Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Na koncie ma pięć studyjnych albumów, w tym dwa – „Add The Blonde” (2014) i „Just The Two of Us” (2015) – nagrodzone platyną. Jeszcze na początku kariery udało się jej podpisać międzynarodowy kontrakt, który pozwolił jej rozwinąć skrzydła pod okiem profesjonalistów branży muzycznej. O brzmienie jej hitów dbali producenci ze Szwecji, nagrała płytę z Kanadyjczykiem Mattem Duskiem, gościła w radiu i telewizji, na ściankach i w reklamach.

Któregoś dnia zdecydowała się jednak na zwrot w swojej karierze, czego rezultatem był album „Gaja Hornby” (2019) – w 100 proc. polskojęzyczny materiał, ukazujący nowe oblicze artystki. Płyta zdobyła nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop. W 2021 roku Margaret powróciła z nowym krążkiem „Maggie Vision", który jest wypadkową jej fascynacji hip-hopem i brzmieniami urban music, a także opowieścią o własnych doświadczeniach.

– To właściwie mój drugi debiut – mówi o „Maggie Vision” Margaret. – Album jest słodko-gorzki. W ramach dojrzewania zaczęłam być dużo bardziej świadoma rzeczy, które wokół mnie się dzieją. Już na płycie „Gaja Hornby” były momenty, kiedy we mnie buzowało, ale teraz naprawdę tego nie uciszam i nie przypudrowuję, ale z siebie wypluwam, bo mam ku temu powody.

 

Starszych fanów ceniących ją za popowe, chwytliwe melodie Margaret jednak uspokaja: – Pod względem muzycznym nie chciałam robić czystego hip-hopu, absolutnie. Na „Maggie Vision” nadal są chwytliwe melodie, nadal czerpię z popu, ale w połączeniu z hiphopowymi inspiracjami i moimi kwaśnym tekstami nabierają u mnie zupełnie nowego wymiaru.

Na krążku Margaret towarzyszą goście. W singlowym „Reksiu” pojawia się Otsochodzi, do stworzenia utworu „Roadster” został zaproszony Kizo. Hiphopowy sznyt albumu podkręcają także Young Igi („Pure Fun”), Kukon („No Future”) i Urboishawty („Say No More” – jedyny utwór w języku angielskim). Do tego wokale Natalii Szroeder („Sold Out”) oraz znanego z programu The Voice of Poland (którego Margaret była jurorką) – Stanislavva („Introwersje”). Pojawia się też Kara – młoda polska raperka, którą Margaret zaprosiła do numeru „Antipop”.

W wywiadzie w „Wyborczej” Margaret mówiła: – Na razie w polskim hip-hopie dziewczyna jest ewenementem, scena jest totalnie zmaskulinizowana. Mam wrażenie, że uczestniczymy w czymś nowym, budujemy kobiecą scenę muzyki miejskie.

Białystok New Pop Festival

W dniach 10-11 lipca 2021 po raz czwarty w pięknej scenerii Pałacu Branickich w Białymstoku na dziedzińcu pałacowym odbędzie się Białystok New Pop Festival. W programie jest 10 koncertów. Zagrają m.in.: Organek, Paulina Przybysz i Baasch (pierwsze ogłoszenie artystów), Paweł Domagała, Baranovski, Muniek i Przyjaciele (drugie ogłoszenie) oraz Margaret i Jan-Rapowanie (trzecie ogłoszenie).

Bilety dostępne na: Ebilet, Going.pl, Empikbilety.pl

Organizator: Agora SA

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.