Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsze formacje, które Sokół współtworzył już pod koniec lat dziewięćdziesiątych - TPWC, ZIP Skład i WWO - oraz ich ówczesne produkcje, raz na zawsze określiły kanon polskiego hip-hopu. Dla Sokoła nie istnieją zamknięte ramy gatunkowe. Jest eksperymentatorem, który wiersze Różewicza czy Wyspiańskiego interpretuje z taką samą wrażliwością i celnością co uliczne historie z mrocznych obszarów wielkiego miasta. Raz refleksja i introspekcja, raz wciągająca fabularna narracja - niezależnie od przyjętej formuły Sokół artystycznie wymyka się jakiejkolwiek oczywistości. Mocny język jego tekstów zawsze miesza się z rozległymi inspiracjami i bogactwem anegdot.

W 2018 roku, po 20 latach na polskiej scenie muzycznej oraz 10 płytach wydanych w ramach różnych projektów, Sokół wydał swój pierwszy solowy album. „Wojtek Sokół" to trzynaście całkowicie nowych i różnorodnych utworów. Album osiągnął status złotej płyty.

 

Premierowy materiał to także goście, którzy stanowią przekrój współczesnej muzyki rozrywkowej, alternatywnej oraz przede wszystkim hip-hopowej. Wybór gościnnych występów, na które Sokół zdecydował się na nowym albumie, to niezbity dowód na to, że jest artystą, który z łatwością łączy różne światy i style. Wśród gości, których można usłyszeć na „Wojtek Sokół" LP, znaleźli się: Taco Hemingway, PRO8L3M, Hewra, Igo z duetu Bass Astral, Lena Osińska z zespołu Sonar i finalista „Voice Of Poland" - Mateusz Krautwurst. Na albumie pojawia się także głos zmarłego tragicznie w 1991 roku Andrzeja Zauchy.

Za różnorodny klimat utworów odpowiadają m.in. Bartosz Kruczyński - jedna z najciekawszych figur alternatywnej sceny elektronicznej, znany z producenckiego duetu Ptaki, oraz aliasów Pejzaż i Earth Trax, Duit, połowa duetu PRO8L3M, czyli Steez83, oraz cenieni producenci związani ze sceną rapową, tacy jak WOWO, Broke Boys, Magiera czy znany z działalności w grupie Molesta - DJ B.

(sylwetka artysty - według materiałów organizatora)

Białystok New Pop Festival

W dniach 10-11 lipca 2021 po raz czwarty w pięknej scenerii Pałacu Branickich w Białymstoku na dziedzińcu pałacowym odbędzie się Białystok New Pop Festival. W programie jest 10 koncertów. Zagrają Organek, Paulina Przybysz i Baasch (pierwsze ogłoszenie artystów), Paweł Domagała, Baranovski, Muniek i Przyjaciele (drugie ogłoszenie), Margaret i Jan-Rapowanie (trzecie ogłoszenie) oraz Artur Rojek i Sokół (czwarte ogłoszenie).

Bilety dostępne na: Ebilet.plGoing.plEmpikbilety.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.