Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule Bokka.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Bokka

Do opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową nie tylko w skali rodzimego rynku tożsamość. Ma na koncie trzy świetnie przyjęte albumy, dwie nominacje do Fryderyków, a jego twórczość polecało wiele zagranicznych mediów, w tym magazyn "Pitchfork", dzięki czemu grupa koncertuje również poza granicami kraju. W 2022 Bokka powraca w nowej odsłonie, prezentując tajemniczy i apokaliptyczny album "Blood Moon".

Ten krążek swoje początki miał w wakacje 2019 roku, kiedy Bokka poprosiła zaprzyjaźnioną reżyserkę i scenarzystkę Dorotę Piskor o napisanie zarysu scenariusza będącego inspiracją dla zespołu do stworzenia czwartej płyty. Tak zrodził się pomysł „Blood Moon" zabierający w fikcyjną podróż do dnia końca świata, który według wielu legend i wierzeń miał nastąpić podczas zjawiska nazywanego „krwawym księżycem".

 

Filmowa aura przeniosła artystów w rejony, w których jako Bokka nigdy wcześniej nie byli. Zespół zdecydował się na nietypowe dla siebie środki wyrazu, korzystając m.in. z brzmień orkiestrowo-symfonicznych. Bliskie stały im się nie tylko instrumenty smyczkowe, ale także flety, klarnety, oboje czy fagoty. Wokale już nie są tylko na froncie, tkają też dywany w warstwie instrumentalnej. Jest to zasługa wielu godzin samplowania przeróżnych dźwięków, jakie może wydobyć z siebie człowiek.

Płyta "Blood Moon" ma inną niż do tej pory u Bokki melodykę, niespieszne tempo i narrację. Bohaterowie tej opowieści w obliczu zbliżającego się kataklizmu pozostają pochłonięci prywatnymi emocjami, rozterkami, płonnymi postanowieniami oraz rozważaniami nad sensem istnienia.

Pieczę nad albumem sprawował uznany producent Bogdan Kondracki, odpowiedzialny za sukcesy wielu polskich artystów, m.in. Dawida Podsiadły, Ani Dąbrowskiej czy Moniki Brodki. Za koncepcję wizualną wydawnictwa odpowiada Jakub Guzik.

Olsztyn Green Festival 2022

W dniach 12-14 sierpnia na terenie CRS "Ukiel" w Olsztynie (ul. Kapitańska) wystąpią także m.in.: Kaśka Sochacka, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Artur Rojek, Vito Bambino, Ralph Kaminski, Igo, Zdechły Osa, Mrozu, Baranovski, Natalia Szroeder, Julia Wieniawa, Ania Karwan, czy Maria Peszek.

Będą ponadto tak lubiane przez publiczność spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, spotkania propagujące ochronę środowiska, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny. Tradycyjnie zjadą topowe food trucki i fashion trucki.

Bilety na: ebilet.pl, goingapp.pl oraz empikbilety.pl.

Organizatorem Olsztyn Green Festival jest Agora SA i Wyborcza.pl, współorganizatorem jest Miasto Olsztyn.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.