Aby zwiększyć wpływy do budżetu kosztem Polek i Polaków, mimo inflacji której na tak wysokim poziomie w Polsce nie było od ponad 20 lat, PiS-owska władza nie zrewaloryzowała progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku - przypomina Unia Pracy w Opolu w liście otwartym do minister Marleny Maląg.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pani Marlena Maląg

Minister Pracy i Polityki Społecznej

Szanowna Pani Minister, nadszedł najwyższy czas, by skończyć z opowieściami, których przyzwoity człowiek nie powinien rozpowszechniać, zwłaszcza gdy jest on członkiem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej noszącym na swoich sztandarach wartości chrześcijańskie, uczciwość i wiarygodność. Mówienie, że władza daje emerytom i rencistom 13-tą i 14-tą emeryturę, jest kłamstwem. To właśnie rząd Zjednoczonej Prawicy (Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, Partii Republikańskiej Adama Bielana i Stowarzyszenia OdNowa Marci-na Ociepy) wspieranej przez Pawła Kukiza przy tak wysokiej inflacji, nie wprowadzając półrocznej rewaloryzacji rent i emerytur, pozbawił osoby, które korzystają z tych świadczeń znacznych środków. Emeryci i renciści już od września 2022 r powinni mieć zrewaloryzowane świadczenia. Część tych środków odzyskali jako 13-tą i 14-tą emeryturę, ale władza wmawia im, że to ona daje. To żadne pieniądze od władzy, jak to Pani sugeruje, a tylko wypracowane przez rodaków emerytury i renty, które, jak to podkreślaliśmy wyżej, powinny być uczciwie wcześniej zrewaloryzowane.

Ale rządowi, którego jest Pani przedstawicielką, to nie wystarczyło. Aby zwiększyć wpływy do budżetu kosztem Polek i Polaków, mimo inflacji, której na tak wysokim poziomie w Polsce nie było od ponad 20 lat, PiS-owska władza nie zrewaloryzowała progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku. Efektem tych działań, a raczej ich braku, były kolejne zagarnięte rodakom środki w formie podatków. Ten problem dotyczy nie tylko emerytów, ale dotknął również pracowników, którym zostanie podniesione najniższe wynagrodzenie albo wzrosną im wynagrodzenia z tytułu łagodzenia skutków inflacji czy też awansu zawodowego.

Kolejnym perfidnym posunięciem Zjednoczonej Prawicy, której twarzami są Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Adam Bielan, Marcin Ociepa i oczywiście Pani, jest likwidacja w „Nowym ładzie" obowiązującej do 2021 r. możliwości odliczania składki zdrowotnej (w wysokości 7,75 proc.) od podatku. Tym samym przekształciliście składkę zdrowotną w parapodatek w wysokości 9 proc. wynagrodzenia. Trzeba podkreślić, że ta wasza kolejna nowa danina nie przewiduje kwoty dochodu wolnej od niej.

Uświadamiając Pani powyższe fakty, mamy nadzieję, że wreszcie uczciwość i chrześcijańskie wartości oraz ta, ciągle powtarzana przez rząd i oczywiście Panią, wiarygodność sprawią, że powyższe fakty nie będą przemilczane w waszych publicznych wystąpieniach. Władza emerytom i rencistom nic nie daje, a jeżeli już, to jedynie zwraca im to, co wcześniej sobie przywłaszczyła, a co gorsza zwraca tylko część tych  środków.

Unia Pracy w Opolu

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Złodzieje , kłamcy ,manipulatorzy żądza ! A efektywnie - zamiatają pod SIEBIE ,napełniają swoje konta , patrz ponad 40 milonow nagrody dla np ministerstwa finansów
  @Zibi5618
  Ale zobacz ile oddają haraczu od skradzionych milionów,
  to całe dziesiętne promila, więc chwała im od emerytów
  za wielkoduszność i wspieranie w dochodzeniu do biedy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Nic ,tylko podeprzeć się cytatem Bolesława Prusa o tej władzy :" nawet między zwierzętami nie znajdziesz tak podłych bydląt, jak ludzie ".
  @wielokropek-777
  z pisu i jego popleczników, musi być dodane.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Takiego złodziejstwa i tępej propagandy nie było w Polsce od komuny. Okradają emerytów inflacją bez rewaloryzacji. Maląg i spółka chwalą się, że dają 14, po pierwsze nie wszystkim, po drugie to tylko minimalna część tego co obrabowali galopującą inflacją! Tak obrzydliwej, pazernej, zakłamanej władzy jeszcze nie było.
  @greg1g
  tak się składa misiu że w tym roku będą nawet dwie rewaloryzacje. I co na to odpowiesz, zdebilały ćwoku?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Właśnie czytałem. 220 mln nagród w Ministerstwie Finansów. I to też jest patriotyzm.
  @sloniu65
  fakt, za PO te nagrody były niższe. Inflacja...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  czy ktos znajacy sie dobrze na prawie moze wytlumaczyc polakom czy to zlodziejstwo jest faktycznie bezkarne?
  @pileczka
  Wg zasad pisowskiej mafii to nie jest złodziejstwo, to jest dobrodziejstwo, że jeszcze nam waloryzują emerytury. To,że przy okazji nas okradają? Znam emerytów, którzy cieszą się z tego, że dostali więcej jak za Tuska nie mając pojęcia, że za te pieniądze mniej kupią. Co nie zmienia faktu, że w 2012 Tusk z PSL-em i poparciem TK część emerytów okradł.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @pileczka
  dobrze że wspominasz o prawie. Widzisz, jest tak że karze podlega to co jest z nim sprzeczne. I to mniej więcej tyle w tym temacie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zlodzieje
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Makolągwa zawsze rżnie głupa. Jeśli dają, to tylko sobie i swoim. Nam zawsze zabierają.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  Zło sowieckiej agentury. Czarne, podstepne, oźlizgłe. Najgorsze z najgorszych, a twarzami jego wiadomo kto.. Można wymieniać, kto zemsty onych Ziobry i Bielana sie nie boi. Wymieniać? Dobra poczekam.
  Będzie potrzeba to choć w kajdanach - każdy z nas chwyci broń. Wszyscy dziś jesteśmy wolności żołnierzami, zaś jutro w leśnej, w miejskiej piechocie, wszyscy z nielicznymi wyjatkami pójdziemy na front, gdy przyjdzie ten rozkaz. Na front.
  ****** P*S!
  @tonnerre_decanon
  drugi Broniewski z ciebie
  już oceniałe(a)ś
  1
  0