Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kto raz usłyszał tego jednego z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie electro, raczej go nie zapomni. Charakterystyczny głos, mroczne brzmienia, industrialny chłód, przemyślana dark-popowa stylistyka, a do tego taneczny rytm i ciekawie skomponowane niebanalne teksty. Wszystko to procentuje: zagrał już na wszystkich najważniejszych i największych festiwalach w kraju, koncertował z powodzeniem za granicą, praktycznie wszystkie jego albumy zyskały wysokie notowania i świetne recenzje.

A ostatni album – „Noc” (wydany latem 2020 pod szyldem belgijskiej wytwórni PIAS) – znalazł się w podsumowaniach najlepszych płyt 2020 roku ocenionych przez dziennikarzy polskich mediów (m.in. „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, Onetu, Muno, All About Music).

Ale też Baasch to autorska oryginalna perełka.

 

Wokalista, producent, kompozytor, autor tekstów – sam komponuje, pisze, produkuje i śpiewa swoje utwory. Dał się poznać też jako obiecujący autor muzyki filmowej i teatralnej – skomponował ją m.in. do nagradzanego filmu „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, spektaklu krakowskiego teatru Stara Łaźnia „Autogiografia na wszelki wypadek” w reż. Michała Buszewicza i wideospektaklu „Balladyna” w reż. Oskara Sadowskiego.

Baasch jest otwarty na rozmaite projekty muzyczne, współpracował m.in. z Noviką, Bokką, Agimem, Zamilską, Sonar Soul, Mery Komasą czy zespołem Rysy. Otwierał koncerty Tricky’ego i Bloodgroup.

W najnowszym albumie „Noc” opowiada o samotności, rozczarowaniach, tęsknotach i odradzaniu się jak Feniks. To też płyta koncept: muzyczna rejestracja życia toczącego się pod osłoną nocy. O albumie Baasch w jednym z wywiadów mówił tak: – Przez ostatni rok żyłem głównie w nocy. Nocą napisałem też wszystkie piosenki na tej płycie. W nocy inaczej się myśli, inaczej się słucha. Noc wtargnęła też do tych piosenek w postaci obserwacji życia nocnego mojego miasta. Myślę, że wielu z nas zdoła się w nich przejrzeć.

Przy płycie wraz z Baaschem pracowali jego stali współpracownicy: Robert Alabrudziński (perkusja), Aleksander Żurowski (syntezatory), Tomasz Mreńca (skrzypce). Za miks i mastering albumu odpowiada AGIM, polski DJ i producent muzyki elektro.

Białystok New Pop Festival

W dniach 10-11 lipca 2021 po raz czwarty w pięknej scenerii pałacu Branickich w Białymstoku na dziedzińcu pałacowym odbędzie się Białystok New Pop Festival. Line-up tegorocznej edycji otwierają: Organek, Paulina Przybysz i Baasch (pierwsze ogłoszenie artystów). 

Bilety na: eBilet.pl, Going.pl, Empikbilety.pl.

Organizator: Agora SA.

***

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.