Nasz sprzeciw to wyraz moralnego weta i wezwanie do solidarności z narodem ukraińskim. To nasza wspólna odpowiedzialność stanąć w obronie wolności i godności ludzkiej. Po doświadczeniach II wojny światowej nie możemy pozwolić na to, aby sprawcy okrutnych zbrodni przeciwko ludzkości pozostali bezkarni. Ofiary tej wojny zasługują na sprawiedliwość.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

My, przedstawiciele zawodów prawniczych, których misją jest stać na straży wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie, chcemy głośno wyrazić nasz sprzeciw wobec nieustannego łamania standardów i praw człowieka dokonywanych przez Rosję na terenach niepodległej Ukrainy. Żądamy sprawiedliwości dla ofiar wojny i rozliczenia zbrodniarzy wojennych.

O utworzenie specjalnego trybunału w tym celu apelowała również na forum ONZ 22 lutego br. Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy.

Nasz sprzeciw to wyraz moralnego weta i wezwanie do solidarności z narodem ukraińskim. To nasza wspólna odpowiedzialność stanąć w obronie wolności i godności ludzkiej. Po doświadczeniach II wojny światowej nie możemy pozwolić na to, aby sprawcy okrutnych zbrodni przeciwko ludzkości pozostali bezkarni. Ofiary tej wojny zasługują na sprawiedliwość.

 

W ramach sprzeciwu wobec bezprawnej agresji Rosji na Ukrainę Inicjatywa #Wolne Sądy stworzyła film, w którym udział wzięli przedstawiciele i przedstawicielki środowiska prawniczego, m.in. dr Michał Laskowski - sędzia Sądu Najwyższego, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Karnej, dr Hanna Machińska - zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-2022, prof. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015-2021, adw. Przemysław Rosati - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Mikołaj Pietrzak - dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, prof. Mirosław Wyrzykowski - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001-2010, sędzia Igor Tuleya - Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia", sędzia Waldemar Żurek - Stowarzyszenie Sędziów „Themis" oraz prokuratorka Katarzyna Kwiatkowska. W filmie wzięli udział także aplikanci i aplikantki adwokaccy oraz studentki i studenci prawa.

Potępiamy tę wojnę – domagamy się sprawiedliwego pokoju (skrypt filmu )

Mija rok od rozpoczęcia przez putinowską Rosję bestialskiej wojny. W tym szczególnym momencie warto głośno powiedzieć coś, o czym powinniśmy pamiętać każdego dnia. Dlatego w imieniu polskich prawników i prawniczek: adwokatów i adwokatek, aplikantów i aplikantek, sędziów, prokuratorów i prokuratorek, wykładowców i wykładowczyń uniwersyteckich, studentów i studentek prawa, chcemy głośno powiedzieć:

Potępiamy agresję wojenną, w której zginęło już ponad 11 tys. cywilów. Brutalna agresja państwa rosyjskiego ma na celu eksterminację narodu ukraińskiego oraz zniszczenie infrastruktury krytycznej: szkół, domów opieki, szpitali, fabryk, zaplecza energetycznego i komunikacyjnego oraz obszarów rolnych.

  1. Nie zgadzamy się na łamanie przez Rosję Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która powstała jako odpowiedź na tragedię jaką była II wojna światowa. Nie zgadzamy się na powtarzanie tej historii w imię imperialistycznych zapędów Rosji.
  2. Nie zgadzamy się na sytuację, gdy w obawie o własne życie obywatele Ukrainy zmuszeni są do ucieczki i pozostawiania dorobku życia. Nie zgadzamy się na rozdzielanie rodzin!
  3. Potępiamy okrucieństwo Rosjan oraz tzw. Wagnerowców i Kadyrowców. Potępiamy dokonywane przez rosyjskich żołnierzy gwałty na kobietach i dzieciach. Potępiamy zbrodnie w Buczy, Mariupolu i dziesiątkach innych miejsc na ziemi ukraińskiej.
  4. Potępiamy okupację terenów należących do Ukrainy i tworzenie marionetkowych republik podległych Federacji Rosyjskiej. Organizują one pokazowe procesy więźniów wojennych i wydają wyroki napisane na Kremlu.
  5.  Żądamy – w imię fundamentalnych wartości, zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - przestrzegania międzynarodowych traktatów i konwencji. One mają chronić ludzkość przed okrucieństwem wojny.
  6. Żądamy odnalezienia i osądzenia sprawców zbrodni wojennych przez trybunał karny ds. zbrodni i agresji lub przez działający Międzynarodowy Trybunał Karny.
  7. Żądamy zadośćuczynienia ofiarom cywilnym i ich rodzinom oraz żołnierzom, których prawa wynikające z konwencji genewskich zostały złamane.
  8.  Żądamy sprawiedliwości.
  9. Potępiamy tę wojnę.
  10. Domagamy się sprawiedliwego pokoju.

Listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Żądamy reparacji dla Ukrainy!
    @wlek
    Przede wszystkim "norymbergi" dla putlera i jego zbrodniarzy

    Historia I i II WS pokazala ze osadzenie zbrodni i zachodni plan odbudowy zniszczen dzialaja znacznie lepiej niz narzucanie zbyt poteznych reparacji na napastnika (ktory w swojej masie tez jest nedzarzem)... no chyba ze rozmawiamy o konfiskacie zagrabionych majatkow kacapskich oligarchow (one w wiekszosci sa na Zachodzie)

    Oczywiscie trzeba bedzie tez przeprowadzic denazyfikacje rosji
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    O zbrodniach na granicy z Białorusią nie wspomnieli przez grzeczność?
    @aga10
    Rosja dokaonała jakiekolwiek zbrodni na granicy z białorusią?
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    Dziekuje !!!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0