Pandemia koronawirusa spowodowała przechodzenie firm w tryb pracy zdalnej i wpłynęła na jej dużą popularność. Już mówi się o tym, że ta forma współpracy zagości w wielu przedsiębiorstwach na dłużej, także po zakończeniu pandemii. Aby w pełni cieszyć się jej możliwościami, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który zapewni wygodę i bezpieczeństwo pracy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Praca zdalna święci w ostatnim czasie tryumfy. Jeszcze nigdy nie była tak popularna jak obecnie. Przed pandemią niewielu pracodawców decydowało się na oferowanie takiej formy współpracy. Obawy były duże i dotyczyły wielu aspektów, najczęściej efektywności pracy. Z danych Eurofund – Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, wynika, że w 2015 roku tylko jedna piąta pracowników UE wykonywała okazjonalnie lub regularnie pracę poza biurem. Polska zajmowała pod tym względem jedno z ostatnich miejsc. Pracę zdalną wykonywało wówczas zaledwie 8 proc. Polaków. Tyle samo co mieszkańców Czech i Portugalii. Gorsi od nas byli tylko Włosi i Grecy. Prym wiodła Dania, gdzie odsetek osób pracujących zdalnie sięgnął 36 proc.

Będzie już tylko lepiej

Koronawirus ze względu na konieczność narodowej izolacji zmusił pracodawców do przechodzenia w tryb pracy zdalnej. Z danych Eurofund wynika, że w Polsce blisko 32 proc. pracowników zaczęło przez pandemię pracować z domu. Choć pracownicy powoli wracają do biur, wszystko wskazuje na to, że praca zdalna na stałe wejdzie do grafików wielu przedsiębiorstw i będzie stosowana regularnie bądź okazjonalnie nawet po zakończeniu pandemii. W opublikowanym niedawno badaniu przeprowadzonym przez Global Workplace Analytics na temat trwałego wpływu COVID-19 na pracę zdalną szacuje się, że aż 25 do 30 proc. pracowników będzie nadal pracować z domu lub dowolnego innego miejsca poza siedzibą firmy. Pracodawcy wypracowali metody komunikacji z pracownikami, które pozwalają na efektywne zlecanie obowiązków i monitorowanie efektów pracy. Pracownicy docenili tę formę współpracy za możliwość pracy z dowolnego miejsca: domu, mieszkania, balkonu, przydomowego ogródka, parku czy w podróży.

Materiał Partnera
Materiał Partnera  HP

Czas pomyśleć o bezpieczeństwie

Praca zdalna zdobyła popularność, ale jednocześnie ujawniła wiele niebezpieczeństw. Zabieranie służbowego sprzętu do domu czy pracowanie na prywatnych komputerach narażają wrażliwe dane firm na dostanie się w niepowołane ręce. Hakerzy tylko czyhają na niedopatrzenia pracowników zdalnych, by włamać się do ich komputerów i przejąć dane firmy czy klientów. W okresie pandemii hakerzy są bardziej aktywni niż zwykle. Wykorzystują nieuwagę pracowników, podsyłając zawirusowane linki czy podszywając się pod różne osoby i instytucje, wyłudzając w ten sposób dane. Metody są tak wyrafinowane i przebiegłe, a do tego stale udoskonalane, że nawet zachowanie szczególnej ostrożności może nie wystarczyć, by uchronić się przed atakiem. Cyberprzestępcy mają ułatwione zadanie, bo w prywatnych domach nie stosuje się wielu rozwiązań, jakie oferują biura. Z badania przeprowadzonego przez markę HP wynika, że ponad 80 proc. analizowanych routerów domowych zostało uznanych za podatne na potencjalne cyberataki. Przez zagrożone punkty końcowe mogą wyciekać dane firmy, a przez kolejne połączenia fizyczne lub przez VPN może dojść nawet do przeniesienia złośliwego oprogramowania do sieci korporacyjnej.

