Tak się dziwnie składa, że Żydzi kolejny raz są straszakiem, który uosabia samo zło. Niejedynym, ale ważkim. W szlachetnym towarzystwie maltretowanych kobiet, środowisk LGBT i umierających na granicy uchodźców o odmiennym kolorze skóry.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wiem, dziś jest Dzień Kobiet. Pamiętam. Ciągle pamiętam, wspierając Strajk Kobiet ze wszystkich sił. Pan Jędraszewski wczoraj bronił pamięci o Janie Pawle II, który ukrywał pedofilię w swojej korporacji, że to rzekomo ideologia LGBT i zwolennicy aborcji opluwają święte imię Wojtyły.

Więc pamiętam, bo wiem, że kobiety w państwie katolickim mają swoje miejsce jedynie przy dzieciach, w kuchni i w kościelnej kruchcie.

Dziś wszelako jest inna rocznica. Spotkamy się na Dworcu Gdańskim pod tablicą upamiętniającą ponurą rocznicę wypędzenia z komunistycznej Polski Żydów ocalałych z Zagłady.

Kiedy słyszę, że komuna i Żydzi są jednością (żydokomuna), wobec tamtego doświadczenia pusty śmiech mnie ogarnia.

Marzec ’68 jest dla nas tragiczną rocznicą, bowiem każe przypomnieć, że za komuny krzewiono tu nacjonalizm, więc nie po drodze było Polakom z Żydami. Ta data jest pośmiertnym zwycięstwem Hitlera i symbolicznym dopełnieniem Zagłady już nie przez nazistów, lecz przez komunistów.

Zgoda, wypędzenie zaaranżowały władze, obóz Moczara, wszelako społeczeństwo wobec tych działań pozostało zastanawiająco bierne. Zupełnie jak wówczas, gdy było zbiorowym świadkiem Zagłady...

Rok tamten był także rokiem walki z inteligencją. Na Uniwersytecie Warszawskim, w Teatrze Narodowym... Owa zbitka wroga zbiorowego: Żydów i inteligencji jest symptomatyczna i prowadzi do ponurych konkluzji na temat intelektualnej kondycji narodu tak niechętnego inteligencji.

W pewnym sensie stanowi też odpowiedź na retoryczne skądinąd pytanie o przyczyny cierpienia naszej wspólnej ojczyzny pod batem nacjonalistów. Inteligencja bowiem dalej jest w poniewierce, marginalizowana i zastępowana nowymi "elitami".

I tak się dziwnie składa, że Żydzi kolejny raz są polskim straszakiem, który uosabia samo zło. Niejedynym, ale ważkim. W szlachetnym towarzystwie maltretowanych kobiet, środowisk LGBT i umierających na granicy uchodźców o odmiennym kolorze skóry.

Tutejszy zaś Kościół jest wrogiem ustaleń Soboru Watykańskiego II chętnie schlebiającym najtańszym gustom.

Przemysław Wiszniewski

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziękuję ,,,,taki głos jest nadzieją, ,,,,lud stoi obojętny wobec zagłady demokracji ,,,,
  @ERECTUS123
  twój lud walczy o demokrację. W Izraelu. Co tu jeszcze robisz polakożerco?
  już oceniałe(a)ś
  1
  6
  Tak zawsze się zastanawiam, co z nami jest nie tak...
  @Izazdaleka
  Proszę nie uogólniać. Nie "z nami".
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Jozef_K
  Oni specjalnie uogólniają?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Marzec 68 był wojną ugrupowań i stronnictw politycznych w obozie władzy. Podłej władzy. Polacy, tacy normalni, nic z ta hucpą nie mieli wspólnego. W 99% zachowaliśmy się godnie i uczciwie. Byłem wówczas studentem i pamiętam co czułem i jak to przeżywałem. Nie pamiętam antysemickich haseł, to był nasz protest, skierowany przeciwko rządzącym. Piękny i pożyteczny protest.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Rabacja galicyjska, Radziłów, Usnarz... Taka tradycja narodowa. "To mój kraj, korzenie. Tradycji nie zmienię. To mój kraj, tradycję z mlekiem matki ssę" youtu.be/sJnidHOkOc8
  @antipatiko

  to się ma tak do naszego narodu jak 0,1% umoczonych w szmalcownictwo i pogromy do wszystkich wówczas Polaków. Margines marginesu. U was jest odwrotnie. To piękne karty historii sa marginesem a podłe knowania, zdrady i ludobójcze w konsekwencji ideologie normą. Splunąć nie warto
  Teraz też się dzieje. Opanowany GOP przez żydowska "mafię" czyli lobby prowadzi USA do samozagłady. Trump będzie waszym kandydatem i tak samo całe lobby bedzie na niego pracowało jak w 2016... Pod obcą ruską flagą, oczywista oczywistość
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  Byli sobie katolik, ewangelik i żyd. Żyd mieszkał w kamienicy zbudowanej przez swoich pradziadków. Katolik żyda zakapował ewangelikowi, że ten uciekł z Getta. Ewangelik wywiózł żyda z żoną i czwórką dzieci to Treblinki i tak dalej. Potem katolik przyjechał do Treblinki z bimbrem i u drugiego ewangelika wymienił go na zakrwawioną żuchwę żyda z jego złotymi zębami, które potem wyrwał i sprzedał. Po wojnie katolik wyjechał na Dolny Śląsk szabrować domy ewangelików, a pod koniec życia dostał medal za bohaterstwo od Maliniaka...
  @nikolaj_kosygin
  Bredzisz człowieku
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @nikolaj_kosygin
  Ani to mądre, ani prawdziwe, ani potrzebne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kto pisał ten głupi list? Gomułka dowiedział się o możliwej wojnie atomowej przeciwko Izraelowi, a miał armię infiltrowaną przez zwolenników Izraela. Jego zachowanie było racjonalne.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Tytuł powinien brzmieć:
  Rocznica wypędzenia z intratnych stanowisk w partii i administracji komunistycznej Polski Żydów ocalonych przez Polaków z Zagłady oraz przywiezionych na ruskich tankach z Rosji.
  @plutar
  Trudno odmówić racji, ale miej na uwadze, że to nie jest polska gazeta i nie Polacy to piszą.
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @Jozef_K
  Wiem
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @antipatiko
  Uogólnianie na bazie marginalnych ciemnych przypadków na cały polski naród to wasza specjalność. Dominujące wspaniałe zachowania, gdzie cały świat się zachwyca, wy pomijacie milczeniem. Ukrywacie też wasze brudne strony historii, gdzie brała w nich udział zdecydowana większość żydowskiej mniejszość w PL. To czasy stalinowskie, gdzie byliście narzędziem brutalnej sowietyzacji Polski poprzez terror, tortury i morderstwa, w tym sądowe, i okres po 17IX39r., gdzie kwiatami witaliście bolszewickich ziomków i masowo współpracowaliście z NKWD przy tworzeniu list proskrypcyjnych. Z 1,5 mln wysłanych na sybir o,5 umarło z głodu, zimna i wycieńczenia. Macie to na sumieniu ale ani mru mru n/t w zdominowanych mainstream'owych mediach. Żmijowe plemię...
  @plutar
  No widać po tobie kryzys psychiatrii.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1