Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zespół pod wodzą Tomasza Organka idzie przebojem od ośmiu lat. Stały bywalec największych polskich festiwali świetnie potrafi odnaleźć się też w małych klubach (w Zmianie Klimatu, gdzie w Białymstoku grał w ciągu ostatnich paru lat kilka razy, bilety wyprzedawały się błyskawicznie). Na Białystok New Pop Festival zagrał w 2019 roku i z miejsca porwał publikę. A w lipcu znów usłyszymy go na dziedzińcu pałacu Branickich na Białystok New Pop Festival.

Przez dwa lata (2016-2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania, zagrał wiele koncertów w Europie. Ich teledyski mają wielomilionową oglądalność, a piosenki lądują na czołowych miejscach list przebojów.

Bo też Organek w muzyce to niebanalne zjawisko muzyczne. Klasyczne w brzmieniu, a nowatorskie w formie, vintagerockowe power trio, do tego błyskotliwe, komentujące współczesność teksty. Organek cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w., miksuje energetycznie blues, surowy rock, alternatywę, a nawet echa country, ale też jednocześnie nadaje temu nowoczesne brzmienie. Taki zestaw doceniany jest przez krytyków i słuchaczy. Za debiutancki album „Głupi” w 2014 roku zespół dostał Mateusza radiowej Trójki i Nagrodę im. Ciechowskiego, dorobił się też szybko platynowej płyty. A potem nagrody się posypały, m.in. Fryderyki za płyty „Czarna Madonna” (w 2019 roku zespół wrócił do tej płyty i wydał jej reedycję z dwoma premierowymi utworami) czy Utwór Roku za piosenkę „Missisipi w ogniu”.

 

Liderem zespołu, wokalistą, gitarzystą i tekściarzem jest Tomasz Organek (rodem z Suwałk), wspomagają go: basista Adam Staszewski oraz perkusista Robert Markiewicz, okazyjnie na klawiszach – Tomasz Lewandowski.

Jakiś czas temu Tomasz Organek tekstowo poszedł dalej – wydał powieść „Teoria opanowywania trwogi”. Z ostatnich wieści: w ub.r. zespół wydał dwa single promujące nowy album, który premierę ma mieć jesienią br. (jeden z singli, „Walcz”, stał się częścią kampanii współtworzonej przez zespół i fundację Człowiek, wspierającą osoby w kryzysie psychicznym; dzięki kampanii powstała pierwsza w Polsce mapa wsparcia – www.mapawsparcia.pl, na której podane są wszystkie adresy pomocnych placówek).

Sam Organek o swojej muzyce mówi: – Moje piosenki powstają z myślą o dobrej piosence, z ładną melodią, porządną harmonią i ciekawym tekstem. Pod tym względem jestem bardzo staromodny. I nie zamierzam się zmienić. Nagrywając, nie kalkuluję, co dobrze zabrzmi, gdzie można zagrać tak, by ludzie klaskali, jak sztucznie wywoływać emocje. Płyta jest płytą, a koncert spektaklem, to innego rodzaju wydarzenie – mówił w rozmowie z „Co Jest Grane 24” Organek.

Białystok New Pop Festival 2021

W dniach 10-11 lipca 2021 po raz czwarty w pięknej scenerii pałacu Branickich w Białymstoku na dziedzińcu pałacowym odbędzie się Białystok New Pop Festival. Line-up tegorocznej edycji otwierają: Paulina Przybysz, Baasch i Organek (pierwsze ogłoszenie artystów). 

Bilety na: eBilet.pl, Going.pl, Empikbilety.pl.

Organizator: Agora SA..

***

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.