Mama cieszy si, 瞠 w Polsce tak wiele si zmieni這 na lepsze. W jej przekonaniu krajem rz康zi m康ry, sympatyczny, starszy pan. Nasz prezydent, o kt鏎ym wyra瘸 si z najwy窺z atencj, szanowany jest w ca造m 鈍iecie. W radiu i telewizji panuje taka mi豉, familiarna atmosfera - czytelnik opisuje rozmowy ze swoj mam.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W mojej rodzinie i wśród moich znajomych mam: ateistów, agnostyków i apostatów; liberałów i libertynów, zdeklarowanych socjalistów i feministki; osoby hetero oraz gejów i lesbijki; rodziców szczęśliwych rodzin, ale też singli i singielki; małżonków z sześćdziesięcioletnim stażem, ale i rozwodników. Wszystkich łączy przekonanie do wolności, praw człowieka, demokracji i praworządności. I, co jest synonimem pierwszego, niechęć do PiS.

Ale jest jeden wyjątek. Jest nim moja mama. Gdyby nie ona, nie miałbym wglądu do serc i świadomości ludzi jej orientacji, czyli Polaków najlepszego sortu.

Moja mama dźwiga już dziewiąty krzyżyk na karku, a za dwa lata może zmagać się z dziesiątym. Nasze polityczne „dyskusje" to zazwyczaj krótkie, aczkolwiek mocne spięcia. Są jak fajerwerki z krótkim lontem. Od razu iskrzy i za chwilę następuje wielkie bum! I kilka dni ciszy.

Mama jest bardzo rozmowna, w towarzystwie potrafi zawłaszczyć przestrzeń dyskursu na całe godziny, ale też podczas spotkań rodzinnych respektuje niepisaną zasadę: żadnej polityki! Bo już kilka razy doświadczyła na własnej skórze, czym to się może skończyć.

Mama słucha tylko katolickiego głosu w swoim domu i ogląda dwa kanały telewizyjne

Mama cieszy się, że w Polsce tak wiele się zmieniło na lepsze. W jej przekonaniu krajem rządzi mądry, sympatyczny, starszy pan. Nasz prezydent, o którym wyraża się z najwyższą atencją, szanowany jest w całym świecie. W radiu i telewizji panuje taka miła, familiarna atmosfera. Mama słucha tylko katolickiego głosu w swoim domu i ogląda dwa kanały telewizyjne. Kiedy mówię, że oba są pisowskie, mama prostuje. Owszem, przyznaje, "Trwam"  to telewizja pisowska, ale przecież "Jedynka" jest normalna. Zresztą – obrusza się – po co tyle tych kanałów? Dwa by wystarczyły, a resztę należałoby zlikwidować, bo w tej plątaninie nie można się doszukać właściwego. Kiedy jej mówię, że jak chce, to mogę jej pousuwać w pilocie wszystkie kanały i zostawić tylko te dwa właściwe, mamę ogarnia niepokój i niepewność, czy rzeczywiście tego by chciała. Naprawdę tak można? – pyta. Nie tylko można, ale i tak jest, odpowiadam. Na Ścianie Wschodniej już powyłączali liberalne kanały i zostawili tylko solidarne. Jeszcze im wyłączą prąd i będą żyć jak w średniowieczu.

Jak zwykle szydzisz sobie z prostych ludzi, kwituje i zamyka temat.

Ale najważniejsze jest radio, bo z radia można się dowiedzieć, kto Żyd, a kto nie-Żyd, kogo ojciec był w partii komunistycznej, a kogo służył w Wehrmachcie. Który to liberał, a która feministka.

31. urodziny Radia Maryja w Bydgoszczy. Pojawił się na nich o. Tadeusz Rydzyk. Mszę odprawił biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk
31. urodziny Radia Maryja w Bydgoszczy. Pojawił się na nich o. Tadeusz Rydzyk. Mszę odprawił biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk  TVTRWAM

Mama mówi, że dzięki rządom PiS polska gospodarka jest tak silna, że stać nas na 500+, trzynastki, czternastki, a przed wyborami mają być jeszcze piętnastki. Ona połowę trzynastki oddaje Tadeuszowi, a czternastki – proboszczowi. Co zrobić z połową piętnastki, jeszcze nie wie. Ksiądz redaktor jest na pierwszym miejscu, bo gdyby nie katolicki głos z jego radia, ona byłaby zupełnie samotna, bo jej mąż zmarł dwanaście lat temu, a syn (nie ja), z którym mieszka, całymi dniami pracuje i przychodzi do matki tylko na obiad.

Już pięć razy dodzwoniła się do radia i występowała na antenie. Znajomi rozpoznali ją po głosie i dzwonili do innych znajomych, żeby włączyli radio. Jest sławna. Gdy wybierze się do kościoła, a zdarza się to rzadko, bo już nie chodzi o własnych siłach, ksiądz wita ją po nazwisku, a ludzie po mszy wypytują o zdrowie, jak sobie radzi, czy czegoś nie potrzebuje. Taki ma u nich szacunek.

I jest dumna ze swojego proboszcza. Założył przy kościele orkiestrę dętą. Kiedy zagrają „Tryumfy Króla niebieskiego", to aż się kościół trzęsie w posadach. I świetlicę. Dzieci mają za darmo korepetycje. Z matematyki, angielskiego i czego tam im potrzeba.

Ma dwa tysiące emerytury. Trzy czwarte oddaje synowi

Cieszy się, że w szkole dzieci uczy się wiary i patriotyzmu. Odwiedzają ją harcerze z parafii, a ona im opowiada o okupacji i powstaniu. O Niemcach, Żydach i Ukraińcach. I dziwi się, że Polacy przyjęli tylu Ukraińców, a oni nas wyrzynali. Na Wołyniu i w Warszawie.

Sześć lat temu, gdy jeszcze mogła chodzić, była w muzeum Powstania Warszawskiego i przywiozła sporo materiałów. Pewna pani powiedziała jej na ucho, że teraz mają tego pod dostatkiem, bo wcześniej „Wie pani – powiedziała ta pani – zabraniali nam drukować". Ale dziś można drukować wszystko. Kiedy wtrącam złośliwie, że przede wszystkim pieniądze bez pokrycia, mama oponuje niezbita z pantałyku. Jak to bez pokrycia? Przecież rząd wreszcie ściągnął z Londynu nasze złoto. Dzięki temu uczniowie dostają za darmo książki i wszystko inne, co potrzebne do szkoły. A dzięki 500+ mogą wyjeżdżać z rodzicami na wakacje.

Jej znajomi z parafii ostatnio byli w Zakopanem. Na „Sylwestrze marzeń". Nie jeździli na nartach, bo nie było śniegu. Zresztą pojechali tylko na jeden dzień, a i tak pół dnia stali w korku. Na autostradzie zbudowanej za unijne pieniądze, wtrącam kąśliwie. No właśnie, potwierdza mama. I co z tego, że unijna, skoro i tak stoi się w korku? Pojechali na fajerwerki, bo u nich na osiedlu rzadko kto wystrzeli jakąś rakietę. No tak, mówię, ostatnio uświadamia się ludzi, że fajerwerki są szkodliwe dla zwierząt. Zostawmy zwierzęta, mama kieruje temat na właściwe tory. Dla ludzi też, a ludzie są chyba ważniejsi od zwierząt, prawda? Zwłaszcza ci normalni. Ja tam nie mam nic przeciwko gejom, ale żeby paradować w stringach po ulicy? I po co im te parady? Sami się proszą o kłopoty.

Mama nie ma empatii dla zwierząt, a i dla ludzi coraz mniejszą. Przez całe życie kierowała się zasadami miłosierdzia. I dopóki starała się głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać, ustawiała się do niej długa kolejka potrzebujących. Ale gdy próbowała grzeszących upominać, nieumiejętnych pouczać, wątpiącym dobrze radzić i strapionych pocieszać, ludzie się od niej odwracali. Wspaniale potrafiła modlić się za żywych i umarłych, ale krzywdy cierpliwie znosić i urazy chętnie darować zawsze przychodziło jej z trudem. Gdy ubolewam, że hańbą dla chrześcijańskiego społeczeństwa jest wypychanie przez granicę umordowanych matek z dziećmi, moja mama reaguje ze spokojnym nacjonalistycznym wyrachowaniem: Ale przecież wśród nich są osoby niebezpieczne.

Gdy wracam do tematu fajerwerków i mówię, że ludzie zbiednieli przez tę drożyznę i już tak chętnie nie puszczają pieniędzy z dymem, mama podaje moją tezę w wątpliwość: No, nie wiem. Tym, co mają dzieci, na pewno jest lepiej. A drożyzna? Bez przesady! Jest inflacja, bo jest wojna w Ukrainie, ale że drożyzna, to bym jednak nie powiedziała. Mnie się nieźle powodzi.

