W mediach społecznościowych rośnie liczba filmów promujących szlak przez Polskę. Nadal nie ma kontrnarracji ze strony polskiej. Przemytnicy w ogóle nie boją się pokazywać konkretnych szlaków oraz informować ,kiedy będzie podejmowana próba przekroczenia granicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor jest doktorem habilitowanym nauk społecznych,. Jego specjalność to integracja europejska, migracje, polityka społeczna. Wykłada na UW. Publikujemy jego wpis z FB

 Aktualizacja sytuacji na granicy

1. Rośnie skala migracji przez granicę:

W ostatnim tygodniu - 559

Tydzień temu - 477

Dwa tygodnie temu - 331

Dane: Straż Graniczna.

Przyjmuję skuteczność zatrzymań - 50 proc. Oznacza to porażkę dotychczasowej narracji o szczelności granicy.

2. Utrzymuje się duża aktywność przemytników zarówno po białoruskiej, jak i polskiej stronie granicy. Oznacza to, że migranci przechodzą i są odbierani w celu kontynuowania drogi w głąb Europy. W konsekwencji przez Polskę przemieszczają się niekontrolowane grupy cudzoziemców.

3. Obecność imigrantów w lasach, próbujących za wszelką cenę uniknąć spotkania SG, co oznacza dla nich wywózkę na stronę białoruską, naraża ich na śmierć. Nadal rząd uznaje, że jest bezpieczna! Niestety należy oczekiwać, że skala dramatów przy granicy będzie narastać.

4. Wyroki różnych sądów są jednoznaczne. Wywózki w sposób obecnie organizowany przez SG są sprzeczne z prawem i narażają na odpowiedzialność karną w przyszłości. Będzie się to działo prawdopodobnie w sprawach indywidualnych. Nie będzie żadnej odpowiedzialności zbiorowej.

5. Zabezpieczenie granicy jest wadliwe. Perymetria nadal nie funkcjonuje na całym odcinku, pomimo zapewnień, że stanie się to do końca roku 2022. Dostępne filmy pokazują, że opiera się ona na kamerach, a nie na czujnikach ruchu przed zaporą. Ogranicza to skuteczność monitoringu.

6. W mediach społecznościowych rośnie liczba filmów promujących szlak przez Polskę. Nadal nie ma kontrnarracji ze strony polskiej. Przemytnicy w ogóle nie boją się pokazywać konkretnych szlaków oraz informować, kiedy będzie podejmowana próba przekroczenia granicy.

7. Ostatnie konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej pokazują, że Polska nie odgrywała w trakcie ich tworzenia żadnej roli. W ogóle nie pada w nich odniesienie do granicy. Tymczasem Włosi, Hiszpanie i Maltańczycy zadbali o swoje interesy.

8. W kontekście granicy nie można zapominać o szkodach, jakie wyrządzane są środowisku naturalnemu. W zaporze są zaprojektowane przejścia dla zwierząt, ale brak jest współpracy z przyrodnikami na temat harmonogramu ich otwierania. Konsekwencje będą w przyszłości dla całego regionu.

9. Nadal brak jest informacji o wniosku w zakresie objęcia Białorusinów i Rosjan odpowiedzialnych za przemyt ludzi, a związanymi z oboma dyktaturami, sankcjami indywidualnymi. Niestety powoduje to, że ryzyko organizacji procederu jest minimalne, a zyski bardzo duże.

10. Podsumowując.

Wyzwanie dla Polski narasta, a przy podjęciu działań, o których pisali eksperci, można było go w dużym stopniu ograniczyć. Zabezpieczenie granicy wschodniej to niestety porażka! Dane nie kłamią!

---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Przemytnicy w ogóle nie boją się pokazywać konkretnych szlaków oraz informować, kiedy będzie podejmowana próba przekroczenia granicy."
  "Dostępne filmy pokazują, że opiera się ona na kamerach, a nie na czujnikach ruchu przed zaporą. Ogranicza to skuteczność monitoringu."

  Czego niby mają się bać i co można osiągnąć monitoringiem jeżeli za nielegalne przekraczanie granicy nie ma żadnej kary a przekraczającego nie można zatrzymać ani zawrócić bo to byłoby łamanie traktatów międzynarodowych?
  @kwantocen
  Ale przemyt jest przestępstwem. Nie rób k*r*wy z logiki jak ku...zja.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Co zatem Pan Doktor Habilitowany konkretnie by proponował?
  @turpin
  jeden tip sprzedał: czujniki ruchu, przed zaporą czyli od strony ZBiRu
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Znowu promowanie nielegalnej migracji z egzotycznych krajow w GW. Za te fanaberie beda placic ze swoich kieszeni mlodzi ludzie tak jak na zachodzie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  dziadekzbielan: Nie wolno wpuszczać hołoty przez zieloną granicę, w razie potrzeby trzeba strzelać.
  @babciazbielan
  Miny panowie, miny... na tych wszystkich reklamowanych szlakach.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @Pawel-
  Ogrodzenie pod napięciem
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Problem w tym, że nikt nie analizuje danych. Lud ogląda w TV płot na granicy, a że Polacy są narodem kochającym płoty, które dają złudne poczucie bezpieczeństwa (patrz: nowe, "strzeżone" osiedla, płoty wokół zagród, itp.). Chodzi o to, żeby czuli się bezpiecznie. A czy to ma przełożenia na fakty? My wierzymy reklamom, ewentualnie rewelacjom w Wiadomościach TV. Albo w Faktach TVN.
  już oceniałe(a)ś
  3
  6