Kwestią otwartą pozostaje jedynie skala winy lub zaniechań ze strony Jana Pawła II. I tylko rzetelne badania mogą ukazać nam prawdę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rząd w imię partyjnych interesów ponownie ośmieszył kraj. Wzywając amerykańskiego ambasadora. To błąd nie tylko wizerunkowy. Przedstawiamy się tym sposobem jako niestabilny partner. Wyjątkowo to niebezpieczne w kontekście obecnej wojny w Ukrainie.

Dla zdecydowanej większości elektoratu obozu władzy Jan Paweł II nadal pozostaje osobą świętą. Pozbawioną jakiejkolwiek słabości. Tym niemniej świat narzucił nam nową rzeczywistość. Następuję weryfikacja postaci historycznych, nierzadko pozbawiona większego sensu. Jednakże totalnym absurdem jest podejmowanie uchwał w celu ochrony dobrego imienia papieża. Zwłaszcza że właśnie teraz trafia się odpowiednia okazja do rzeczywistej oceny tego pontyfikatu.

Jeszcze kilkanaście lat temu potencjalna próba braku całkowitej atencji dla papieża oznaczała polityczne samobójstwo. Dzisiaj wiemy więcej. Wciąż jednak za mało. Ostatnie publikacje to efekt dziennikarskich śledztw. Teraz przyszła pora na merytoryczne podejście do tematu przez naukowców. Na podstawie twardych źródeł. I odpowiednie ocenienie złożoności tej nomen omen wybitnej postaci. Wybitnej nie oznacza krystalicznej. Będzie to nie lada wyzwanie, wziąwszy pod uwagę specyfikę Kościoła zamiatania kryzysów pod dywan. Przestępstwa pedofilskie w Kościele katolickim są faktem. Sama Stolica Apostolska choć w skromnej formie, to przyznaje. Zasadnicze pytanie brzmi, jaka skala odpowiedzialności ciąży na Janie Pawle II. Niczym w aferze Watergate należy zapytać, co wiedział papież i od kiedy wiedział.

Brzemię zarządzania każdą organizacją polega na braniu odpowiedzialności także za jej występki. Niewiedza bądź też niechęć do poznania oczywistych przestępstw księży nie może nikogo usprawiedliwiać. Wobec skali tysięcy ofiar trudno komukolwiek uwierzyć w narrację, jakoby car był dobry, a zawinili źli bojarzy. Niekiedy łatwiej nie wierzyć. Gdy bowiem człowiek uwierzy, powinien coś z tym zrobić. Kwestią otwartą pozostaje jedynie skala winy lub zaniechań ze strony Jana Pawła II. I na tym polu tylko rzetelne badania mogą ukazać nam prawdę.

Kamil Niesyto

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Tak ,wielokrotne tak . Opanujcie sie jazgoczący ,niemoralni pisowcy .Wszystko wykorzystać chcecie do zniszczenia panstwa ,.Nie chcemy was .won
  już oceniałe(a)ś
  44
  0
  A może od razu podjąć uchwałę że każde kolejne wybory wygrywa Pis
  już oceniałe(a)ś
  29
  0
  Zgadzam się z tytułem artykułu. Każda religia kiedyś upada i rodzi się nowa. Prosty przykład: mitologie grecka, rzymska, itd.
  już oceniałe(a)ś
  30
  2
  Mafia złodziejska uchwaliła, że mafia pedofilska jest bez winy.
  już oceniałe(a)ś
  26
  0
  Jeśli TVN kłamie to niech Ziobro ruszy na nich z całym swoim aparatem, a nie robią z Sejmu jakiś Iran i państwo religijne. Pajace.
  @conan1986
  Zero dobrze wie, że to wszystko prawda.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Absurdem? Gruby błąd a jak wiadomo błąd to gorzej niż zbrodnia. Ta uchwała to jest absolutnie racjonalne i łatwe do przewidzenia posunięcie faszystów w obliczu zbliżających się wyborów. Pisałem wczoraj w odpowiedzi na pytanie AGNIESZKI KUBLIK:

  "Histeria czy świadomie prowadzona akcja propagandowa obliczona na wyborcze zyski? Coraz mocniej sądzę, że to drugie."

  Odpowiadam:
  Histeria czy akcja? Akcja mająca wywołać histerię. Każdy nacjonalistyczny rząd wzbudza histerię bazując na emocjach (nacjonalistycznych i religijnych, komunizm też był formą religii), po to żeby osiągnąć cel, a tym celem jest zawsze władza, która prowadzi do pieniędzy. NIGDY nie było i nie jest inaczej.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  Tą uchwałą mafia pisowska z impetem rozpoczęła kolejny flagowy program - Pedofilia+
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  A co z Piotrowiczem? Już się podał do dymisji?
  już oceniałe(a)ś
  21
  0