Ma dwa tysiące emerytury. Trzy czwarte oddaje synowi (nie mnie, tylko temu, z którym mieszka) na prąd i media. Syn prowadzi warsztat ślusarski, ale kiepsko mu idzie. Gdy żył ojciec, zatrudniali piętnastu pracowników, ale on nie potrafi dogadać się z ludźmi, pozwalniał wszystkich. Sami partacze, usprawiedliwia go mama. Nikt się nie nadaje do pracy. Z żoną też się rozwiódł (Co na jej temat myśli teściowa, to temat na inne opowiadanie). I skłócił z synami. Starszy zerwał kontakt całkowicie, ale młodszy od czasu do czasu się odzywa. Ostatnio mi pomógł zawiesić firanki, cieszy się babcia.

Stępka, która stała się symbolem fiaska programu 'Batory' w Szczecinie, może przypłynąć do Gdańskiej Stoczni Remontowej
Stępka, która stała się symbolem fiaska programu 'Batory' w Szczecinie, może przypłynąć do Gdańskiej Stoczni Remontowej  Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

"W Szczecinie PiS odkupił stocznie i znów buduje się statki"

I przywiózł ojcu całą wywrotkę takich wielkich szpul po kablach. Jest z tym mnóstwo roboty, bo żeby to wrzucić do pieca, trzeba je porozbijać, a one tak mocno poskręcane. Zresztą dają taki czarny, gęsty dym, bo drewno jest czymś nasączone. Żeby nie drażnić sąsiadów, syn rozpala w piecu wieczorem. Ja bym wolała rano, bo tak przez cały dzień muszę chodzić w dwóch swetrach i rękawiczkach, a jak napali wieczorem, to w nocy nie mogę spać, bo gorąco i muszę się odkrywać spod pierzyny. A czy w dzień nie można podgrzać mieszkania prądem? Przecież kupiłem mamie grzejnik olejowy. Niby można, mówi mama, ale prąd taki drogi. Na szczęście dostaliśmy od rządu trzy tysiące na węgiel. Przez miesiąc wierciłam synowi dziurę w brzuchu, żeby to załatwił, bo trzy tysiące to nie w kij dmuchał! – kiwa głową.

Ociągał się, bo nie wiedział, jak złożyć wniosek, ale poszedł do urzędu i tam mu jedna pani wszystko wyjaśniła, krok po kroku. Dziś to potrafią się zająć prostym człowiekiem, nie to co kiedyś. I dostał trzy tysiące. Mówi, że właściwie nie musi kupować węgla, tyle ma tych szpul, ale ja mu mówię: Idź, kup chociaż trochę, bo mogą sprawdzać, czy nie wydałeś pieniędzy na coś innego, albo ci komornik zabierze (Bo on ma komornika i wygląda na to, że będzie to związek dozgonny). No i kupił ekogroszku za tysiąc pięćset, a za drugie tysiąc pięćset naprawił samochód, bo jeździ starym.

Ale jak mama zostawia sobie na życie jedną czwartą emerytury, to jak mama wiąże koniec z końcem? Oj, daję radę. Robię pierogi, parowańce, zupę na kilka dni, wiesz przecież. Mięso jest tanie. Naprawdę? No, wieprzowina, nawet szynka tańsza od boczku. Zostaje jej jeszcze na leki, ofiarę dla księdza i dla szafarza, który jej przynosi do domu komunię. Ostatnio obliczyłam, mówi mama, że te leki, które dostaję przez rok za darmo, są warte dwa tysiące, a kiedyś musiałam za to wszystko płacić.

Do ubrania nic nie potrzebuję, opisuje swój dobrostan podczas noworocznego rodzinnego obiadu dla seniorów. Tylu ludzi poumierało, przynoszą mi po nich tyle rzeczy. Mam tyle płaszczy, sukienek, kapeluszy – śmieje się. Kiedy umrę, będzie dla kilku osób, może chcecie coś dla siebie zarezerwować? – Czarny humor dopisuje jej rzadko. Ale co tam, człowiek stary, to mu niewiele potrzeba. Cieszę się, że młodym jest lepiej.

Wnuczek ostatnio się ożenił i od razu kupili sobie mieszkanie, chwali się znajomym. Dostał pół miliona kredytu, bo ma dobrą pracę. Rodzice jego żony dorzucili im tylko dwieście tysięcy na wkład własny. Tak, Polska kwitnie. Buduje się tanie domy dla potrzebujących, produkuje samochody elektryczne, rozwija technologie krzemowe… A ilu u nas wynalazców! No i mamy przekop mierzei! – triumfuje. Albo w Szczecinie… PiS odkupił stocznie i znów buduje się statki. Ludzie mają pracę, a miasto kwitnie. Jakie statki? – pytam. Jak to jakie? – odpowiada mama ze zdziwieniem, że nic nie wiem. I mówi, że gdy jeszcze chodziła, leciała z kuzynką wodolotem ze Szczecina do Świnoujścia i widziała na własne oczy, że się buduje.

