Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Opowiadamy siebie i świat. Od drobnych ozdób i malowideł naskalnych z paleolitu, przez wielkie kosmogonie starożytnych cywilizacji, po stenotypistykę czy szyfr genomu. Opowiadamy, jak potrafimy. Często nie podoba nam się świat ani my sami w nim, do bani. A jednak szeleścimy opowieściami. Nie podalibyśmy, o! na przykład tamtemu bliźniemu w klapkach, hasła do wi-fi, bliźni przejawia deficyty w IQ i outficie, z kolei po naszej stronie braki życzliwości. Mimo to jesteśmy złączeni, włączeni w antologię opowiadanych i opowiadających – tak zaczyna się tekst Ignacego Karpowicza pod tytułem „Leć, jaskółko”, opublikowany 20 listopada 2020 r. w programie Jutronauci

Zapraszamy do wysłuchania tekstu Karpowicza w interpretacji aktora Borysa Szyca w podcaście „Mistrzowie Słowa”. To już piąty odcinek w serii – poprzednie teksty przeczytali dla Klubowiczek i Klubowiczów „Wyborczej” Bartosz Bielenia, Wojciech Malajkat, Julia Wyszyńska i Jerzy Radziwiłowicz. Całego odcinka mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl, a fragmentu podcastu mogą wysłuchać wszyscy w podcaście "8:10"

„Mistrzowie Słowa” co sobotę w Klubie „Wyborczej”

Co sobotę słuchacze nowego podcastu „Mistrzowie Słowa” będą mogli się zapoznać z najciekawszymi publikacjami „Gazety Wyborczej”. Będą to teksty pochodzące z magazynów: „Wolna Sobota”, „Duży Format”, „Wysokie Obcasy”, „Ale Historia”, „Książki” i „Wyborcza Classic”. Każdy odcinek podcastu to spotkanie nie tylko z interesującym artykułem, ale też wyjątkowym głosem – publikacje „Wyborczej” czytać będą wybitne aktorki i wybitni aktorzy.

Premierowy odcinek „Mistrzów Słowa”, w którym Bartosz Bielenia przeczytał reportaż Grzegorza Szymanika, był dostępny dla wszystkich internautów na Wyborcza.pl w podcaście „8:10”. Kolejnych odcinków mogą wysłuchać posiadaczki i posiadacze pakietu klubowego Wyborcza.pl na www.wyborcza.pl/mistrzowieslowa oraz subskrybenci TOK FM Premium.

Jutronauci 2021. Nowa normalność

Wyzwania, które postawił nam rok 2020, nie tylko trwają, ale też tak naprawdę stały się codzienną rzeczywistością. Dlatego chcemy o nich opowiedzieć inaczej niż do tej pory. Jak zawsze wybiegamy w przyszłość, ale w tej jubileuszowej piątej edycji zadajemy inne pytanie. Nie: „Co się zdarzy?”, tylko: „A co, jeśli…?”. Najbezpieczniejsze, gdy zmiana – czy raczej Zmiana – jest już na horyzoncie, wciąż jednak niewyraźna i nagle może przybrać zupełnie inny kształt.

W tym roku zmieniamy też przyrządy. Nasi eksperci, Jutronauci, odkładają na bok lunety i zdjęcia lotnicze, sięgają po mikroskopy, żeby przyjrzeć się wydarzeniom makro – w gospodarce, edukacji, życiu społecznym, psychologii, kulturze, technologii – w ich wymiarze mikro. Sprawdzić, jak może wyglądać nasze codzienne życie, jeśli przepowiednie się spełnią.

Na Wyborcza.pl/jutronauci oraz na łamach „Wolnej Soboty” czekają na Państwa podcasty, eseje i analizy, a co miesiąc zaprosimy Państwa do debaty Jutronauci Talks – spotkania na żywo online.

Dołącz do Klubu „Wyborczej”

Członkinie i członkowie Klubu mogą nie tylko czytać wszystko, co piszemy. Mają też bezpośredni kontakt z redakcją, zaproszenia na ekskluzywne spotkania i dwie dodatkowe prenumeraty dla bliskich. Do tego dostęp do naszego archiwum (z ponad 4 mln artykułów od 1989 r.!), a w prezencie na powitanie jeszcze trzy miesiące darmowego dostępu do podcastów Radia TOK FM.

Dołącz do Klubu „Wyborczej”, kupując najwyższy – Klubowy – pakiet prenumeraty cyfrowej na stronie Wyborcza.pl/prenumerata.

„Mistrzowie Słowa” to kolejny podcast tworzony przez redakcję „Gazety Wyborczej”. Od końca 2019 r. na Wyborcza.pl - od poniedziałku do piątku rano - pojawia się podcast „8:10”, w którym dziennikarze „Wyborczej” i Wyborcza.pl komentują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, polecają wydarzenia kulturalne oraz opowiadają o swoich tekstach. Oprócz tego w serwisie dostępne są podcasty programu „Jutronauci”, nowe odcinki „Radia Książki” i podcasty „Wysokich Obcasów”.

Przy okazji premiery nowego podcastu „Mistrzowie Słowa” zespół „Gazety Wyborczej” przypomina też i poleca serię audiobooków Wydawnictwa Agora pod tym samym tytułem, którą można znaleźć na stronie Kulturalnysklep.pl i Publio.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.