Ławnicy elekci SN: Niezmiennie i solidarnie podtrzymujemy gotowość podjęcia obowiązków ławniczych i wykonywania ich w sposób respektujący zasady polskiej konstytucji i demokratycznego państwa prawnego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie* ławników elektów Sądu Najwyższego wybranych w dniu 6 X 2022 r. przez Senat RP na II kadencję, tj. lata 2023-26, w sprawie drugiej tury cząstkowego zaprzysiężenia

  Jako ławnicy wybrani zgodnie z prawem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej dn. 6 października 2022 r. w liczbie 26 osób w związku z niejasnym zaproszeniem przez I prezes Sądu Najwyższego wystosowanym wobec kolejnych siedmiu osób z naszej grupy, a odnoszącym się do przyjęcia ślubowania wobec zaproszonych w dn. 16 marca br. oświadczamy, co następuje:

  1.  Podtrzymujemy nasz protest wobec selektywnego zaprzysięgania ławników SN. Oczekujemy odebrania ślubowania od wszystkich 26 osób niezaprzysiężonych do dnia 1 stycznia br., bez dodatkowych rozmów i warunków. Przypominamy, że jakakolwiek dodatkowa weryfikacja ławników elektów przez I prezes SN jest niezgodna z prawem.
  2.  Stwierdzamy stanowczo, że w ww. procesie cząstkowego zaprzysięgania nie uczestniczymy w żadnych wstępnych rozmowach weryfikacyjnych z I prezes SN, a próbę takiej interpretacji przebiegu zdarzeń uznajemy za nieuprawnioną. Z żalem konstatujemy też, że nie dochodzi do jakiegokolwiek realnego dialogu, w którym prof. Małgorzata Manowska wyjaśniłaby nam przyczyny swojego postępowania.
  3.  Niezmiennie i solidarnie podtrzymujemy gotowość podjęcia obowiązków ławniczych i wykonywania ich w sposób respektujący zasady polskiej konstytucji i demokratycznego państwa prawnego.
  4.  Ci z nas, którzy zostali dotąd zaprzysiężeni (w liczbie 10 osób) złożyli już uprzednio bądź złożą w ciągu najbliższych dni po zaprzysiężeniu wnioski indywidualne o niewyznaczanie do składów orzekających do momentu przyjęcia przez I prezes SN ślubowania od wszystkich trzydzieściorga ławników II kadencji i sformowania Rady Ławniczej SN. Nasze uczestnictwo w postępowaniach przed powołaniem wszystkich ławników czyniłoby zapadające orzeczenia podważalnymi zarówno na gruncie procedury cywilnej, jak i karnej. Szczegółowa argumentacja przemawiająca za podjęciem takiej solidarnej decyzji wyłożona została w przedłożonych Sądowi Najwyższemu wnioskach zaprzysiężonych ławników.  

Stanisław Adamski  

Magdalena Bielska

Sylwia Bogusz

Robert Burek

Anita Czarniecka

Małgorzata Figa-Tomińska

Izabela Fularz

Jarosław Gałkiewicz

Grzegorz Gołębiowski

Piotr Kaliszek

Grzegorz Kolek

Andrzej Kompa

Joanna Lasko

Sławomir Majdański

Sławomir Majewski

Roman Piotrowski

Jarosław Płuciennik

Jolanta Puacz-Olszewska

Sława Rafalak

Anna Schmidt-Fic

Monika Szafraniec

Robert Szczerbaniak

Urszula Szrek-Adamska

Ewa Topór-Nawarecka

Przemysław Wiszniewski

Grzegorz Wiśniowski

Warszawa, 16 marca 2023 r.

*Powyższe oświadczenie zostało odczytane dziś (czwartek 16.03.2023) podczas konferencji prasowej w Sądzie Najwyższym

 Listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem