List ten został wysłany z aresztu śledczego do ministra spraw wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka oficjalną pocztą więzienną 12 grudnia 1983 - w 33. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Krystyna Janda czyta list Adama Michnika do gen. Kiszczaka
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Na początku listopada, pełen obrzydzenia dla postępków funkcjonariuszy Pańskiego resortu, wysłałem do Pana skargę. W swym liście zwróciłem uwagę na niski charakter takich poczynań: zabranie z celi książek, które posiadałem za zgodą prokuratora, pozbawienie mnie dodatkowego spaceru zaleconego przez lekarza czy pogróżki inspirowane jakimiś audycjami w zachodnich radiostacjach. Dla nikogo z więźniów Pawilonu III Śledczego nie jest sekretem, że akcjami represyjnymi kierują tu funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. Ich nazwiska też nie są żadną tajemnicą, tak jak i nazwisko ich tutejszego szefa, płk. Tamborskiego z MSW. Odwołałem się w swoim piśmie do obowiązującego ludzi cywilizowanych nakazu honoru, który zabrania znęcać się nad uwięzionym i bezbronnym przeciwnikiem politycznym" - w 33. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" z okazji 75. urodzin Adama Michnika przypominamy jeden z jego najważniejszych tekstów, czyli list do gen. Kiszczaka, który napisał z aresztu śledczego w 1983 roku. List czyta Krystyna Janda.

Zapraszamy do wysłuchania 33. wydania „Mistrzów Słowa". Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów „Wyborczej": Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman, Maria Seweryn, Marcin Bosak, Karolina Gruszka, Anna Paliga, Mirosław Zbrojewicz, Gabriela Muskała, Janusz Chabior, Michalina Olszańska, Mariusz Bonaszewski, Hanna Turnau, Andrzej Chyra, Maja Komorowska, Andrzej Konopka, Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Renata Dancewicz, Rafał Rutkowski, Daniel Olbrychski i Kinga Preis.

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również z wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa", w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10". Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Dodatkowo co sobotę w ramach "8:10" publikujemy cotygodniowy cykl "Książki. Magazyn do słuchania", w którym Michał Nogaś rozmawia z autorami książek. W serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci" i podcasty „Wysokich Obcasów", a także nowy podcast redakcji "Gazety Stołecznej" - "Warszawa nadaje".

"Warszawa nadaje" to nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy "Gazety Stołecznej" i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. To podcast o tym, jak żyje się w największym polskim mieście. Co się w nim teraz zmienia, co się udało, a co nie wyszło, co jest planowane. Z czego warszawiacy są dumni i o czym marzą. Jakiej Warszawy potrzebują. Wychodzimy w miasto z mikrofonem. Rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w studiu. Każdy odcinek naszego podcastu składa się z trzech części, które mają swoje tytuły: "Z ulicy stolicy" (reporterski zapis z miejskiego spaceru), "Uderz w stołek" (wywiad z zaproszonym gościem) i "Warszawa ma głos" (miejski felieton). Warszawa nadaje w piątki co dwa tygodnie.

Polecamy też serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Krysia , Szwecja pozdrawia i zyczy zdrowia dla Ciebie i dzieci LK Sztokholm
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    List Adama Michnika do Kiszczaka miał swój ciąg dalszy.
    Po śmierci Czesława Kiszczaka funkcjonariusze PiS przeszukali jego mieszkanie i znaleźli ten list od Michnika. Propaganda tryumfalnie zawyła: wydało się - korespondowali!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Krystyna, daj głos!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Nawet Największym Artystom/Aktorom zdarzają się potknięcia: Nie "opluskiwać" Pani Krystyno, a "opluskwiać".
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Piekny słowa , lecz wartosc poetycka jedynie ich skoro Kiszczak uciekł przed odpowiedzialnością.
    @ArnoLew
    a co mnie w tym wszystkim interesuje Kiszczak! Rzecz jest o Adamie Michniku. Ważna jest postawa Adama Michnika, brak zgody na jakieś układy, bezkompromisowość.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Janda?
    To ta od promocji szczepień?

    LOL
    Macie krótką pamięć ludzie.
    @(?'?-'?)?
    nie mamy. pamiętamy. ale większości ludziom jakieś wpadki w życiu się zdarzyły. Tu nawet nie wiadomo czy jej wina. Dla mnie przedziwne że rektor nie dostał dymisji za tamtą aferę (jak by było na zachodzie), więc pamiętam ją jemu. Nie ma nawet dowodów że Janda wiedziała że to lewizna. Poza tym, halooooo... pandemia w PL ma się dobrze, szczepionki musimy utylizować i odsprzedawać, wszędzie można się umówić na już, a niezaszczepione 49% społeczeństwa olewka. Wszyscy chetni mogli się zaszczepić najpóżniej w czerwcu, mamy październik. Więc ta afera wydaje się śmieszna teraz kiedy może będziemy mieli lockdown ze stratą dla wszystkich, przez szurów którzy nie chcą się szczepić - Janda się do tego nie przyczyni, wyborcy PiS i Konfy tak, bo tam najwięcej antyszczepów
    już oceniałe(a)ś
    3
    0