Oferta dla dzieci, którą w kilka dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji przygotowali wydawcy, bibliotekarze czy serwisy z Polski i Ukrainy, robi wrażenie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomóż mieszkańcom Mariupola, odbierz prenumeratę Wyborczej

„Pilnie poszukuję bajek w języku ukraińskim dla 7-letniego chłopca, który dotarł do Wrocławia i nie ma nic poza wystraszonym serduszkiem" – to niedawny wpis na jednej z grup na Facebooku. Ludzie nadal na niego odpowiadają, każdy podrzuca, co wie.

Książki są potrzebne, bo liczba dzieci, które przybywają do Polski z Ukrainy, ciągle rośnie (obecnie jest ich ponad 500 tysięcy). Dlatego poniżej publikujemy listę stron internetowych z bezpłatnymi bajkami i zabawami. Mimo że dzisiaj trudno zliczyć rozmaite działania pomocowe, to ułamek z nich spróbowaliśmy połączyć w jednym miejscu.

A oferta, którą w kilka dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji przygotowali wydawcy, bibliotekarze, fundacje i serwisy z Polski i Ukrainy, robi wrażenie. Jest mnóstwo darmowych e-booków z ukraińskimi bajkami (albo pliki pdf), są kolorowanki, wycinanki, ilustrowane rozmówki polsko-ukraińskie czy „Kajko i Kokosz" po ukraińsku. To zapewne początek.

Ja na razie przeczytałam dwie bajki (w wersji ukraińsko-angielskiej). W jednej jest świetny koncept zagubionego listu, który nie mógł dotrzeć do adresata, więc zapłakaw. W drugiej, zatytułowanej „Pan Kockij, Mira i morje", dziewczynka razem z kotem oddala się od domu, ma za ciasne trampki i przez chwilę tęskni. To niewinna opowiastka, wydana w 2015 r., ale dzisiaj przywołuje mi inne obrazy, nie bajkowe.

Lepiej żeby choć bajka pozostała bajką. Szperajmy więc i czytajmy. Oto adresy:

* Wydawnictwo Dwie Siostry
Dużo bezpłatnych kolorowanek i innych zabaw stworzonych przez autorów i ilustratorów książek. Są też układanki czy ubrania dla papierowego ludzika.
Szukaj TUTAJ

* Biblioteka Raczyńskich
Tu zebrano chyba większość książek i materiałów obecnie dostępnych za darmo, z polskich i ukraińskich wydawnictw. Jest też m.in. książka „Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego po ukraińsku oraz audiobooki i gra do nauki języków.
Wszystko znajdziesz TUTAJ

* Wydawnictwo Egmont
„Kajko i Kokosz" po ukraińsku, oczywiście bezpłatnie.
„Wielikij Turnir"TUTAJ

* Cyfrowy Dialog
Tu, podobnie jak w Bibliotece Raczyńskich, jest większość bezpłatnych książek i materiałów obecnie dostępnych, z polskich i ukraińskich wydawnictw (m.in. „Stary Lew" i „Ranok"). Są też bajki ludowe i tradycyjne historyjki ukraińskie.
Szukaj – TUTAJ

* Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – ogólnopolski portal bibliotekarski
Podobna, bezpłatna oferta jak w Bibliotece Raczyńskich i Cyfrowym Dialogu, na każdej z tych stron znajdziesz też dostęp do serwisów Barabooka czy Svit-kazok.
SzukajTUTAJ

* Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
Są tu bezpłatne ukraińskie bajki z obrazkami czytane po polsku albo ukraińsku. To efekt projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu" prowadzonego jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
Szukaj TUTAJ

* Lustro Biblioteki - serwis dla bibliotekarzy
70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim
Znajdziesz je TUTAJ
Serwis gromadzi też informację o działaniach pomocowych bibliotek z całego kraju, od małych miejscowości po wielkie miasta - m.in. książki dla dzieci, lekcje ukraińskiego (Gdynia), możliwość zostawienia dziecka na bezpłatnych zajęciach (Przasnysz), zbiórki pieniędzy.
Informacje - TUTAJ

Poradnia K
Mnóstwo bezpłatnych kolorowanek, nie tylko o przygodach Niesamowitych Skarpetek z książek Justyny Bednarek. Są też zagadki po ukraińsku.
Szukaj
- TUTAJ

Kolektyw "mamyProjekt"
Bardzo dużo linków do bajek, książek, materiałów dla nauczycieli.
Czytaj - TUTAJ

* Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Bezpłatne kolorowanki z Puciem, bohaterem bestselleru "Pucio uczy się mówić" i kolejnych.
Znajdziesz je - TUTAJ

Uwaga! Warto przeglądać wszystkie strony, żeby mieć jak najpełniejszą i najaktualniejszą ofertę, bo wydawcy i bibliotekarze cały czas ją wzbogacają

Chcecie coś dodać? Piszcie: slowka@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  a w tym czasie dla polskich dzieci polecam youtu.be/bzutMIrjNWk
  @parkomat
  Ciekawe kto Cię minusuje i dlaczego:(
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rotatnemok
  Może za reklamowanie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0