Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pojawienie się na ekranach w 1982 roku „Rambo” z Sylvestrem Stallone w roli głównej zmieniło zupełnie kino akcji. Do dziś do tego filmu wraca się z sentymentem i nostalgią. Rambo, uczestnik wojny w Wietnamie, były żołnierz jednostek specjalnych wojsk lądowych USA, podróżuje po kraju, poszukując dawnych kolegów z armii. Po drodze mierzy się z przeciwnościami, a jako weteran, także z pogardą i szykanami ze strony obywateli. Trafia do aresztu, skąd udaje mu się uciec. Kryje się w lesie, daleko w górach, a tam budzą się w nim wszystkie wojenne traumy i górę bierze instynkt przetrwania. Z przepaską na czole i rzemykiem na szyi Rambo do dziś jest symbolem kina akcji.

Wojenne traumy

Zanim jednak „Rambo” trafił do kin, powstał jego literacki pierwowzór. Powieść, na podstawie której nakręcono film, napisał w 1972 roku David Morrell, profesor Uniwersytetu Stanu Iowa. „Rambo. Pierwsza krew” była jego debiutancką książką, zainspirowaną panującą wówczas w Stanach Zjednoczonych atmosferą. Gdy Morrell pisał powieść, w Wietnamie nadal trwała wojna, która w końcowym rozrachunku pochłonęła 1 mln żołnierzy, zapisując się na krwawych kartach historii. Już jednak wtedy powracający z wojny żołnierze mierzyli się ze swoimi traumami. Niezrozumienie, bezradność i wyobcowanie uniemożliwiały im funkcjonowanie w normalnej rzeczywistości. Morrell śledził na bieżąco wydarzenia w mediach: i te dotyczące wojny, i panujących nastrojów. Tak zrodził się pomysł na powieść: pacyfistyczną, niosącą przesłanie, że wojna zawsze prowadzi do klęski. Jej wydźwięk zginął jednak w filmie, przygnieciony nadmiarem przemocy i efektów specjalnych.

Materiały prasoweMateriały prasowe Storytel

Leszek Lichota głosem Rambo

Do literackiego pierwowzoru pozwala wrócić trzyczęściowa seria audiobooków zrealizowanych przez Storytel. W klimat dreszczowców wprowadza głos Leszka Lichoty, cenionego polskiego aktora filmowego, serialowego oraz teatralnego, znanego z „Watahy”, „Prawa Agaty”, „Na Wspólnej” czy filmów „Boże Ciało”, „Świadek Koronny” i „Miłość jest wszystkim”.  – Była to przygoda, na którą czekałem zawodowo dosyć długo. Chciałem się zmierzyć z audiobookiem, a że jest to klasyk, taki jak „Rambo”, to super – mówi Leszek Lichota. Do filmu z Sylvestrem Stallone ma duży sentyment – „Rambo” to bohater jego dzieciństwa.

–  Obejrzałem „Rambo” jako 9-latek i to był mocny strzał, który zapisuje się w pamięć na całe życie. Pamiętam go jako supersilnego bohatera. Po 30 latach, kiedy miałem okazję usiąść do książki, byłem zaskoczony, że nie jest to książka akcji. To opowieść o facecie, który jest wyrzutkiem i musi się mierzyć z systemem . To historia faceta , który chce żyć na własnych zasadach, a nie do końca mu na to pozwalają. Walczy tak naprawdę o własną wolność. Największym zaskoczeniem jest jednak to, że książka zupełnie inaczej się kończy niż film – podkreśla Leszek Lichota.

Materiały prasoweMateriały prasowe Storytel

Producenci filmu celowo zmienili zakończenie – stworzyli sobie furtkę do ewentualnych kontynuacji przygód Rambo. Powstało ich łącznie pięć – ostatnia weszła do kin w 2019 roku, przedstawiając Rambo jako 70-latka. Pomimo leciwego wieku, nadal ma jeszcze siłę walczyć. W ostatniej serii stawia czoła meksykańskiemu kartelowi narkotykowemu. Dwie ostatnie serie to już wymysł producentów. David Morrell napisał 3 powieści poświęcone Rambo, ale żaden z trzech nakręconych na ich podstawie filmów nie oddaje głównego przesłania książek. Chęć przyciągnięcia widza spowodowała, że filmy zgubiły najważniejszy sens – zamiast działać przeciwko podziałom, takowe tworzą.

Materiały prasoweMateriały prasowe Storytel

Tropem prawdziwego Rambo

Jak powinien skończyć się „Rambo” według Davida Morrella? Aby się tego dowiedzieć, warto wyruszyć w ponadczasową podróż po kartach powieści pełnych psychologicznych i charakterologicznych aspektów, w którą zabiera Leszek Lichota. Pierwszy audiobook „Rambo. Pierwsza krew” koncentruje się na rywalizacji dwóch weteranów wojennych. Powracający właśnie z Wietnamu Rambo staje się zwierzyną łowną dla starszego od niego bohatera z Korei – szeryfa Willa Teasle’a. Pojedynek byłych żołnierzy jest wojną pokoleniową, ukazującą dwie różne mentalności i odmienne spojrzenia na świat. Audiobook od 2 lutego dostępny jest już w Storytel. Kolejne części: „Rambo. Pierwsza krew tom 2” i „Rambo. Pierwsza krew tom 3” będzie można posłuchać również w tym miesiącu, tylko w Storytel.

 
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.