Aleksander Łukaszenka nie ułaskawił jej syna. Za to pięć dni po wykonaniu kary śmierci przekazał wyrazy współczucia - w 24. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Andrzej Chyra czyta reportaż Andrzeja Poczobuta z 2012 roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wtorek, 12 kwietnia. To był ostatni zwykły dzień. Razem z Taccianą układały wieczorem listę zakupów na wesele. Bo córka miała wkrótce wyjść za mąż. Liczyły, ile co będzie kosztowało...

– W nocy obudził mnie dzwonek do drzwi – opowiada Lubou Kawaloua. – Otwieram, tłum funkcjonariuszy. Mówią: będzie rewizja. Rewizja? Jaka rewizja? O co chodzi?

Odpowiedź: pani syn był nie w tym czasie i nie w tym miejscu, co trzeba. Powiedzieli, że Wład został zatrzymany w związku z zamachem terrorystycznym w mińskim metrze, który miał miejsce dzień wcześniej. Zabrali jego album zdjęć, modem, gwoździe, baterie, poradnik elektryka...

– Z rana zadzwonił śledczy. Powiedział, bym przysłała synowi ubranie. Jego rzeczy zostały przekazane do ekspertyzy i nie ma teraz co włożyć na siebie. Potem dał słuchawkę synowi. Wład powiedział: "Mamo, nie martw się, w ciągu 72 godzin wszystko się wyjaśni". Nie wyjaśniło się.

Ale ciągle wierzyła. Aż do 17 marca tego roku. Tego dnia dostała list z Sądu Najwyższego. Walery Kalinkowicz, zastępca przewodniczącego Sądu Najwyższego, napisał do niej: "Zawiadamiam, że wyrok Sądu Najwyższego Republiki Białorusi z 30 listopada 2011 roku w stosunku do pani syna Władysłaua Kawaloua został wykonany. Świadectwo zgonu można otrzymać w Urzędzie Stanu Cywilnego Pierszamajskiego Rejonu Witebska" – w 24. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Andrzej Chyra czyta reportaż Andrzeja Poczobuta pt. "Mamo, co ty! Ja po prostu zasnąłem". Reportaż ukazał się w "Dużym Formacie" 1 kwietnia 2012 roku. 

Zapraszamy do wysłuchania 24. wydania „Mistrzów Słowa". Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów „Wyborczej": Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman, Maria Seweryn, Marcin Bosak, Karolina Gruszka, Anna Paliga, Mirosław Zbrojewicz, Gabriela Muskała, Janusz Chabior, Michalina Olszańska, Mariusz Bonaszewski i Hanna Turnau. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu wszyscy w podcaście „8:10".

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą zapoznać się z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa", w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10". Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci", nowe odcinki „Radia Książki" i podcasty „Wysokich Obcasów".

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa" zespół „Gazety Wyborczej" przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem