Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Rut Rodriguez mieszka w małej górniczej miejscowości Agua de Castilla w Boliwii. Zaprasza do domu w centrum miasteczka. Dom piętrowy, nieotynkowany, podłoga to beton.

– Nie mam pieniędzy, żeby go dokończyć – mówi zawstydzona.

W kuchni Rut na piecu gotuje wodę na herbatę i smaży jajecznicę dla dwóch córek, zięcia i kilkuletniego wnuka. Na oparciu krzesła wiszą jej kombinezon górniczy i kask. Należał do jej męża.

– Przyjechałam tutaj, kiedy miałam 13 lat, dostałam pracę w sklepie. Potem poznałam męża, pokochaliśmy się i założyliśmy rodzinę. Zajmowałam się dziećmi, a on był wspólnikiem spółdzielni górniczej i pracował w kopalni kilka kilometrów stąd. Któregoś dnia wracał szosą do domu i został potrącony przez samochód. Zmarł, zanim przewieziono go do szpitala. Kiedy go zabrakło, musiałam pójść na jego miejsce do kopalni. Co więcej mogłam zrobić? Tutaj wszyscy pracują w górnictwie" – tak zaczyna się reportaż Honoraty Zapaśnik pt. „Wdowy na przodku", który w dziewiętnastym wydaniu podcastu „Mistrzowie Słowa" czyta Gabriela Muskała. Ten reportaż ukazał się w magazynie „Wolna Sobota". 

Zapraszamy do wysłuchania 19. wydania „Mistrzów Słowa". Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów „Wyborczej": Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman, Maria Seweryn, Marcin Bosak, Karolina GruszkaAnna Paliga i Mirosław Zbrojewicz. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu wszyscy w podcaście „8:10".

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" mogą zapoznać się z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytają wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa", w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10". Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci", nowe odcinki „Radia Książki" i podcasty „Wysokich Obcasów".

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa" zespół „Gazety Wyborczej" przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.