Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdy dwa lata temu Patryk Kokociński chwycił za łopatę i przekopał rowy melioracyjne, sąsiedzi machali ręką i powtarzali: "Ale po co to? Znów ma być mokro?". Posadził też wierzby wzdłuż pól, bo chciał, by do rolniczego krajobrazu powrócił dudek. I nagle plony były bogatsze. Tam, gdzie pojawiły się nasadzenia, wiatr nie wywiał nasion. W efekcie z jednego hektara udało się pozyskać 8 ton jęczmienia, gdy na pozostałych areałach zebrano jedynie 5 ton.

– Ludzie na wsi nie wiedzieli, co się dzieje. Nagle w stawach, rowach, gdzie przez lata było kompletnie sucho, pojawiła się woda. Wujek przyjeżdżał do nas na rowerze i powtarzał: "Patryk, ale tam już jest wysoko, no zaraz pozalewa". Ale ja to mam pod kontrolą. Nawet teraz, gdy wody jest więcej, żadne pole nie zostało zalane – mówi Kokociński. Tak zaczyna się reportaż Marty Danielewicz pt. "Rolnik szuka wody", który w 34. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" czyta Piotr Żurawski.

30 października 2021 r. w Glasgow rozpocznie się szczyt klimatyczny COP26, nazywany „szczytem ostatniej szansy". Od tego, czy światowi liderzy podejmą śmiałe zobowiązania, zależy, czy uda nam się uniknąć katastrofy klimatycznej. Nie czekając na wyniki szczytu, „Wyborcza" rozpoczyna „Tydzień z klimatem". Od 20 do 27 października zarówno treści na Wyborcza.pl, jak i papierowe wydanie dziennika zdominują tematy ekologiczne. Czytelnicy znajdą dziesiątki artykułów: angażujących reportaży oraz praktycznych poradników dotyczących środowiska i klimatu, a także 34. wydanie „Mistrzów Słowa".

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Maciej Stuhr, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman, Maria Seweryn, Karolina Gruszka, Mirosław Zbrojewicz, Janusz Chabior, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Daniel Olbrychski, Kinga Preis, Krystyna Janda i inni.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo, co sobotę w ramach "8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów", oraz nasz nowy podcast redakcji "Gazety Stołecznej" - "Warszawa nadaje".

"Warszawa nadaje" to nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy "Gazety Stołecznej" i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. To podcast o tym, jak żyje się w największym polskim mieście. Co się w nim teraz zmienia, co się udało, a co nie wyszło, co jest planowane. Z czego warszawiacy są dumni i o czym marzą. Jakiej Warszawy potrzebują. Wychodzimy w miasto z mikrofonem. Rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w studiu. Każdy odcinek naszego podcastu składa się z trzech części, które mają swoje tytuły: "Z ulicy stolicy" (reporterski zapis z miejskiego spaceru), "Uderz w stołek" (wywiad z zaproszonym gościem) i "Warszawa ma głos" (miejski felieton). Warszawa nadaje w piątki co dwa tygodnie.

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.