Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Tak naprawdę” panoszy się wszędzie – w mowie i w piśmie. Pomaga zatrzymać wartko a złośliwie uciekającą myśl. Ale ma też zaletę intelektualną. Sugeruje przenikliwość: „Tak naprawdę to ja się nie daję nabrać na to, co powierzchowne. Gdyż to, co powierzchowne i złudne, przenikam. I mówię wam, że to, co się wam wydaje, nie jest tym, czym się wydaje...”..

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy Twój język traci indywidualność i wdzięk?

„Wobec powyższego” też jest niby tylko podpórką językową. Ale podobnie jak „tak naprawdę” nie całkiem niewinną. Owszem, także pozwala zebrać rozpraszające się myśli, ale ponadto przekonuje, że mowa moja jest spójna, wywód konsekwentny – skoro przecież to, co zaraz powiem, wynika z „powyższego”.

Obie podpórki przestają mieć jednak ten głębszy sens – że oto słuchacie człowieka, który wie, co mówi, mądrze gada itp. – kiedy są nadużywane. A są nadużywane. Wycierają się, stają się wyświechtane jak stara ścierka. Mowy nie ozdabiają, lecz przeciwnie – kalają ją.

Kalają też mowę wirusoidalne wstawki „na ten moment” i „w tym temacie”. Zamiast: „w tym momencie” i „na ten temat”.

Po diabła te przestawki? Czy komuś, kto wytworzył te językowe przekrętła, zdawało się, że mówi oryginalnie? Albo bardziej oficjalnie? A może brzmiało mu to nowocześniej niż zwroty tradycyjne?

Jeśli tak, to się mylił. Są to przekrętła wyjątkowej brzydoty, wkradające się do mowy potocznej wyjątkowo chytrze. Chyba coś w tym turpizmie nas bawi…

Wobec powyższego tak naprawdę nie powiem Wam nic więcej w tym temacie na ten moment.

Piotr Stasiński – publicysta, doktor nauk humanistycznych, dziennikarz, były zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.