Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polski raper i autor tekstów, jeden z najciekawszych głosów i debiutów hiphopowych ostatnich lat. Jego charakterystyczny styl sprawia, że zjednuje sobie sympatię słuchaczy z różnych pokoleń. Potrafi opowiadać o przyziemnych problemach z dużą dozą dojrzałości i dystansu. Współpracował z największymi twórcami rodzimej sceny rapowej.

Na swoim koncie ma już trzy długogrające płyty (za ich warstwę muzyczną odpowiada Nocny). Za „Nocną Zmjanę” (2018) raper z Krakowa odebrał statuetkę Popkillera w kategorii Odkrycie Roku 2018. W marcu 2019 roku panowie wydali album „Plansze”, który oddaje nastroje pokolenia dwudziestolatków. Album spotkał się z pozytywnym przyjęciem krytyków i słuchaczy, którzy szybko określili go mianem „głosu pokolenia”. Płyta trafiła na szczyt OLiS, a promująca ją trasa wyprzedała się w ekspresowym tempie. Sukces artysty nie pozostał niezauważony przez branżę. Raper dołączył do grona wykonawców dwóch prestiżowych festiwali muzycznych: Opener Festival i Orange Warsaw Festival, ku zdecydowanej radości ich uczestników.

A w 2020 roku Jan-Rapowanie i Nocny wydali płytę „Uśmiech”.

 

Skąd taki tytuł płyty?

„Bo, jak pisał jeden stary Szkot, to w uśmiechu jest klucz do rozszyfrowania człowieka. I dlatego, że Janek trochę dojrzał, co nie znaczy, że przestał się uśmiechać. Czasem śmieje się smutno – po roku w częściach nie wszystko jest łatwo wyprostować. Choć wreszcie kupił sobie żelazko, to wersy nadal ma trochę pogniecione. Lekkie rapowanie o rzeczach ciężkich i świadomość tego, że słabość do tańca nie przeszkadza w tym, by sporo czuć i myśleć, to sedno w wypadku tej postaci.

Jan-Rapowanie myśli również o ludziach. Wystarczająco dużo, by nie udawać starszego, niż jest. Nie ślepnie od świateł Warszawy, jednak mruży od niej oczy, odwracając czasem głowę w stronę Krakowa. Chociaż ma jeden semestr, z sympatią witają go w starej i nowej szkole. Egzaminy z refrenów zdaje śpiewająco. Tworzy całość ze świeżymi, eklektycznymi brzmieniami Nocnego, który znów udowadnia, że jego produkcje w niczym nie ustępują tym autorstwa bardziej popularnych kolegów po fachu.

Możesz nazwać „Uśmiech” płytą środka, przy czym pamiętaj, że Janek w środku posprzątał i zaprasza cię do swego świata. To do wszystkich graczy, którym nie trzeba tłumaczyć. I do każdej laski, która umie fajnie tańczyć. Stary-nowy Jan-Rapowanie. Człowiek, poza tym raper, cześć” – czytamy w materiałach wydawcy.

Białystok New Pop Festival

W dniach 10-11 lipca 2021 po raz czwarty w pięknej scenerii Pałacu Branickich w Białymstoku na dziedzińcu pałacowym odbędzie się Białystok New Pop Festival. W programie jest 10 koncertów. Zagrają m.in.: Organek, Paulina Przybysz i Baasch (pierwsze ogłoszenie artystów), Paweł Domagała, Baranovski, Muniek i Przyjaciele (drugie ogłoszenie) oraz Margaret i Jan-Rapowanie (trzecie ogłoszenie).

Bilety dostępne na: Ebilet, Going.plEmpikbilety.pl

Organizator: Agora SA
 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.