Mama, choć porusza się przy pomocy chodzika, jest bardzo samodzielna. Sama się myje, sprząta po sobie i gotuje. Nie tylko dla siebie. Spotykamy się w każde święto, imieniny, urodziny, rocznice. No i mamy kontakt na co dzień. Zakupy, obsługa konta przez internet, co słychać, jak się czujesz. Staramy się nie poruszać drażliwych tematów, ale oboje jesteśmy rasowymi zwierzętami politycznymi, więc od czasu do czasu iskrzy.

Ostatnio sprowokowany jej obroną obrońców pedofili (No bo jak można powiedzieć coś złego na księży lub Kościół!) rzucam z rezygnacją, że jesienią będą wybory i że mam nadzieję, że ten koszmar wreszcie się skończy.

A ja mam nadzieję, odparowuje mama, że ludzie nie będą tak głupi, żeby głosować na Tuska, bo jak Tusk dojdzie do władzy, to nam wszystko zabierze.

Jerzy Kruk

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Mo瞠 nast瘼nym razem, jak libera這wie b璠 rz康zi, to powinni stworzy jaki mechanizm t逝maczenia, docierania do ludzi o.... prostszej budowie m霩gu....
  Przez ten brak komunikacji te nasze problemy teraz...
  @mac_mac
  Jestem ju stara,mam 71 lat,od12 lat mieszkam na wsi i tylko mog potwierdzi tre嗆 autora listu. od dawna pisz na " forumie " aby PO zechcia這 nie嗆 kaganek o鈍iaty i nikt mnie nie s逝cha. To jest straszne jak si tego s逝cha na codzie i nic z tym nie mo積a zrobi wi璚 ponaglam, zr鏏cie jakie projekty id嬈ie z nimi do ludzi. Gdyby軼ie przypadkiem ( bo nie prac )wygrali wybory to warto by pomy郵e o zmianie o鈍iaty.
  ju ocenia貫(a)
  95
  0
  @aniastopka1993
  S ludzie, kt鏎ych trzeba spisa na straty niestety. Ta pani z artyku逝 jest jak moja te軼iowa :( Bardzo ale to bardzo chc si myli.
  ju ocenia貫(a)
  60
  1
  @mac_mac
  mam identycznych rodzic闚. 畝den kaganek nie pomo瞠, trzeba wy陰czy Rydzyka i zr闚na z ziemi TVPis, 軼iga za mow nienawi軼i z ambon, wyprowadzi religi ze szk馧. Starsze pokolenie jest ju stracone, ale m這dzie jeszcze nie.
  ju ocenia貫(a)
  96
  2
  @mac_mac
  Nie u篡wa豚ym w Polsce s這wa libera這wie.Lepiej i chyba trafniej:Demokraci.Liberalizm jest w czystej postaci ju nierealny i nie do stosowania.
  ju ocenia貫(a)
  46
  4
  @aniastopka1993
  jasne. Zmiana o鈍iaty przebuduje my郵enie emerytek.
  ju ocenia貫(a)
  17
  19
  @ka.oz
  ......i jak m鎩 zi耩 i kolega i kilkoro jeszcze ,do tego to wykszta販eni ludzie i wzgl璠nie m這dzi po pi璠ziesi徠ce a tacy ciemni
  ju ocenia貫(a)
  35
  0
  @poziomka2
  Nie ma takiej opcji
  ju ocenia貫(a)
  2
  0
  @mac_mac
  jacy liberalowie? ze niby Tusk i PO? Buahahahaha
  ju ocenia貫(a)
  11
  10
  @jozik
  Tak. Korwin-Mikke to jest libera. I ma podobnie my郵帷ych w ka盥ej partii: zero podatk闚 i zero pa雟twa
  ju ocenia貫(a)
  8
  13
  @poziomka2
  Nie ma czego takiego jak "my郵enie emerytek". Jest co takiego jak "my郵enie niekt鏎ych emerytek"
  ju ocenia貫(a)
  38
  1
  @mac_mac
  Dok豉dnie tak. Prostsza budowa m霩gu jest typowa dla wi瘯szo軼i ludzi, niezale積ie od 鈍iatopogl康u i politycznych sympatii.
  ju ocenia貫(a)
  21
  2
  @mac_mac
  to jest tekst wypisz wymaluj o mojej mamie rocznik 1932 i nasze rozmowy o bie膨cych sprawach
  ju ocenia貫(a)
  15
