Wszystko jest nieprawdą. Choćby dlatego, że każda niekorzystna prawda o postaci osadzonej w kulcie jednostki z założenia zawsze jest nieprawdą. Chyba że dotyczy Cheopsa, którego kapłani już wszyscy dawno wymarli.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W latach,gdy pracowałem w "Sztandarze Młodych", w czasach "pierwszej Solidarności" i dość już napiętej sytuacji politycznej w kraju, naczelny wysłał młodego dziennikarza z działu kultury do radzieckiego cyrku, który właśnie odwiedził Warszawę. Ten w swojej recenzji pochwalił z przekonaniem akrobatów skaczących na trapezie, żonglerkę podpisującą się na galopującym koniu, siłaczy budujących ze swych ciał piramidy i coś tam jeszcze. W sumie - dużo uznania. W końcowym akapicie zawarł jednak jedno, jedyne "ale". "Tylko lwy były jakieś ospałe" - napisał szczerze.

Następny dzień był dniem sądnym. Z interwencją do władz wystąpiła ambasada ZSRR. Że ten artykuł to bezprzykładny atak na ZSRR. Że polska gazeta celowo podważa autorytet ZSRR. Że ujawniło się wreszcie prawdziwe oblicze polskiej prasy, która nie ominie żadnej okazji, aby szkalować "bratni kraj". Że jest to oczywistym dowodem na wrogość polskich władz wobec Związku Radzieckiego i na to - tu przeszli od szczegółu do ogółu - że Polacy hołubią tę całą wywrotową Solidarność tylko dla ataku na ZSRR.

Podobno zażądali w KC PZPR zamknięcia tytułu, a przynajmniej zwolnienia naczelnego. Tam jednak po cichu go ostrzegli: musisz szybko coś zrobić. Zanim odezwie się, w tej krytycznej sytuacji, Moskwa. Zanim dojdzie do interwencji.

W gazecie późnym wieczorem zebrano nas na kolegium. Wszyscy byliśmy rozjuszeni, czasy były gorące, nikt nie chciał słyszeć o żadnych idiotycznych przeprosinach. W sumie jednak przeforsowano rozwiązanie kompromisowe .

Kolejnego dnia na naszych łamach ukazało się "Sprostowanie". "W nawiązaniu do naszej relacji stwierdzamy, iż: nieprawdą jest, jakoby lwy w cyrku radzieckim były ospałe".

Dopiero po tym komunikacie nasza relacja z cyrku stała się znana i głośna w całym kraju. Dopiero wtedy naród odczytał prawdziwą, ukrytą treść frazy o "ospałych radzieckich lwach" . A w pełnym brzmieniu, z tym "nieprawdą jest", stała się synonimem kłamliwej negacji prawdy.

Historia nauczycielką życia.

Czytamy z przejęciem najnowszą uchwałę Sejmu w sprawie szkalowania przez "jedną ze stacji telewizyjnych" wiadomej osoby. I z miejsca wiemy, co myśleć.

Nieprawdą jest, jakoby biskup Karol Wojtyła wiedział cokolwiek o czymkolwiek niegodnym w działaniach podległych mu duchownych. Nieprawdą jest, że nic nie zrobił w tych sprawach, o których jednak wiedział. Zrobił, i to dużo, jednak dowody na to są utajnione ze względu na - tak bliskie hierarchom - dobro ofiar.

Nieprawdą jest również, że papież JPII cokolwiek wiedział o jakichkolwiek zbrodniach pedofilii w Kościele i molestowaniu przez hierarchów podwładnych. I nieprawdą jest, że nic nie zrobił w sprawach, o których jednak wiedział. Zrobił wiele, ale prawda o tych interwencjach pozostanie w zamkniętych archiwach. Aż wymrą wszyscy zainteresowani.

Wszystko jest nieprawdą. Choćby dlatego, że każda niekorzystna prawda o postaci osadzonej w kulcie jednostki z założenia zawsze jest nieprawdą. Chyba że dotyczy Cheopsa, którego kapłani już wszyscy dawno wymarli.

Daniel Wójtowicz

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jest jedna prawda absolutna- JPII nie znał Karola Wojtyły , a Polacy nie znali ich obu.
  @sekwoja16
  i jeden był wspaniały, a drugi trochę mniej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  piękne! dzięki wielkie :)
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Jest jeszcze jeden aspekt tej wrzawy. Reportaż obejrzało zapewne niezbyt wielu widzów. Wrzask, jaki się podniósł, to reklama reportażu w postaci czystej. Tyle że tutaj chodzi o 'PR-owe złoto' więc nic innego się nie liczy.
  @psm51

  - prawdopodobnie obejrzał go sobie nawet Ambasador USA, po tym jak wezwano go do PiSowskiego MSZ. Ciekawy był, czemu, a po polsku rozumie.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @psm51
  Sam reportaż poruszył tylko jedno ziarenko prawdy,
  całokształt jednak przeżywamy już od ponad tysiąca lat,
  i co nic nam nie daje ta obserwacja do myślenia ???
  Z pokolenia na pokolenie nie mamy nic co by mogło
  nam ukazać przyczynę tego stanu ??? Ja od kilku już
  lat nazywam to; ,, Prawnie chronioną Piramidą Finansową"
  pod wezwaniem? możemy sobie już sami dopowiedzieć !
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Trochę jak ruska babuszka z głubinki, wciąż bijąca pokłony przed portretem Stalina.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Bingo.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  "Krytykę nazwą uczuć obrazą, pycha im brzuchy rozsadza..." DOŚĆ ideologii katobigoterii i kneblowania krytyki pod płaszczykiem obrony uczuć! youtu.be/trP1JKOPZ6M
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wspaniały artykuł z jednoczesnym ukazaniem nam wszystkim
  czym jest ,,cała prawda" oraz uzależnienia od niej !!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  www.youtube.com/watch?v=Arm4KHGObiI
  już oceniałe(a)ś
  0
  0