Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy, że przez dziesięć lat aktywności Maria Peszek grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc wiele niejednokrotnie nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Jerzym Stuhrem czy Kazimierzem Kutzem.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Maria Peszek na scenie

Ale faktem jest, że od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej. Wydała cztery solowe albumy: "Miasto mania" (2005), "Maria Awaria" (2008), "Jezus Maria Peszek" (2012) i "Karabin" (2016).

Jak podkreślają sympatycy artystki, każdy z nich wywoływał burzę i jednocześnie okazywał się artystycznym i komercyjnym sukcesem, czyniąc Marię Peszek jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny muzycznej.

Określana jako „koncertowe zwierzę" wokalistka zagrała ponad 400 koncertów w Polsce i za granicą, na scenach klubowych oraz na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach.

 

Jest laureatką prestiżowych nagród, m.in. Paszportu "Polityki", Fryderyków, Wdech "Gazety Wyborczej" i Fenomenu "Przekroju".

Olsztyn Green Festival 2022

W dniach 12-14 sierpnia na terenie CRS "Ukiel" w Olsztynie (ul. Kapitańska) wystąpią także m.in.: Kaśka Sochacka, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Artur Rojek, Vito Bambino, Ralph Kaminski, Zdechły Osa, Mrozu, Baranovski, Natalia Szroeder, Julia Wieniawa, Ania Karwan.

Będą ponadto tak lubiane przez publiczność spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, spotkania propagujące ochronę środowiska, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny. Tradycyjnie zjadą topowe food trucki i fashion trucki.

Bilety na: ebilet.pl, goingapp.pl oraz empikbilety.pl.

Organizatorem Olsztyn Green Festival jest Agora SA i Wyborcza.pl, współorganizatorem jest Miasto Olsztyn.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.