  0
  @Lemuring
  To nie libera這wie tak my郵, tylko libertarianie! Libera這m daleko do "zera podatk闚 i zera pa雟twa".
  ju ocenia貫(a)
  7
  0
  @mac_mac
  Nic nie trzeba t逝maczy, uczy itp, to bezcelowe. Trzeba zostawi telewizj jak jest z t sam ekip 瞠by ludzie nie zauwa篡li zmiany i odwr鏂i propagand w drug stron
  ju ocenia貫(a)
  8
  2
  @mac_mac
  mission impossible
  ju ocenia貫(a)
  5
  0
  @mac_mac
  To w sumie zabawne - przysz這嗆 Polski zale篡 od tego czy pisowi uda si zmobilizowa wystarczaj帷 ilo嗆 ludzi z niewydolno軼i intelektualn by nie straci w豉dzy.
  .
  To ich obecnie g堯wny elektorat (liczny) i to ONI - ludzie z niewydolno軼i intelektualn - zadecyduj w najbli窺zych wyborach o kszta販ie Polski (!).
  ju ocenia貫(a)
  15
  0
  @slav_
  Jest to niewydolno嗆 intelektualna vjak to 豉dnie nazywasz spowodowana ot瘼ieniem starczym lub demencj.Ale wg mnie to bardziej niewydolno嗆 moralna zwiedzionych albo omamionych ludzi.
  Trzeba mie jak捷 wyko郵awiona moralno嗆,瞠by z k豉mstwa i opluwania inaczej my郵帷ych zrobi program polityczny.
  ju ocenia貫(a)
  8
  0
  @szoszan
  圭iana wschodnia, emeryci, wie, elektorat 500+, elektorat "moherowy " mobilizowany przez Ko軼i馧 i bezkarno嗆 dla kibolstwa i faszyst闚 - nie by這 w Polsce elektoratu by ich przeg這sowa.
  Tak wygra pis i tak dzier篡 w豉dz.
  Kaczy雟ki nie jest geniuszem tylko umie liczy i postawi na konia kt鏎y da mu wygran.
  .
  Do tego doszed obecnie elektorat "kliencki" kt鏎emu Kaczy雟ki pozwala czerpa pe軟ymi gar軼iami i rozkrada Polsk.
  Dop鏦i b璠zie (ka盥e z nich) s造sza這 to co chce us造sze i b璠zie straszone tym czego si boi (niewa積e czy fa連zywie) pis w豉dzy nie straci. Chyba 瞠 dojdzie do dramatycznego krachu finansowego, wtedy pis ch皻nie w豉dz odda (zachowuj帷 zdobyte 逝py), ju tworz ustawy zapewniaj帷e z這dziejom bezkarno嗆.
  R騜nica, 瞠 narodowcy i faszy軼i obecnie si "emancypuj" i raczej b璠 ju grali na "swoich" a w nast瘼nym Sejmie b璠ziemy mieli ich znaczniejsz reprezentacj.
  .
  TO "target wyborczy" pisu
  Pis interesuj tylko s逝pki poparcia i g這sy, najlepiej najg逝pszych z najg逝pszych (ich g這s jest w wyborach wart tyle samo a "造kn" ka盥 bzdur).
  .
  W TAKI elektorat pis (Kaczy雟ki) celuje, taki da mu zwyci瘰two i dla tego b璠 bredzi ka盥 bzdur na ka盥y temat, o ile uznaj 瞠 w tej grupie wyborc闚 (dla nich najcenniejszej) da im to poparcie.
  Po tym jak dostan "od pisu" 16 czy 17 emerytur, czy jaki "plus" z pieni璠zy podatnik闚, a z tvpis i ambony dowiedz si 瞠 ca貫 z這 to UE, Tusk i opozycja i przez nich jest bieda.
  To do tego Kaczy雟ki potrzebuje tvpis (dla niekt鏎ych to jedyny kontakt z mediami).
  TO jest Polska kt鏎a wybiera przysz這嗆 Polski.
  .
  Uzbiera g這s闚.
  ju ocenia貫(a)
  8
  0
  @Lemuring
  No ale z pa雟twowej s逝瘺y zdrowia korzysta - jeszcze sobie fotki strzela. Taki libera!
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  @misiamama
  Trzeba zabra rodzicom dow鏚 瞠by nie mogli p鎩軼 glosowa i urz康za m這dym swiata.
  ju ocenia貫(a)
  3
  0
  @mac_mac Tylko jak tu dojsc do prostych ludzi og逝pionych przez Rydzyka? Chyba tylko poprzez pogonienie tego grzyba, bo nic o nego nie pomo瞠.

