Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„W szary lutowy dzień 2015 roku profesor Mikita Brottman przekroczyła bramy więzienia w Maryland. Nie była skazana, nie należała do służby więziennej, nikogo nie odwiedzała. W tej placówce o zaostrzonym rygorze prowadziła od dwóch lat klub książki. Z grupą więźniów czytała i omawiała m.in. »Makbeta«, »Jądro ciemności« czy »Ćpuna« Burroughsa. Wybierała lektury, które mierzą się z jakąś formą mroku, ciemną stroną człowieczeństwa. Jednak tego zimowego poranka, gdy przed wejściem na teren placówki przechodziła rewizję osobistą, zawahała się. W torbie miała egzemplarze nowej lektury. Na okładce widniały lekko rozchylone dziewczęce nogi i kawałek szkolnego fartuszka. Strażnik nie wydał się jednak zdziwiony, ponieważ »Lolita« Vladimira Nabokova – a właśnie tę pozycję przygotowała Brottman na kolejne zajęcia – znajdowała się już w więziennej bibliotece. W dziale klasyki” – tak zaczyna się tekst Ewy Stusińskiej z "Książek. Magazynu do Czytania", który w ósmym wydaniu "Mistrzów Słowa" czyta aktorka Justyna Wasilewska.

Zapraszamy do wysłuchania tekstu Ewy Stusińskiej pod tytułem „Nabokov i 12-latka. Czy Lolitę można nadal czytać bez winy?” w interpretacji Justyny Wasilewskiej znanej m.in. z filmów „Serce miłości” i „Sztuka kochania”. To już ósmy odcinek w serii – poprzednie teksty przeczytali dla Klubowiczek i Klubowiczów „Wyborczej”: Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska, Jerzy Radziwiłowicz, Borys Szyc, Zofia Wichłacz i Maciej Stuhr. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu mogą wysłuchać wszyscy w podcaście „8:10”.

„Mistrzowie Słowa” co sobotę w Klubie „Wyborczej”

Co sobotę słuchacze nowego podcastu „Mistrzowie Słowa” będą mogli się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej”. Będą to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota”, „Duży Format”, „Wysokie Obcasy”, „Ale Historia”, „Książki” i „Wyborcza Classic”. Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale też wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej” czytać będą wybitne aktorki i wybitni aktorzy. Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa”, w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10”. Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na www.wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Dołącz do Klubu „Wyborczej”

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM. 

Dołącz do Klubu „Wyborczej”, kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa” to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej”. Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl – od poniedziałku do piątku rano – pojawia się podcast „8:10”, w którym dziennikarze „Wyborczej” i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci”, nowe odcinki „Radia Książki” i podcasty „Wysokich Obcasów”.

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa” zespół „Gazety Wyborczej” przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.