Dość późno zaczęliśmy rozumieć, że należy dbać o te małe firmy, start-upy, bo z nich później mogą rozwinąć się duże firmy, międzynarodowi czempioni - mówił we wtorek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził European Start-Up Days.

Według Morawieckiego polskie prawodawstwo przez wiele lat nie sprzyjało podjęciu decyzji o założeniu firmy.

– Dość późno zaczęliśmy rozumieć, że należy dbać o te małe firmy, start-upy, bo z nich później mogą rozwinąć się duże firmy, międzynarodowi czempioni. Wprowadzone w ostatnich 2-3 latach nowe regulacje prawne sprawiły, że łatwiej jest dziś otworzyć własny biznes – pochwalił się szef polskiego rządu i podkreślił: - Dziś państwo jest po waszej stronie.

Na dowód podał obniżenie podatku CIT dla najmniejszych firm do 15 proc. (ma być obniżony do 9 proc.) i przypomniał, że mimo to wpływy z tego tytułu nie tylko nie spadły, ale wzrosły.

DAWID CHALIMONIUK

Konstytucja dla biznesu jest dla was – stworzyliśmy w niej szereg mechanizmów, które mają ułatwić prowadzenie biznesu małym firmom. Po to, by łatwiej je tworzyć i rozwijać. Nowe rozliczenia PIT i ZUS także są przyjaźniejsze przedsiębiorcom – mówił Morawiecki.

Morawiecki: Za dziesięć lat Polska będzie high-tech

Zapewnił, że chce, aby jak najwięcej małych firm stawiało na innowacyjność. Zamierza też zadbać o to, aby duże korporacje były traktowane na równych zasadach z mniejszymi przedsiębiorstwami. Temu ma służyć walka z rajami podatkowymi i uszczelnianie VAT.

– Wierzę, że Polska za dziesięć lat będzie krajem high-tech, który będzie zdumiewał inne państwa i firmy na świecie swoją nowoczesnością i innowacyjnością. Wierzę głęboko w ten sukces i tego sukcesu wam życzę. Wierzę w to, że tutaj, na tej sali, siedzą przyszli zwycięzcy polskiej gospodarki – oświadczył Morawiecki

Według szefa polskiego rządu świat coraz lepiej rozumie, że sposobem na zaradzenie różnym problemom jest solidarność społeczna, bo – jak to określił – społeczeństwo i gospodarka to awers i rewers tej samej monety.

– Stąd tak ważne jest wsparcie dla lokalnego biznesu. Oczywiście zapraszam do Polski jak najwięcej korporacji, ale nie w formie prywatyzowania naszych sreber rodowych, tylko na wielkie projekty – podkreślił premier.

European Start-Up Days to impreza, która towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach. Jej celem jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na EKG.

Aleksandra Sobczak poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wierzę, że za dziesięć lat mało kto - poza prawdziwymi historykami - będzie pamiętał nazwisko Morawiecki.
  już oceniałe(a)ś
  40
  0
  Morawiecki ma plany głównie dziesięcioletnie,dwa lata temu zapowiadał "za dziesięć lat" w Polsce będzie jeździć milion elektrycznych aut...kiedyś były plany pięcioletnie ,ale się nie sprawdziły.Teraz dzięki dobrej zmianie mamy dziesięcioletnie,tez nic z nich nie będzie
  @wiec
  Może snuć sobie plany dziesięcioletnie, bo wie, że do tego czasu i tak już nie będą przy władzy, więc nikt ich z tego nie rozliczy. Morawiecki to mitoman z rozdętym do granic absurdu ego, a nie żaden wizjoner, za jakiego się uważa.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @wiec
  W kwestii regulacji rzek planował na 50 lat.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Polska PiS-owska nowoczesna? Wygląda na to, że high pomyliło mu się z ch.j.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  Za 10 lat w Polsce religia będzie na maturze. Jako przedmiot obowiązkowy.
  @Saracen
  Postawic wylacznie na religie! Po co komu to cale inne badziewie?
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Saracen
  obowiązkowy i.. jedyny.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ale brednie inwestycje 17,7 pkb w Czechach 25 %. Bredzi jak zwykle. Za 10 lat to bedziemy 3-cim światem matołku....
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  Krzywogęby, jedź do Zofiówki i powiedz - półgębkiem, mrużąc oczka - rodzinom zabitych górników:
  - Idźcie do roboty, polskie huty potrzebują polskiego węgla.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  "Wierzę, że za dziesięć lat Polska będzie krajem high-tech " A ja wierzę w ufo
  @popis
  Z wiekszym prawdopodobienstwem mozna oczekiwac spotkania z UFO, anizeli realizacji, czegokolwiek z tzw. "wizji" tego Matolusza Matolskiego..
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Talent,
  Tolerancja,
  Technologie
  Pisiarnia...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0