  ju ocenia貫(a)
  4
  0
  @mac_mac
  Zgadza si, od tego jest TVP
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  Po prostu Mama lubi bajki. Wszystko jest jasne, proste i zmierza ku dobremu..
  @zupa_w_sam_raz
  Opr鏂z palenia w piecu czym popadnie, to jest historia tak瞠 o mojej Mamie.
  ju ocenia貫(a)
  24
  0
  @8Bunio
  a moja mama odwrotnie. Kiedy j odwiedzi貫m, by這 to po tym jak pis wprowadzi ?emerytury matczyne?. Wchodz, a mama od progu: dali mi t emerytur. Ale i tak na nich nie zag這suj!
  ju ocenia貫(a)
  28
  0
  @zupa_w_sam_raz
  Albo ma inne priorytety. Np. ugotowanie kaszy na obiad, Msza 安i皻a, wKontrze albo Jedziemy Dalej.
  ju ocenia貫(a)
  4
  2
  @zupa_w_sam_raz
  Mam z moj mam dok豉dnie tak samo.
  ju ocenia貫(a)
  7
  0
  @zupa_w_sam_raz
  Jest nadzieja, 瞠 pani mama nie dotrze do lokalu wyborczego, skoro ma problem z poruszaniem si. Pisi mo瞠 i dowioz swoj wyborczyni, ale ju z powrotem ka膨 si jej buja.
  A w og鏊e, to zdrowia 篡cz, przede wszystkim na umy郵e.
  ju ocenia貫(a)
  1
  0
  Ludzie na staro嗆 dziecinniej i g逝piej. Po prostu m霩g si starzeje, zw豉szcza jak si go ma這 u篡wa. Dlatego starsi ludzie s tacy naiwni i 豉two im wm闚i r騜ne bzdury. a propaganda s帷zy si z radia i telewizji dzie i noc..
  @verita serum
  Ludzie g逝piej nie tylko na staro嗆. Z g逝poty mo積a nigdy nie wyrosn望.
  ju ocenia貫(a)
  41
  0
  @verita serum
  I tacy id do wybor闚. Horror
  ju ocenia貫(a)
  18
  1
  @verita serum
  A co zrobi z m這dymi a obdarzonymi starym m霩giem?
  ju ocenia貫(a)
  34
  0
  @verita serum
  Pragn doda 瞠 m霩g starzeje si tylko tym co go nie potrafi u篡wa
  i oni nie dziecinniej i g逝piej ze staro軼i, ale byli zawsze g逝pimi.
  Poza tym Tusk im nie ma co do zabrania, bo ich nienawi軼i do m這dych
  mu nie potrzeba, ani nam jako spo貫cze雟two.
  ju ocenia貫(a)
  20
  1
  @verita serum
  Jak to si m闚i: rozum przychodzi z czasem. Ale czasami przychodzi tylko czas...
  ju ocenia貫(a)
  15
  0
  @verita serum
  Jako alternatyw akcji 'zabierz babci dow鏚' proponuj:
  'przekonaj babci i dziadka, 瞠by nie szli na wybory'.
  Wyprostowanie zdegenerowanej przez rydzyka mentalno軼i moich rodzic闚 nie jest ju wykonywalne, wi璚 apeluj tylko o to jedno.
  ju ocenia貫(a)
  13
  1
  @verita serum
  Dlatego g這s wyborczy powinni mie ci, do kt鏎ych nale篡 przysz這嗆. Czyli od 16 do max. 80 roku 篡cia.
  ju ocenia貫(a)
  5
  3
  @verita serum
  Na szcz窷cie nie wszyscy. Moja mama 75+ ogl康a nami皻nie TVN24 i nigdy w 篡ciu nie zag這suje na PiS.
  ju ocenia貫(a)
  18
  0
  @Goro Takemura
  Moja 85 letnia mama in篡nier chemik jako nienawidzi PiS i kleru, nie generalizuj. A m這dzie zw豉szcza m瘰ka mi璠zy 16 a 30 rokiem 篡cia ma du膨 s豉bo嗆 do konfederacji i tym podobnych wyrzut闚.
  ju ocenia貫(a)
  19
  0
  @Goro Takemura W moim najbli窺zym otoczeniu jest przewaga os鏏 80+, czasem nawet 80++! Ja: 83! Oko這 90% (na moje oko) to opozycja. Wi璚 bardzo prosz nie generalizowa!
  ju ocenia貫(a)
