Posłuchajcie o tym, co przydarzyło się wiosną 1836 roku dwóm mężczyznom w Rzymie. Obaj byli Polakami. Słyszeliśmy o nich w szkole. Jeden nazywał się Juliusz Słowacki, drugi - Zygmunt Krasiński. Żaden z nich nie miał jeszcze trzydziestki - w 35. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Aleksandra Konieczna czyta tekst Renaty Lis
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O czym myślała Michelle Gurevich, kiedy pisała piosenkę „First Six Months of Love"? Oczywiście – o zakochaniu.

Jest ono rodzajem transu albo nawet choroby, której objawy opisano już w starożytności – oszołomieniem, które prowadzi do skrajnego wyczerpania psychicznego i fizycznego. Atakuje znienacka i na początku tylko przyjemnie musuje, jak kieliszek prosecco wypity do śniadania. Potem nagle uderza do głowy i wpędza w regularne opętanie.

Przestaje się jeść i spać, żyjąc jedynie miłosną tęsknotą (plus jest taki, że można wtedy łatwo schudnąć). Rodzina i przyjaciele idą na bok, chyba że da się z nimi rozmawiać bez przerwy o ukochanej osobie (nie da się – nikt tego nie wytrzyma). Wygląda się mniej więcej jak elektrownia atomowa w Czarnobylu dzień po katastrofie – ma się podkrążone z niewyspania oczy, chaos w terminarzu i bajzel w torebce. I emanuje się przy tym niezdrowym blaskiem, przejawem wariackiej radości i miłości do całego świata.

Właśnie coś takiego przydarzyło się wiosną 1836 roku dwóm mężczyznom w Rzymie. Obaj byli Polakami. Słyszeliśmy o nich w szkole. Jeden nazywał się Juliusz Słowacki, drugi – Zygmunt Krasiński. Żaden z nich nie miał jeszcze trzydziestki - Tak zaczyna się tekst Renaty Lis pt. "Czy Słowacki był gejem?", który w 35. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" czyta Aleksandra Konieczna.

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu "Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman, Maria Seweryn, Karolina Gruszka, Mirosław Zbrojewicz, Janusz Chabior, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Krystyna Janda i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach "8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów" oraz nasz nowy podcast redakcji "Gazety Stołecznej" - "Warszawa nadaje".

"Warszawa nadaje" to nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy "Gazety Stołecznej" i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. To podcast o tym, jak żyje się w największym polskim mieście. Co się w nim teraz zmienia, co się udało, a co nie wyszło, co jest planowane. Z czego warszawiacy są dumni i o czym marzą. Jakiej Warszawy potrzebują. Wychodzimy w miasto z mikrofonem. Rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w studiu. Każdy odcinek naszego podcastu składa się z trzech części, które mają swoje tytuły: "Z ulicy stolicy" (reporterski zapis z miejskiego spaceru), "Uderz w stołek" (wywiad z zaproszonym gościem) i "Warszawa ma głos" (miejski felieton). Warszawa nadaje w piątki co dwa tygodnie.

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem