Dla nas, organizujących Tour de Konstytucja czy maszerujących ze Strajkiem Kobiet, będzie katastrofą, jeśli nie wygramy. Dla nich będzie szkodą, ale nie dramatem. Tusk przecież wejdzie do Sejmu, Hołownia wejdzie do Sejmu, Zandberg wejdzie, Czarzasty wejdzie, Kosiniak-Kamysz pewnie też. OK - nie odbiorą PiS-owi władzy, ale będą mieli pensje, immunitet, spokój na cztery lata. Oni i ich posłowie. A potem się zobaczy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Władysław Frasyniuk na łamach poniedziałkowej (24.01.2023) „Wyborczej" słusznie wytyka opozycji, że nie trzyma się pryncypiów („po naszej stronie nie widać wartości, nie widać zasad"), czy wytyka koniunkturalizm. Prognozuje zwycięstwo PiS w nadchodzących wyborach parlamentarnych, a winą za to, że nie powstanie jedna lista, obarcza wszystkie partie demokratycznej opozycji, choć zapewne w różnym stopniu.

Władysław (pozwalam sobie, bo jesteśmy po imieniu) jest słusznie zawiedziony, że opozycyjne ugrupowania nie wzniosą się ponad własny, partykularny interes i nie zrezygnują z części własnych ambicji, aby na jednej liście wspólnie odsunąć PiS od władzy. To ze wszech miar słuszne oczekiwanie, ale też romantyczne i naiwne.

U źródła problemu, nazywanego ogólnikowo „dlaczego nie powstanie jedna lista", leży powszechne niestety podejście partii politycznych, a szczególnie ich liderów, do tego, czym te nadchodzące wybory będą. Partie opozycyjne nie traktują tych wyborów jak sprawy życia lub śmierci. Co więcej – nie traktowały tak poprzednich parlamentarnych ani nie potraktowały tak ostatnich prezydenckich. W jednym i drugim plebiscycie górę nad interesem wspólnym wziął interes partyjny. Najlepszym na to dowodem jest z jednej strony kłótnia o to, czy w ogóle brać udział w wyborach, zdaniem wielu – nielegalnych (prezydenckie), a z drugiej roszada PO i zamiana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Rafała Trzaskowskiego, podczas gdy przynajmniej kilka sondaży dawało konserwatywnemu Hołowni zwycięstwo w II turze nad konserwatywnym Dudą.

Platforma nawet nie rozważała poparcia Hołowni zamiast wystawiania Trzaskowskiego i, szczerze mówiąc, kompletnie mnie to nie dziwi.

Bo polityka tak nie wygląda.

Partie nie patrzą na te wybory tak jak my, ludzie, którzy wychodzili na ulicę.

Dla nas, organizujących Tour de Konstytucja czy maszerujących ze Strajkiem Kobiet, będzie katastrofą, jeśli nie wygramy. Dla nich będzie szkodą, ale nie dramatem. Tusk przecież wejdzie do Sejmu, Hołownia wejdzie do Sejmu, Zandberg wejdzie, Czarzasty wejdzie, Kosiniak-Kamysz pewnie też. OK - nie odbiorą PiS-owi władzy, ale będą mieli pensje, immunitet, spokój na cztery lata. Oni i ich posłowie. A potem się zobaczy.

Władysław Frasyniuk na to patrzy romantycznie i ja ten romantyzm rozumiem. Podoba mi się i podziwiam taką postawę, zastanawiając się, czy byłbym do podobnego romantyzmu zdolny.

Też bym chciał, aby partie w sytuacji, w której jesteśmy, mając u władzy drani, złodziei, oszustów, swoje polityczne ambicje złożyły na ołtarzu ważniejszej sprawy. Ale nawet dzisiaj partie opozycyjne, również PO, patrzą głównie na czubek swojego nosa.

Nie udawajmy, że jakaś partia na opozycji kieruje się tylko interesem naszym, wyborców, bo nie kieruje się. Tak po prostu działa polityka. Polityka to nie zadośćuczynienie społecznym oczekiwaniom, to, zdaniem Maksa Webera, „wszystkie działania, które wiążą się z dążeniem do władzy i wywierania wpływu na podział władzy w obrębie państwa lub poza państwami".

Tylko tyle. Polityk to nie działacz organizacji charytatywnej (a szkoda), raczej sprzedawca lodówek, który ma plan do zrealizowania, bo inaczej nie dostanie premii.

