Obawa przed prowokacją czy wpuszczeniem w jakąś fałszywkę to jest moja osobista obsesja. Boję się, że w końcu to się stanie, że mnie to spotka i dam się złapać. Zdarza mi się nie spać przed publikacją ważnego materiału - mówił Wojciech Czuchnowski w Klubie "Wyborczej". Podczas ostatniego spotkania nasi reporterzy opowiadali o kulisach swojej pracy. Zobacz zapis wideo
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spotkanie, z którego nagranie można obejrzeć poniżej, zorganizowane zostało dla członków Klubu "Wyborczej" 13 kwietnia br. Wyjątkowo otwieramy je dla wszystkich czytelnikow, niemal dwa tygodnie po premierze. Co dzień odnotowujemy kolejne wydarzenia w śledztwach, praca naszych dziennikarzy trwa. Ostatnio prokuratura oczyściła śledczych, którzy rzekomo wymuszali zeznania przeciw Danielowi Obajtkowi.  Jeśli chcesz uczestniczyć w premierowych spotkaniach Klubu "Wyborczej" zapraszamy do wykupienia najwyższego pakietu prenumeraty. Pakiet ten pozwala obejrzeć wszystkie spotkania Klubu pod adresem wyborcza.pl/klub i czerpać inne korzyści z przynależności do Klubu.

O czym politycy PiS rozmawiają z dziennikarzami śledczymi Gazety Wyborczej? Czy podejrzane interesy Daniela Obajtka zostaną wyjaśnione? Co ryzykują dziennikarze śledczy? Na te pytania odpowiadali dziennikarze "Wyborczej": Agata Kondzińska, Iwona Szpala, Jarosław Sidorowicz, Paweł Figurski, Roman Imielski i Wojciech Czuchnowski. 

O kulisy ich pracy pytali wicenaczelni „Wyborczej” Aleksandra Sobczak i Bartosz Wieliński.   

- Każdy dziennikarz musi mieć świadomość, że bardzo często za informacją, która dociera do redakcji, stoją różne interesy. Naszą rolą jest dobrze to pooglądać - tłumaczyła Agata Kondzińska. 

Pretekstem do spotkania z naszymi dziennikarzami śledczymi jest tzw. afera Obajtka. "Wyborcza" pisze o niej od końca lutego.  

W reakcji na nią, na początku marca,  prawnik Daniela Obajtka,  urządził happening pod warszawską siedzibą „Wyborczej”, żądając usunięcia tekstów o nim i zrezygnowania z kolejnych publikacji. Później przesłał do Wyborczej pierwszy pozew. Liczył aż 123 strony. Dziennikarze nie dali się zastraszyć. Pracują nad kolejnymi materiałami, a sprawa zatacza coraz szersze kręgi.   

Podczas spotkania rozmawialiśmy o warunkach, w jakich pracują dziennikarze śledczy i ich redaktorzy, poddawani presji prorządowych mediów, zasypywani sprostowaniami i pozwami.  

Dla wszystkich członkiń i członków Klubu, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu, mamy jego zapis.

TUTAJ ZOBACZ WIDEO:

Realizacja wideo: Alicja Gardulska, Anna Czuba, montaż: Marcin Urban, animacje: Artur Sińczuk, zdjęcia: Agencja Gazeta. 

W Klubie „Wyborczej” spotkaliśmy się wcześniej z Anne Applebaum, Swiatłaną Cichanouską, Donaldem Tuskiem, Adamem Michnikiem, a także z lekarzami specjalistami w sprawie ozdrowieńców pocovidowych - zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkań na stronie wyborcza.pl/klub

Z kim teraz chcieliby się Państwo spotkać w Klubie „Wyborczej”? Piszcie: klub@wyborcza.pl

Pomóż nam patrzeć władzy na ręce!

Dziennikarskie śledztwa są czasochłonne, bo często materiały zbiera się miesiącami. Przeciwko wolnym mediom wytacza się sprawy sądowe, a ludzie władzy chcą nas uciszyć. Dziękujemy za wsparcie niezależnego dziennikarstwa śledczego oraz wpłaty na Program Dziennikarstwa Śledczego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Obajtek jest tylko jednym z elementów systemu. Wiele wskazuje, że ten system jest ogromny i zorganizowany w celu nielegalnego finansowania partii i uwłaszczania się jej ludzi na majątku państwa. Obajtek to wielomilionowa sprawa, a przyszły audyt w Orlenie może pokazać że miliardowa. Wiele takich pomniejszych. Vipsamoloty, Dama z gronostajem, Szumowski, Sasin, krocie dotacji dla Rydzyka i jemu podobnych, Sasin i jego wybory, inwestycje rządowe np. lotnisko, przekop, można by przytaczać takich przykładów bez końca. Na szczycie tej piramidy znajdują się miliardowe SKOKI. Czas pokaże więcej i i większe przestępstwa tej mafii.
  @zemanco
  Wg mnie to pewne tzn. budowanie w oparciu o majątek skarbu państwa oligarchicznych prywatnych fortun pozwalających obecnie rządzącym plus przydupasom, akolitom na dostatnie życie także po zmianie władzy
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @zemanco
  Zgadzam się całkowicie z tym komentarzem! Uważam ponadto, że PiS to zbiór ludzi z "przeszłością" i wielokrotnie kryminalnymi, przestępczymi i dyscyplinarnymi historiami. Takimi ludźmi bardzo łatwo się rządzi i manipuluje, takie "podpadziochy" wykonają każdy, najbardziej niegodziwy rozkaz prezesa i podległych mu żołnierzy. To właśnie oni mają zdobywać dla partii pieniądze w nielegalny czy rzadziej legalny sposób. Ten układ jest całkowicie i od początku korupcyjny na każdym szczeblu i w ten właśnie sposób jedna partia dokonała prywatyzacji tego kraju!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Takim złotym chłopcem był Morawiecki zadłużając Polskę do maxa. Za to potroił swoje konto i po kościelny areał przepisany na żonę.
  już oceniałe(a)ś
  104
  0
  Analogia do fikcji filmowej niestety jest aż za dobra. Oddziaływanie afery na rzeczywistość jest takie, jak poprzednie afery tej ewidentnie teflonowej władzy - bardzo minimalne. Partia ma dalej największe społeczne poparcie - żelazne 30%, dodając jeszcze bardziej skrajne ugrupowania wspierające - spokojnie ponad 40% społeczeństwa popiera ludzi pokroju Don Orleone. Gdzieś chyba był sondaż, że 97% wyborców populistów w ogóle nie widzi w tej aferze nic niestosownego. Tylko 3% wyborców PiS/Kukiz/Konfederacja czuje niesmak, że to jednak nie do końca fer, że ktoś może np. kupić mieszkanie za pół darmo w dodatku z nieoprocentowanym kredytem... Do pełni bezczelności zabrakło tylko informacji, że na drugi dzień mieszkanie zostało sprzedane już po rynkowej cenie - a co za tym idzie - milionowy zarobek "na czysto" w jeden dzień!

  W zasadzie jedyne co się udało osiągnąć to odsunięcie w czasie (a być może nawet i zablokowanie) awansu na premiera. To bardzo przykra wiadomość dla prezesa - na otarcie łez może użyć milionów które obecnie zarabia w pełni legalnie. Gdyby sytuacja się pogorszyła i go faktycznie trzeba by zwolnić - no trudno - dostanie kolejne kilka milionów odszkodowania w ramach managerskiej odprawy.

  PS. Niemniej i tak należą się gratulacje! 3% zniesmaczonych wyborców populistów, którzy zaczynają powątpiewać w "populistyczną zmianę" (niestety nazywaną "dobrą zmianą") - to i tak największy sukces sił prodemokratycznych od 5 lat!
  @Dannielllo
  Zgadzam się kompletnie. I trzeba jeszcze dodać i zadać sobie pytanie: kim są wyborcy Pis-u, te 30% ich prawie żelaznego elektoratu, kim są wyborcy, którzy popierają, tolerują i mają w głębokim poważaniu, że niedouczona, cwana banda zagarnęła dla siebie ten kraj popełniając ogrom przestępstw i mając Konstytucję RP z człowiekiem zajmującym fotel Prezydenta RP na czele w głębokim poważaniu? Chyba trzeba być jeszcze gorszymi ludźmi od nich!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Kur-wizja o 19.30 w "ukrytej prawdzie" całkiem inaczej przedstawiała sytuację z tym Obajtkiem
  już oceniałe(a)ś
  46
  0
  ten burdel kiedys padnie i ciekawe jakie beda jego skutki kto poniesie konsekwencje tego rabunku
  @pileczka
  Burdel to dobrze zorganizowana instytucja , do której wstęp jest dobrowolny .
  Skutki już ponosimy wszyscy ( inflacja , pseudoprokuratura , ?reformy : sądownictwa , oświaty , ochrony zdrowia ? , policja o sznycie Łukaszenki , ?salamizacja ? mediów i dziennikarzy itp.,itd.). Czy kto widział konsekwencje ponoszone przez polityków !?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Plebsowi przeszkadzała ośmiorniczka na talerzu i szogun, to mają ośmiornicę mafijną na następnych 50 lat.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  nie mogę się doczekać spotkania, dzięki za to co robicie
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  dajcie Paypal to Wam wplace na dziennikarstwo sledcze Tomek z Ewing NJ USA
  już oceniałe(a)ś
  15
  0