Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Artystka znana jest z różnych składów i wcieleń – jak Sistars, Pinnawela, Rita Pax, Archeo. Punktem wyjścia jej obecności w muzyce był soulowo-r’n’b zespół Sistars, który razem z siostrą Natalią założyła jeszcze jako nastolatka. Po pięciu latach brawurowej siostrzanej kariery, dwóch płytach, Fryderykach, występach na festiwalach siostry zespół rozwiązały i poszły swoimi muzycznymi drogami.

Rocznik '85, pamięta dobrze lata dziewięćdziesiąte i mocno szanuje historię muzyki i z tym bagażem chętnie nurkuje w nowych brzmieniach.

Artystka zaczęła nagrywać jako Pinnawela, inspirując się muzycznie m.in. Erykah Badu. Potem eksperymentowała w rozmaitych muzycznych kooperacjach, studyjnych i koncertowych, otwierając się na różne brzmienia i kierunki. Lista osób, z którymi współpracowała, jest długa i interesująca, choćby ze względu na różnorodność (to m.in. Stanisław Sojka, Tomasz Stańko, Night Marks Electric Trio, Pharoahe Monch, Keyon Harrold, Krzysztof Zalewski, Envee, Grubson, Basia Wrońska, En2ak, Mr Krime). Razem z siostrą zasilała projekt Zalewski Śpiewa Niemena, dołączyła też do (łączącego światowe gwiazdy jazzu i hip-hopu z polskimi muzykami) składu Culture Revolution.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat takich wędrówek muzycznych Paulina Przybysz miała sporo, aż w końcu w 2017 wróciła na scenę z solową płytą „Chodź tu”, nagraną już pod swoimi imieniem i nazwiskiem, i docenioną przez krytyków. Artystka dostała za nią Fryderyka (najlepszy album elektroniczny). Po trzech latach, w 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii, nagrała drugi solowy album, przy współpracy z młodymi zdolnymi producentami – „Odwilż”. Artystka wpuszcza słuchaczy do intymnego świata swoich emocji, ale sięga też po tematy społeczne. Nie zdążyła go, z powodu pandemii, odpowiednio wygrać na koncertach – teraz wreszcie będzie okazja.

Paulina Przybysz realizowała się też przy dużych projektach muzycznych – m.in. przez dwa lata odpowiadała jako dyrektorka artystyczna za trasę Women's Voices, w której udział brały i działały proekologicznie czołowe polskie wokalistki, m.in. Kayah, Edyta Bartosiewicz, Brodka, Nosowska, Natalia Przybysz.

Białystok New Pop Festival

W dniach 10-11 lipca 2021 po raz czwarty w pięknej scenerii pałacu Branickich w Białymstoku na dziedzińcu pałacowym odbędzie się Białystok New Pop Festival. Line-up tegorocznej edycji otwierają: Organek, Paulina Przybysz i Baasch (pierwsze ogłoszenie artystów).

Bilety na: eBilet.pl, Going.pl, Empikbilety.pl.

Organizator: Agora SA.

***

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.