To, co robią partie w kwestii jednej listy, nie zaskakuje mnie. Hołownia, zakładam, faktycznie szczerze chce zmienić Polskę, ale na dziś jego cel nr 1 to wprowadzenie możliwie dużej liczby posłów do Sejmu. Nie dlatego, że ma złe intencje – dlatego, że to mu pomoże, tak sądzi, zmienić Polskę.

On się boi, zresztą słusznie, że jak zadeklaruje wejście na jedną listę z PO, jego poparcie zacznie spadać i na jesieni będzie wynosiło 7 proc. albo mniej.

Nietrudno sobie wyobrazić Tuska, który powie wtedy – „czemu ja ci mam, chłopie, odstąpić dwójki na listach we Wrocławiu, w Gdańsku, Poznaniu, skoro masz takie mizerne poparcie? Bierz trzecie miejsca i się ciesz". Jeśli Hołownia weźmie te trójki, to wprowadzi 15 posłów, a nie 40 i za dwa lata Polski 2050 nie będzie w polityce, tak jak dziś nie ma praktycznie Nowoczesnej.

W tym właśnie upatruję częściowej odpowiedzialności Platformy za to, że tej jednej listy nie będzie - Tusk nie był, niestety, w stanie przekonać Hołowni i innych mniejszych partii, że ich nie zje albo nie zmarginalizuje po wyborach.

Zje ich, zmarginalizuje, tak jak zmarginalizował Olechowskiego, Płażyńskiego, Piskorskiego, Rokitę, Nowoczesną i niedawno Trzaskowskiego, który swoją drogą mocno to Tuskowi ułatwił, nie dyskontując w porę dobrego wyniku w wyborach prezydenckich.

Okazuje się, że dla Tuska połknięcie rywali na opozycji jest tak samo ważne, a może i ważniejsze, niż  odebranie władzy PiS-owi. Dla mniejszych zaś partii najważniejsze to wejść dziś do Sejmu i pozyskać możliwie duży stan posiadania (liczbę posłów). Przy takiej rozbieżności interesów nie mogło być inaczej – jednej listy nie będzie. I tyle.

Nie dzieląc winy procentowo - kto w jakim stopniu zawalił, że tej listy nie będzie - uważam, że zawalili wszyscy.

