Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Wuj rzucił papiery na stolik. - To nie jest do końca to, o czym rozmawialiśmy, ale myślę, że ci się spodoba - powiedział. Nie mogłem odczytać krzywego pisma dyspozytora. 'As-ta-…'.

Wuj był kierowcą tira, na takich jak on w ZSRR mówili 'sofik', od Sovtransavto, tak nazywał się państwowy spedytor. Soficy dzielili się na lepszych, takich sobie i gorszych. Lepsi jeździli do 'kapstran', czyli krajów kapitalistycznych, czego znajomi im wściekle zazdrościli. Tacy sobie dostawali kursy do 'socstran', a gorsi krążyli po Związku Radzieckim jak długi i szeroki. Mój wuj należał do gorszych, bo ktoś kiedyś napisał na niego donos, i do dziś pamiętam, jak omawialiśmy ten papier w domu. Zapamiętałem jedno zdanie: 'Przejawia skłonności do nadużywania alkoholu i wszczynania burd…'. Cóż, wuj nie był grzecznym chłopczykiem. Pamiętam go w restauracji, w kłębach papierosowego dymu, pochylonego z kijem nad stołem bilardowym. Obrazek nie pasował do radzieckiego przodownika pracy. Tyle że z takich jak on składało się prawie całe Sovtransavto, więc nikt nie miał wątpliwości co do intencji autora donosu. Nie o moralne oblicze radzieckiego kierowcy mu chodziło, raczej o kursy do 'kapstran' dla siebie" - tak zaczyna się tekst Vadima Makarenki z magazynu "Wolna Sobota", który w 15. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" czyta Marcin Bosak. Krótka uwaga autora przed wysłuchaniem podcastu: "Ludzka pamięć jest zawodna, wiele szczegółów pamiętam niedokładnie, inne mogłem przekręcić". 

Zapraszamy do wysłuchania 15. wydania "Mistrzów Słowa". Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów „Wyborczej": Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska, Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Roma Gąsiorowska, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Herman i Maria Seweryn. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu wszyscy w podcaście „8:10".

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" będą mogli się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale również wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytać będą wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa", w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10". Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci", nowe odcinki „Radia Książki" i podcasty „Wysokich Obcasów".

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa" zespół „Gazety Wyborczej" przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.