Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najnowszy album Fisz Emade Tworzywo pt. „Ballady i Protesty" jest powrotem do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip-hop czy elektronika.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Fisz Emade Tworzywo

W zamyśle jest sentymentalną opowieścią o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

 

– Chcieliśmy zrobić płytę, która zupełnie nie będzie się ścigała ze światem, który jest wokół. To był specyficzny czas, kiedy ona powstawała (w trakcie pandemii), więc zadawaliśmy sobie pytania: skąd się wywodzimy i czy za tym tęsknimy. Dlatego tutaj jest dużo przeróżnych dźwięków, stylów, szukania. Mam zresztą wrażenie, że tak gramy na koncertach, gdzie wszystko się ze sobą łączy – opowiadał Emade.

Gdyby ktoś chciał mnie zapytać, kim jesteśmy, to na tej płycie miałby odpowiedź.

Na tym krążku, uznanym przez krytyków za jeden z najlepszych albumów 2021, znajdziemy 18 utworów, w których nagraniach udział wzięła m.in. Iwona Skwarek, wokalistka zespołu Shyness!

Olsztyn Green Festival 2022

W dniach 12-14 sierpnia na terenie CRS „Ukiel" w Olsztynie (ul. Kapitańska) wystąpią także: Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Mrozu, Baranovski, Natalia Szroeder, Zalia i Kasia Lins.

Będą ponadto tak lubiane przez publiczność spotkania z artystami, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, spotkania propagujące ochronę środowiska, zajęcia sportowe i inne aktywności dla całej rodziny. Tradycyjnie zjadą topowe food trucki i fashion trucki.

Bilety na: Ebilet.pl oraz Goingapp.pl.

Organizatorem Olsztyn Green Festival jest Agora SA i Wyborcza.pl, współorganizatorem jest Miasto Olsztyn.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.