Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Tuż przed zmrokiem Durango było bezludne, jakby mieszkał w nim tylko wiatr. Nie powinniśmy tam w ogóle przyjeżdżać. Lepiej byłoby wygodną autostradą międzystanową przemknąć przez Nowy Meksyk i odbić na północ do Denver. Nazajutrz miałem tam umówiony ważny wywiad i patrząc na mapę, wymyśliłem, że tędy - przez góry - będzie szybciej.

To był październik, dawno temu. Podróżowaliśmy z Ewą przez amerykański Zachód bez nawigacji, bez aplikacji podpowiadających najbliższy nocleg lub bar, bez komórki. Mieliśmy stertę papierowych map i zadrukowaną mikrusią czcionką książeczkę z namiarami na noclegi.

Spaliśmy w namiocie. Zajeżdżaliśmy na kempingi nocą. Świt był zawsze zaskoczeniem: budziliśmy się w ciasnych kanionach, nad wyschniętymi potokami, na otwartych równinach znaczonych sylwetkami wysokich kaktusów. Na ogniu kuchenki naftowej parzyliśmy kawę w blaszanych kubkach, sadziliśmy jajka i jedliśmy prosto z patelni. Choć zamiast koni mieliśmy najmniejszego, najtańszego nissana z wypożyczalni, czuliśmy się jak para kowbojów przemierzających nieznany kraj" - tak zaczyna się reportaż pod tytułem "Sami w motelu na pustkowiu" z magazynu "Wolna Sobota", który w dwunastym wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" przeczyta aktor Arkadiusz Jakubik. To tekst Macieja Jarkowca, autora niedawno wydanej książki "Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka", o której Anne Applebaum napisała, że jest to "zarówno świetna opowieść drogi, jak i rozprawa ze stereotypami na temat historii Stanów Zjednoczonych".

Zapraszamy do wysłuchania dwunastego wydania "Mistrzów Słowa". Poprzednie teksty przeczytali dla klubowiczek i klubowiczów „Wyborczej": Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz, Maciej Stuhr, Justyna Wasilewska, Artur Barciś, Piotr Fronczewski i Roma Gąsiorowska. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu mogą wysłuchać wszyscy w podcaście „8:10".

„Mistrzowie Słowa" co sobotę w Klubie „Wyborczej"

Co sobotę słuchacze podcastu „Mistrzowie Słowa" będą mogli się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej". Są to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota", „Duży Format", „Wysokie Obcasy", „Ale Historia", „Książki" i „Wyborcza Classic". Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale też wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej" czytać będą wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa", w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10". Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na Wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej"

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej", kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa" to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej". Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10", w którym dziennikarze „Wyborczej" i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci", nowe odcinki „Radia Książki" i podcasty „Wysokich Obcasów".

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa" zespół „Gazety Wyborczej" przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.