Dlaczego wróciłeś? - pyta na początek Anne Applebaum. 

- Chcesz krótką czy długą odpowiedź? – odpowiada Tusk, poprawiając się zaraz, że krótkiej odpowiedzi nie ma. Ale 300 kolejnych stron „Wyboru" – wbrew pierwszym zdaniom książki i wbrew tytułowi – wcale nie dotyczy politycznych rozterek byłego premiera. 

Pisarka i polityk zadają sobie nawzajem pytania, stawiają diagnozy, szukają rozwiązań. Wnioski, do których dochodzą, często są trudne i smutne. Ale "Wybór" to książka jednak przede wszystkim przeciwko  poczuciu bezsilności i bezradności, o powrocie nadziei i wiary w zwycięstwo demokratycznych wartości i demokratycznego świata. 

- Co chcesz więc powiedzieć nam, Polakom? - docieka Applebaum. 

- Optymizm, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest trudniejszy niż pesymizm, wymaga odwagi i wyobraźni. A przyszłość należy właśnie do ludzi odważnych i z wyobraźnią. (...) Polska musi stać się na nowo, i to jest absolutnie niezbędny kierunek, krajem demokratycznym i proeuropejskim. Więc mniej więcej tak wygląda to zadanie: ratując demokrację i standardy europejskie w jednym kraju, ratujemy integralność Zachodu. Całkiem poważna misja, nie sądzisz? - odpowiada były premier. 

Podobne zadania stawia przed nami Anne Applebaum.

- Przyszedł czas, kiedy obywatele muszą dostrzec, że demokracja nie jest jednak jak woda w kranie, że jest jak woda w studni. Czasem trzeba wziąć wiadro i po nią wyruszyć. Ta praca to coś więcej niż samo głosowanie. Musisz aktywnie wspierać którąś z partii politycznych, demonstrować, protestować, kandydować, albo zasiąść w lokalnej komisji wyborczej, żeby demokracja mogła działać. Samo się nie zrobi - mówi w pewnym momencie pisarka. 

Rozmowy zapisane w książce są zderzeniem dwóch uzupełniających się, a czasem pozostających w żywym sporze perspektyw: wybitnej publicystki i autorki książek o najnowszej historii oraz wytrawnego praktyka, który poddaje polityczne teorie, również te gorąco przez siebie wyznawane, wielowymiarowej weryfikacji.

Mamy też trochę anegdot ze świata wielkiej polityki, np. o tym, jak Boris Johnson podczas szczytu G7 w Biarritz udowadniał Tuskowi, że jest po prostu najlepszy.

Są też rozważania, na ile prawdziwa polityka przypomina tę z seriali. Były premier zdradza, czy według niego ma ona coś wspólnego z "Grą o tron". A Anne Applebaum opowiada o Waszyngtonie, który według "House of Cards" jest centrum podstępu, seksu i zbrodni, a w rzeczywistości okazuje się... najnudniejszym miastem świata.  

O autorach "Wyboru"

Anne Applebaum – amerykańsko-polska dziennikarka, felietonistka "The Washington Post", pisarka specjalizującą się w historii komunistycznej i postkomunistycznej Europy. Absolwentka Uniwersytetu Yale oraz London School of Economics, gdzie obecnie jest wykładowcą. Autorka książek „Czerwony głód", „Za żelazną kurtyną", „Gułag", za którą w 2004 roku zdobyła nagrodę Pulitzera. Zarówno „Gułag", jak i „Za żelazną kurtyną" były nominowane do nagrody National Book Award. Nagrodzona Lionel Gelber Price za „Czerwony głód" (2018). Pracowała w „The Washington Post", była zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Spektator" oraz korespondentką „The Economist" w Warszawie. Wykładała na wielu uniwersytetach, w tym na Yale, Harvardzie, Columbia, Oksfordzkim, Cambridge, Zuryskim i Humboldtów. Obecnie jest wykładowczynią na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Pisze regularnie do "The Washington Post", "New York Review of Books", "Gazety Wyborczej", "Foreign Affairs". Mieszka w Londynie, Warszawie i Chobielinie pod Bydgoszczą. Jej mężem jest Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych RP, mają dwóch synów.

Donald Tuskpolityk z wykształceniem historycznym. Na studiach współtworzył Studencki Komitet Solidarności i współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, a także był inicjatorem powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Gdańsku. W 1980 roku pracował jako dziennikarz „Samorządności", drugiego niezależnego tygodnika NSZZ „Solidarność". Redaktor prasy podziemnej w czasie stanu wojennego, a w latach 1984–89 robotnik wysokościowy w spółdzielni Świetlik. Współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego (1990) i Platformy Obywatelskiej (2001). W latach 2007–14 prezes Rady Ministrów, od 2014 do 2019 roku przewodniczący Rady Europejskiej. 1 grudnia 2019 roku został szefem Europejskiej Partii Ludowej, a 24 października 2021 roku wrócił na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Autor książek i albumów o Gdańsku oraz „Szczerze" – osobistego dziennika przewodniczącego Rady Europejskiej. Wydawca pierwszego elementarza kaszubskiego i słownika polsko-kaszubskiego dla dzieci. Mąż Małgorzaty, ojciec Kasi i Michała, dziadek pięciorga wnucząt.

<<Reklama>> Ebook i audiobook "Wybór" dostępny jest w Publio.pl >>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Przyjemnie słucha się Applebaum.
  już oceniałe(a)ś
  47
  2
  Geopolitycznie Polska dzięki pisowcom stała się jedynie łebkiem od szpilki. Mentalnie właściwie już cofnęliśmy się do najciemniejszych wieków. W polityce krajowej Polska zamieniła się w faszyzujący autorytaryzm, mocno wspieramy i inspirowany przez sąsiada ze wschodu. Gospodarczo jesteśmy już mocno pod dnem, bo długi zaciągane przez pisowców będą spłacały nasze praprawnuki.

  Mam jednak WYBÓR. Tym razem ALBO - ALBO.
  Wszystko w naszych głowach, rękach, decyzjach i działaniach.
  Tak sobie optymistycznie myślę.
  już oceniałe(a)ś
  41
  1
  Fantastyczna rozmowa, fantastycznych ludzi. Dziękuję
  już oceniałe(a)ś
  37
  3
  Podobno prezes chce dać odpór i juz pisze książkę wywiad z Becią Sz.
  już oceniałe(a)ś
  38
  4
  Jak już wiele razy pisałem pod różnymi rozmowami wyborczej, tak i tym razem to powtórzę, że lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć. Wspaniałe spotkanie, wiele mądrych poglądów i ciekawe spojrzenie na dzisiejszy świat osób patrzących na nasz grajdołek z perspektywy nieco większej niż tylko ulice polskich miast.
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  ta obecna mrocznosc musi sie skonczyc bo szkoda zycia by dalej panowal nad nami stary zmurszaly czlowieczek
  już oceniałe(a)ś
  26
  1
  Wspaniałe spotkanie, pełne mądrości i nadziei.Dobrze spędzony czas.
  już oceniałe(a)ś
  25
  2
  Brawo! Wspaniała książka. Mam nadzieję że będzie wydana w przetłumaczeniu na angielski bo to też niezbędna lektura dla Wielkiej Brytanii po brexicie i gdzie już startuje polityka anty demokratyczna i autorytarna.
  już oceniałe(a)ś
  23
  2