 z poważaniem

Aleksander Twardowski

felietonista, przedsiębiorca, aktywista społeczny

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Idiotyczny i kompletnie kontraproduktywny artykuł Olo, ale w Twoim przypadku nie dziwi mnie już nic wiecej... sądzę, że już zrozumiałeś że nie "załapiesz" sie na żadną jedynkę u Hołowni i dlatego "walisz" w Tuska! skąd My to znamy - "wina Tuska"!
  już oceniałe(a)ś
  21
  2
  To są pozory rozumienia polityki. Jest w tym część prawdy, ale nie cała, są też twierdzenia nie prawdziwe - jak to ze zwycięstwem Hołowni w wyborach prezydenckich. Przez tekst przebija się niechęć do Tuska i sympatia dla Hołowni. A ja uważam, że tych dwóch polityków nie można postrawić na równi. Sam nie wiem jak ta niemoc przełamać, wiem tylko jedno, dalsze rządy PiS to koniec tego kraju, koniec normalności, tragedia wielu rodzin i smierć wielu osób, bo w kolejnych krokach bedą aresztowania, wyroki, mordy polityczne. Taki jest Kaczyński i towarzystwo jakie zgromadził. Po drugiej stronie jest opozycyjna niemoc i ambicyjki takich kaznodziei jak SH, cwaniaków jak Zandberg, cyników jak Czarzasty i jest Tusk któremu do jego własnych wad PiS i cześć opozycji doprawiła rogi, wilcze oczy itd. Polska się zwija zostaną takie kreatury jak .... tu proszę dowolne nazwisko z pis i solidarnej, każde pasuje
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  Głupi i szkodliwy artykuł, przecież wspólna lista nie oznacza wstąpienia mniejszych partii do KO. Lista może się nazywać "Zjednoczona opozycja", a na niej przy nazwisku kandydata będzie informacja z jakiej partii on startuje.
  Kampania wyborcza będzie prowadzona przez każdą z partii
  pod swoim szyldem, a po wyborach partie wrócą "do siebie"
  i zaczną tworzyć rząd (mam nadzieję).
  W którym to momencie wyborów Tusk miałby "zjeść inne partie"?
  Symetryści precz z łamów GW!
  @b588
  nie będzie żadnej informacji, karta wyborcza to nie kartka z notesu na której możesz sobie wypisywać co chcesz. A sama nazwa listy jest normalnie mega, od razu wskazuje kim chcą być po wyborach :)
  już oceniałe(a)ś
  5
  6
  @poziomka2
  nie przypie...j się do szczegółów, mogą nazwać listę "Superlista",
  a wyborca jest w stanie zapamiętać lub zapisać sobie nazwisko kandydata na którego chce oddać głos, a potem je wyszukać je na liście, a jeżeli nie jest w stanie to jest debilem czyli jednym z 30%.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @b588
  Oho, kolejny naiwny, który nie wie jak działa polityka. Autor artykułu to właśnie odkrył. Może i wyborczy komentariat kiedyś odkryje?
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @tobeover
  Niestety ale ludzie, którzy piszą takie rzeczy jak twój "przedkomentator", nie rozumieją, że marketing polityczny działa dokładnie tak samo, jak w biznesie. Większość ludzi głosuje na marki (czyli partie) i mało komu będzie się chciało szukać jakiegoś nazwiska na liście. Dlatego "jedynki" zawsze zbierają tak dużo głosów. Trzeba być bardzo rozpoznawalnym, aby dostać dużo głosów na miejscach poniżej "trójki" albo z ostatniego miejsca (które też jest dobre, ale tylko dla znanych osób).
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @Fobos
  udajesz bardzo mądrego ale jednak piszesz głupoty - jakoś sobie dawali i dają radę PIS + SP, PO + PSL itp, itd.
  Jedynki i tzw "miejsca biorące" na liście to inna sprawa, oczywiście koalicja musi je między sobą podzielić wg uzgodnionego schematu
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @b588
  To Ty raczej masz luk w wiedzy. PO i PSL nigdy nie było na jednej liście w wyborach parlamentarnych. SolPol miało ogromne fundusze na promowanie swoich ludzi na listach PiS (bo to była lista PiS a nie koalicyjna) i dlatego udało im się wprowadzić kilkunastu swoich kandydatów z dalszych miejsc. Tylko, że te kilkanaście szabel to dużo mniej, niż PSL, Lewica czy P2015 może uzyskać osobno.
  A co do jedynek to rozumiem, że: Tusk - Trójmiasto, Hołownia - Warszawa, Kosiniak - Kraków, Czarzasty - Sosnowiec?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  "podczas gdy przynajmniej kilka sondaży dawało konserwatywnemu Hołowni zwycięstwo w II turze nad konserwatywnym Dudą." O ile dobrze pamiętam, to przed rezygnacją z wyborów kopertowych (wtedy pojawiła się kandydatura Trzaskowskiego) sondaże dawały zwycięstwo Dudzie w I turze. II tura była więc malo prawdopodobna.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  Symetryści są wśród nas.
  @shirdlu
  i pieprzą, aż niemiło!
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @shirdlu
  To już nawet ten, kto nie wyzywa Hołowni, to symetrysta?
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @Fobos
  Twardowski to gorący zwolennik Hołowni, a jego tekst ma pomóc Hołowni w podzieleniu się winą za brak wspólnej listy z innymi.
  Przede wszystkim na Tuska chce zwalić winę za uprawianie przez Szymusia polityki egoistycznego grania tylko na siebie
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @polka_jakich_wiele
  Czy Hołownia i jego ludzie, oraz ich potencjalni wyborcy nie mają prawa do tego aby podjąć autonomiczną decyzję i samodzielnie działać? Czy nie na tym polega demokracja? Z różnych scenariuszy opracowanych przez specjalistów od politologii, wcale jednoznacznie nie wynika, że jedna lista daje najwięcej miejsc w parlamencie dla opozycji.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Naiwnością jest moim zdaniem traktowanie Hołowni jako działacza strony demokratycznej. Wyraźnie pokazał swoje intencje już w drugiej turze wyborów prezydenckich odmawiając poparta Trzaskowskiemu. Hołownia gra na kościół, jest jednocześnie jego szansą na podtrzymanie tłustych lat z pisem, jak i siatką bezpieczeństwa przy ew. przegranej, kiedy będzie bronił interesów KK w nowym rządzie.
  @lz5
  Olo to zwolennik Hołowni!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Głupi symetryzm. Zostań pan przy akcjach społecznych, zbiórkach na telefony zaufania, to ci wyszło znakomicie. W politykę się nie baw, nie umiesz w politykę.
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  To się Olo naprodukowałeś hehehe!
  już oceniałe(a)ś
  9
  1