  4
  0
  Wsp馧czuj.
  ju ocenia貫(a)
  138
  0
  To die nazywa bezczyn umys這wy .A. tak jest miodzio ,wstaje rano ,pstryk telewizja ,pranie na 郾iadanie ,telewizja w陰czona w jednym pomieszczeniu ,bywa ze w drugim tez . Papu ,zero ksi捫ki ,sportu etc i mentalno嗆 na to na這篡 ,..Id do ko軼io豉 bo s御iadka widzi ,p這ty ,p這ty . I to wykorzysta ma造 / podobno redemptorysta / i ma造 prezes z 逝pie瞠m . To jest beton
  ju ocenia貫(a)
  120
  3
  To jakie kuriozum, 瞠 starsi ludzie nie rozumiej帷y tego 鈍iata chc uk豉da 篡cie m這dym. 砰j w jakiej ba鎍e mydlanej nie maj帷ej noc wsp鏊nego ze skrzeczac niestety rzeczywisto軼i. R騜nica kilku lat to teraz r騜nica ca貫go pokolenia. R騜nica 40-50 lat to r騜nica wieku pokole
  @Aneta111
  Ja mam 70 lat i co z tego. To nie s r騜nice generacyjne, tylko klasowe.
  ju ocenia貫(a)
  31
  1
  @Aneta111
  Mam 73 lata (jestem z rocznika jednego prezesa) i nie widz tak jak ta pani, a rz康 obecny uwa瘸m za najgorszy w ca貫j historii RP.
  ju ocenia貫(a)
  43
  0
  @WJW Lemuring
  Jeste軼ie wyj徠kami potwierdzaj帷ymi regu喚. R騜nice klasowe (plus wykszta販enie) troch to zmieniaj, ale.... tatu marionetki jest profesorem AGH, r闚nocze郾ie debilem.
  ju ocenia貫(a)
  16
  2
  @wyksztalciuch2015bis
  No tak ale pochodzi z ch這p闚, a to czyni du膨 r騜nic. To klasyczna ofiara awansu spo貫cznego PRL.
  ju ocenia貫(a)
  5
  0
  @wyksztalciuch2015bis
  Jako w鈔鏚 starszych 60 + jest takich 40 proc, to wcale nie ma這. Problem polega na niech璚i m這dych ludzi do wybor闚. Ale naj豉twiej czepia si starszych, 豉twiejszy przeciwnik.
  ju ocenia貫(a)
  4
  0
  @Lemuring
  Niekoniecznie. Z powy窺zego tekstu wynika raczej, 瞠 ta pani nie jest prost kobiecin.
  Ja mia豉m ciotk (siostra babki), kobiet wykszta販on, Warszawiank z urodzenia. I jakbym o niej tu czyta豉...
  NIe chc tu napisa, 瞠 uwa瘸m przeciwnie do Ciebie i 瞠 s to r騜nice generacyjne. NIe. Chc natomiast napisa, 瞠 nie ma tu oczywistych podzia堯w.
  ju ocenia貫(a)
  4
  0
  @Aneta111
  Kuriozum stanowi fakt, 瞠 m這dzi nie chc sobie 篡cia uk豉da. Wystarczy這by, 瞠by poszli na wybory, a nie byli dryfuj帷ym wyborczym planktonem.
  ju ocenia貫(a)
  9
  1
  @Lemuring
  Raczej zdolno軼i do obserwacji i wyci庵ania wniosk闚. Czy mlody krzykacz od B帷zkiewicza wrzeszcz帷y " 妃ier wrogom ojczyzny" rozumie ten 鈍iat?
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Przed wyborami trzeba zabra babci dow鏚.
  @exxxx2015
  Tej "postkomunistycznej" (mn鏀two jest takich!) te?
  ju ocenia貫(a)
  3
  9
  @exxxx2015
  A mo瞠 lepiej m這dych kopn望 w dup, 瞠by na wybory poszli.
  ju ocenia貫(a)
  6
  0
  W豉軼iwie co mo積a doda? Z pewnego punktu widzenia to przecie wszystko prawda.
  Co prawda przejedzono w 7 lat w ten spos鏏 30 lat wyrzecze i szans na dalszy rozw鎩, ostatniej szansy, ale co z tego?
