Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

COVID-19 zmienił naszą codzienność, w największym stopniu wpływając na życie zawodowe. W obliczu pandemii koronawirusa za najbezpieczniejszą formę współpracy uznano pracę zdalną. Szybko zdobyła uznanie wśród pracowników, którzy docenili ją za wygodę i mobilność. Praca zdalna pozwala na odbywanie dalszych i bliższych podróży czy chociażby przemieszczanie się między domem, ogródkiem, parkiem. Mobilność stawia jednak nowe wyzwania. Każe z większą uwagą podchodzić do bezpieczeństwa danych. Pracujemy na wrażliwych danych klientów, obsługujemy służbowego e-maila, korzystamy z aplikacji i narzędzi ułatwiających pracę zespołową – to wszystko sprawia, że znajdujemy się w centrum zainteresowania hakerów. Z danych NASK, państwowego instytutu badawczego nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, wynika, że podczas pandemii hakerów grasuje więcej niż zwykle. Na koniec marca NASK odnotował blisko 6,9 tys. zgłoszeń dotyczących ataków hakerskich.

Technologie pomagają w pandemii

Pożywką dla hakerów jest nie tylko praca zdalna, ale i częstsze korzystanie ze sprzętów w celach prywatnych. Koronawirus wpłynął na nasze codzienne przyzwyczajenia. Zakupy, nawet te podstawowe, coraz częściej robimy online, w ten sam sposób komunikujemy się także z bliskimi. Z badania „Wpływ Covid-19 na zachowania konsumentów”, przeprowadzonego przez firmę Nielsen, wynika, ze 31 proc. Polaków w ostatnim czasie zwiększyło swoją aktywność zakupów online i nabywało w ten sposób produkty spożywcze i chemię gospodarczą. Liczba osób, które używały komputerów do komunikacji z bliskimi także gwałtownie wzrosła. Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z kwietnia tego roku wynika, że w szczytowych okresach obostrzeń liczba połączeń głosowych wzrosła o 90 proc., a natężenie transmisji danych w internecie stacjonarnym aż o 140 proc.

Materiał PartneraMateriał Partnera HP

Wsparcie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek

W czasach pandemii urządzenia służą jako miejsca pracy, sale lekcyjne, gabinety lekarskie, sklepy, wirtualne miejsca spotkań. Większa aktywność w sieci naturalnie przyciąga więc większą liczbę hakerów. Szukają luk w zabezpieczeniach routerów, podsyłają zainfekowane linki, podszywają się pod osoby i instytucje, stosując tzw. phishing, by zdobyć poufne dane, jak loginy czy numer kart kredytowych. Działają na pełnych obrotach, udoskonalając metody działania. Samemu nie da się z nimi wygrać. Potrzebne jest dodatkowe, nowoczesne wsparcie i to na wielu poziomach.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

To właśnie z myślą o ochronie danych powstały laptopy HP EliteBook. To jedne z najbezpieczniejszych komputerów na świecie i najlepiej zabezpieczone komputery przenośne z rodziny HP. Są naszpikowane unikalnymi rozwiązaniami, które powstały dzięki współpracy HP ze sławnymi hakerami i ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa. HP EliteBook podchodzą do bezpieczeństwa kompleksowo, dbając o nie na każdym poziomie: od systemu, po witryny internetowe. Niebezpieczeństwo pochodzące ze stron internetowych pomaga ujarzmić HP Sure Click. Funkcja chroni komputer przed witrynami internetowymi i załącznikami tylko do odczytu, przechwytując złośliwe oprogramowanie w odizolowanej maszynie wirtualnej. Laptopy chronią także sieć i VPN przed nieupoważnionym dostępem. Sprzyja temu wieloskładnikowe uwierzytelnianie, wymagające nawet do trzech działań, by uruchomić sprzęt. To my decydujemy, jakie klucze wybierzemy, by włączyć komputer: czytnik linii papilarnych lub/i na przykład rozpoznawanie twarzy kamerą IR.

Materiał PartneraMateriał Partnera HP

Koniec podglądania

Pracując zdalnie, zwłaszcza w miejscach publicznych, jesteśmy narażeni na ciekawskie spojrzenia. Jeśli pracujemy z wrażliwymi danymi, możemy narazić klientów na wyciek ich danych. HP EliteBook eliminują ten problem. Producent wyposażył laptopy w filtr prywatyzujący HP Sure View Gen2. Filtr zmniejsza podświetlenie matrycy LCD i zawęża kąty widzenia w taki sposób, aby tylko osoba znajdująca się bezpośrednio przed monitorem mogła odczytać wyświetlane na nim treści. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, by osoby postronne widziały wyłącznie nieczytelny ekran. W HP Elite znika też problem podglądania naszych działań przez obiektyw kamery. Dzięki HP Privacy Camera nie ma mowy, by ktokolwiek mógł się do niej włamać.

Laptopy, które się uczą i same naprawiają

HP EliteBook doskonale radzą sobie nie tylko ze znanymi trickami hakerów. Każdego dnia pojawia się ponad 350 tys. nowych wersji złośliwego oprogramowania. Tradycyjny program antywirusowy nie zawsze rozpoznaje nowe ataki. Laptopy EliteBook wyposażono w funkcję HP Sure Sense, która wykorzystuje zastrzeżone algorytmy głębokiego uczenia się i zaawansowaną technologię sieci neuronowych, aby instynktownie rozpoznawać złośliwe oprogramowanie i chronić przed wcześniej niespotykanymi atakami. To jednak nie koniec zaskakujących rozwiązań. W komputerach umieszczono pierwszy na świecie i jedyny samodzielnie naprawiający się system BIOS. HP Sure Start automatycznie przywraca system BIOS po ataku hakerskim lub po uszkodzeniu. Rozwiązanie wspomagane jest przez funkcję HP Sure Recover, która zapewnia szybkie, bezpieczne i automatyczne przywracanie systemu operacyjnego wyłącznie za pośrednictwem połączenia sieciowego, co pozwala zminimalizować przestoje i szybko wrócić do pracy. To oznacza, że nawet po ataku hakerskim czy po awarii, jesteśmy w stanie po chwili na nowo usiąść do pracy na wolnym od wirusów sprzęcie.

Stworzone, by chronić i cieszyć funkcjonalnością

HP EliteBook to komputery stworzone do pracy zdalnej. I mowa nie tylko o rozwiązaniach dotyczących bezpieczeństwa danych. Są lekkie, energooszczędne, kompaktowe i designersko zaprojektowane. Najlżejszym w swojej klasie jest Elite Dragonfly. Waży zaledwie 900 gramów, jest smukły, ale bardzo wytrzymały dzięki aluminiowej obudowie. Nowoczesnego designu dodaje mu ekran z niezwykle wąskimi ramkami oraz nowoczesna kolorystyka. Zastosowany w ultrabooku dotykowy ekran pozwala na pracę w kilku różnych trybach. Można używać go jako laptopa, tabletu czy udostępniać treści w trybie namiotu. Cała rodzina HP EliteBook 840 G6 zachwyca funkcjonalnością, która najpełniej odpowie na potrzeby pracowników zdalnych, szczególnie tych, którzy pełnymi garściami korzystają z największej zalety takiej formy współpracy, czyli mobilności.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.