Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„O naszych dalekich przodkach dużo rozmyślałem, kiedy rok temu szedłem samotnie wybrzeżem Polski i Niemiec. W ciągu niecałych trzech tygodni przemaszerowałem wtedy z plecakiem blisko 600 km. Codziennie robiłem ich od 20 do 45 i choć bywałem potwornie zmęczony, po głowie chodziło mi, że na dawnych nomadach utrzymujących się tylko ze zbieractwa i łowiectwa (jeszcze kilkanaście tysięcy lat temu tak żyli wszyscy ludzie) taki marsz nie zrobiłby wrażenia. Wędrując »w poszukiwaniu szczęścia«, musieli dziennie i przez wiele dni z rzędu pokonywać co najmniej takie odległości.  

Na to właśnie wskazują choćby archeologiczne poszlaki w Eurazji – tworzące rozległą sieć ludzkiej obecności ślady ognisk i zostawione przy nich narzędzia wykonane z kamienia nieobecnego w okolicy.  

Nasi przodkowie nie mieli też naszych ubrań, gościnnych pensjonatów, nie serwowano im obfitych śniadań, a wieczorem nie mogli sobie zafundować gorącej kolacji z zimnym piwem. Cały dobytek nieśli na sobie, jedzenie musieli upolować lub zebrać, nie mogli liczyć na pogotowie ratunkowe, musieli uważać na inne zwierzęta (w tym innych ludzi), no i byli narażeni na wszelkie żywioły – zimny wiatr i wodę, ognisty upał oraz zmrożoną i pokrytą śniegiem ziemię. Za schronienie mogły im służyć jedynie jaskinie, często zamieszkane przez niedźwiedzie, lwy i inne wielkie drapieżniki" – w dwudziestym wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Janusz Chabior czyta tekst Tomasza Ulanowskiego pt. "Neandertalczyku, mój przyjacielu", który ukazał się w magazynie „Książki".

Zapraszamy do wysłuchania 20. wydania „Mistrzów Słowa". Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów „Wyborczej": Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman, Maria Seweryn, Marcin Bosak, Karolina Gruszka, Anna Paliga, Mirosław Zbrojewicz i Gabriela Muskała. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu wszyscy w podcaście „8:10".

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą zapoznać się z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa", w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10". Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci", nowe odcinki „Radia Książki" i podcasty „Wysokich Obcasów".

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa" zespół „Gazety Wyborczej" przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.