Materiał Partnera
Materiał Partnera  HP

Lekki, kompaktowy i bezpieczny

Dlatego w przypadku pracy zdalnej tak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Wybierając komputer do pracy zdalnej, najczęściej zwraca się uwagę na jego wielkość i wagę. Aby korzystać z możliwości, jakie daje praca zdalna, wybiera się sprzęty bardzo lekkie i kompaktowe, takie, które bez problemu zmieszczą się w plecaku czy nawet damskiej torebce. To jednak tylko jedne z ważniejszych cech, jakie powinien mieć dobry sprzęt do pracy poza biurem. Nie mniej istotną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo pracy. Najbardziej zaawansowane komputery HP dają ochronę na kilku poziomach, skutecznie odpierając próby włamania się do komputera. Jednymi z najlepiej zabezpieczonych komputerów przenośnych na świecie są laptopy z rodziny HP EliteBook. Wyposażane są w wiele komplementarnych zabezpieczeń sprzętowych, które sprawiają, że komputer potrafi przeciwstawić się złośliwemu oprogramowaniu, a nawet naprawić się samoczynnie w przypadku, gdy taki atak lub awaria będą miały miejsce.

Od logowania do otwierania załączników

Dbałość o bezpieczeństwo w HP EliteBook 840 G6 zaczyna się już od włączenia sprzętu. W laptopach można korzystać z kilkustopniowego uwierzytelniania. Logując się do laptopa, można użyć czytnika linii papilarnych lub/i na przykład systemu rozpoznawania twarzy kamerą IR. Bezpieczne korzystanie ze stron internetowych i otrzymywanych załączników gwarantuje umieszczona w laptopach funkcja HP Sure Click. Pozwala na bezpieczne przeglądanie internetu w wirtualnych kontenerach. Każdy dokument (pliki Microsoft Office, dokumenty PDF) pobrany przez internet, pocztę elektroniczną lub popularne aplikacje do czatowania zostaje otwarty we własnym izolowanym kontenerze maszyny. Złośliwe oprogramowanie jest neutralizowane i zamykane w kontenerze, co uniemożliwia jego przetrwanie oraz kradzież lub uszkodzenie danych użytkownika, a także wpływ na system operacyjny.

Materiał Partnera
Materiał Partnera  HP

Sprzęt, który naprawi się sam

HP EliteBook to komputery, które cały czas się uczą i doskonalą, by wykrywać hakerskie ataki. Producent wyposażył je w funkcję Sure Sense, która wykorzystuje zastrzeżone algorytmy głębokiego uczenia się i zaawansowaną technologię sieci neuronowych, aby instynktownie rozpoznawać złośliwe oprogramowanie i chronić przed nowymi, nawet dotąd nieznanymi atakami. Komputery z rodziny EliteBook mają także zabezpieczenie HP Sure Start Gen4, które chroni oprogramowanie układowe (BIOS) komputera w przypadku ataku sieciowego, np. poprzez malware czy rootkit.

Rootkit jest jednym z najgroźniejszych narzędzi hakerskich. Zostaje wkompilowany lub wstrzyknięty w istotne procedury systemowe. Jest trudny do wykrycia i może pozostać niezauważony przez bardzo długi czas. Laptopy HP EliteBook bardzo szybko rozpoznają to zagrożenie. Gdy tylko wykrywają atak hakerski lub awarię, automatycznie przywracają bezpieczną kopię systemu, a dzięki funkcji HP Sure Run zapewniają ciągłość działania kluczowych aplikacji i procesów nawet wówczas, gdy złośliwe oprogramowanie próbuje je zatrzymać. Funkcja HP Sure Recover pozwala przywrócić system operacyjny i dane użytkownika do działania, korzystając z zapisanego wcześniej obrazu systemu, co pozwala na niemal natychmiastowy powrót do bezpiecznej pracy.

Tak kompleksowe wsparcie pozwoli pracować z domu bez obaw o wyciek wrażliwych danych firmy i w pełni cieszyć się zaletami pracy zdalnej w komfortowych warunkach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.