  Gdy w 2011 Nowak zostawa ministrem infrastruktury z typow dla niego dezynwoltur wy鄉ia ide szybkiej kolei jako rzecz kompletnie nierealistyczn i zbyt drog. Szybka kolej jako narz璠zie eliminacji wykluczenia (dotowane bilety) daje szans na zr闚nanie statusu prowincji z metropoli (ze wzgl璠u na szybko嗆 podr騜y). Pis po doj軼iu do w豉dzy od 2015 zacz掖 przepala rocznie miliardy - w skali ostatnich 7 lat to s ju setki miliard闚. Co sta這 w takim razie na przeszkodzie by Nowak uruchomi rewolucyjn inwestycje, prawd iwy prze這m technologiczny w postaci kolei du篡ch pr璠ko軼i? Oczywi軼ie poza (co do zasady s逝sznym) dogmatem zbilansowanego bud瞠tu? Sta豉 za tym arogancja, bo co Nowak, Tusk, Roztowski przez 8 lat zaoszcz璠zili, pis w ci庵u 7 lat wyda z wielokrotnym naddatkiem na regularne rozdawnictwo - po prostu pieni康ze z helikoptera, na widmowe, ja這we inwestycje i wreszcie up造nni nie wiadomo na co. Setki miliard闚 z這tych.
  Podobnie sta這 si z elektrowni j康row. Tutaj r闚nie mentalno嗆 Nowaka pozwoli豉 zmarnowa szans na kluczow dla naszego bytu inwestycj.
  Dzi tych pieni璠zy ju nie ma. Nie ma szansy wyda je ponownie z po篡tkiem dla przysz這軼i. Pyta kto, sk康in康 skandalicznie udr璚zonego politycznym aresztem Nowaka czy po ostatnich 7 latach i wyrzuceniu setek miliard闚 nadal uwa瘸, 瞠 nie by這 nas sta na rozpocz璚ie wielkiego projektu kolei du篡ch pr璠ko軼i? Czy瘺y?
  Nowak, Tusk, Roztowski swoj kr鏒kowzroczno軼i pozbawili nas szans, szans kt鏎e nast瘼nie zosta造 mam przez ostatnie 7 lat ukradzione, zmarnowane. Oni byli niczym ten stra瘸k, kt鏎y rzetelnie chroni przed po瘸rem, ale zarazem widz帷 stan budynku, jego nara瞠nie na po瘸r m闚i, 瞠 jaki to b璠zie. No i nie jest. Po瘸r wybuch, a ca豉 praca Tuska, Nowaka, Roztowskiego jak w studni.
  @ciekawe25 .
  ale wiesz 瞠 szybka kolej raczej nie zatrzymuje sina prowincji? Przeje盥瘸 przez ni, tak fiuuu, szybko (co nie znaczy 瞠 nie by豉by fajna. Ale nie dla prowincji).
  ju ocenia貫(a)
  49
  5
  @poziomka2
  Wiesz ile trwa podr騜 z 這dzi do warszawy? Wiesz ile trwa豉 przed wojn? To pewnie wiesz r闚nie, ile mog豉by trwa podr騜y z 這dzi do warszawy.
  P馧 godziny. Dzi瘯i szybkiej kolei podr騜 z 這dzi do warszawy mog豉by wynosi mniej ni podr騜 z jednego ko鎍a 這dzi, nie m闚i帷 o miejscowo軼iach w okolicy 這dzi na dworzec 堯d - widzew.
  Dzi podr騜 to mi璠zy p馧tora a dwie godziny. W sumie pracuj帷y w warszawie sp璠zi z podr騜y w ten spos鏏 6 godzin. A m鏬豚y najwy瞠j 3. No chyba, 瞠 zak豉dasz 瞠 szybka kolei b璠zie 陰czy豉 tylko warszaw z warszaw, no i ewentualnie tr鎩miastem.
  ju ocenia貫(a)
  30
  5
  @ciekawe25 .
  Czyli 鏚 to wie?
  ju ocenia貫(a)
  2
  5
  @ciekawe25 .
  Szybkie po陰czenie kolejowe z υdzi do Warszawy nie usuwa wykluczenia komunikacyjnego prowincji. Bo do prowincji zaliczaj si przede wszystkim ma貫 i 鈔ednie miasteczka, w kt鏎ych albo nie ma 瘸dnej komunikacji publicznej albo przeje盥瘸 przez nie IC, kt鏎y si nie zatrzymuje.
  ju ocenia貫(a)
  11
  2
  @ciekawe25 .
  A od kiedy 鏚 to prowincja?
  ju ocenia貫(a)
  3
  0
  @Micha Stasiak
  chyba 瞠 w s造nnej W這szczowej :) IC Gdynia - Katowice zatrzymuje si nadal
  ju ocenia貫(a)
  0
  0