Ministerstwo oświaty rzadko wspomina o braku pedagogów i psychologów szkolnych, o narastającej katastrofie prób samobójczych uczniów i uczennic, depresjach i ucieczce w wirtualny świat. Nie bierze się pod uwagę faktu, że obecny kryzys dorosłego społeczeństwa przekłada się na emocje i poczucie zagrożenia dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autorka jest nauczycielką

Trwa rok wyborczy w Polsce. Rząd i Czarnek robią zatem wszystko, żeby nauczyciele byli słabo wynagradzani - może łatwiej będzie wtedy złamać?

Aktywna i dobra edukacja to groźna broń przeciw nacjonalizmowi polskiej prawicy, tępej propagandzie i w ogóle populizmowi, a wielka szansa dla niezależności zawodowej i ciekawej szkoły. PiS jednak nigdy nie dopuści do humanistycznej reformy szkół publicznych.

Na naszych oczach powstaje twór pod nazwą „szkoła Czarnka", miejsce, w którym uległość i tumanienie mają być drogą do zaściankowej dumy Polek i Polaków. Ale też przemocy.

Można sądzić z agresywnych zachowań ministra Czarnka, że najlepiej sprawdzają się tej władzy znane z przeszłości siłowe metody wychowawcze: wzmocnienie szkolnych kar i podporządkowanie uczniów kłamliwym, nieaktualnym treściom programowym. Edukacją w Polsce zarządza bowiem polityk, który nie ma pojęcia o procesie dydaktycznym w ciągłości całej edukacji z idącym współmiernie rozwojem dzieci. Ażeby mieć pretekst do przejęcia kontroli nad szkołami, bo słynne "lex Czarnek 2.0" zostało zawetowane, minister próbuje wszelkimi sposobami udowadniać nieład szkolny oraz dominację praw nad obowiązkami. Szkoła jest nieustannie kontrolowana, naciskana.

Czarnek, nie pogodziwszy się z przegraną, szuka ciągle pretekstu do pacyfikowania różnorodności i łamania kadry pedagogicznej.

Propozycja ministra musztrowania uczniów i uczennic wydaje się więc jakimś kuriozum wychowawczym. MEiN w ogóle nie rozpoznało bieżącej sytuacji. Kondycja psychiczna i emocjonalna uczniów jest fatalna – rozdrażnienie, niedospanie, wymęczenie pandemią i złym programem nauczania. I na dodatek prawicowi demagodzy moralności szydzą z naturalnej odmienności między ludźmi, atakują współczesną naukę. A co z uczniami będącymi w kryzysie uchodźczym, z niepełnosprawnościami, LGBT+? Są sami ze sobą, szukają wzmocnienia, ochrony, słów, że są ważni, zdolni, chciani. I właśnie na to wszystko ministerstwo proponuje kary, dyscyplinowanie i dla rozładowania napięć obozy strzeleckie.

O karaniu w ogóle zaczęło być głośno w Polsce za sprawą ekstremalnych regulacji kodeksu karnego. Minister Czarnek propaguje pedagogikę autorytarną. Jej najprostsze przesłanie nie jest skomplikowane: nauczyciel mówi, uczeń słucha. „W wychowaniu autorytarnym całkowicie kontroluje się jednostkę i uzależnia ją od siebie przez zaspokajanie kształtowanych w niej potrzeb, hamuje zaś zdolność do krytycznej oceny rzeczywistości. Sens tej edukacji polega na czynieniu ludzi pasywnymi i prowadzi ich do adaptacji do rzeczywistości społecznej. Człowiek wykształcony jest człowiekiem przystosowanym" (H. Janowska, Wychowanie „do kontroli" i wychowanie do „autonomii", op. cit., Warszawa 1992). Proste, prawda? Taki ma być cel obecnej polskiej edukacji po czasach totalitaryzmów i w czasie współczesnych populizmów. Ale pedagogika humanistyczna też brzmi prosto, co między innymi można wyrazić słowami Janusza Korczaka: "Czym jest dziecko? (…) Czym jest ta połowa ludzkości, żyjąca razem i obok nas w tragicznym rozdwojeniu? Nakładamy na nią brzemię obowiązków jutrzejszego człowieka, nie dając żadnego z praw człowieka dzisiejszego". Korczak nie wstydził się szanować dzieci, a to rzeczywiście może być w Polsce trudne.

Ministerstwo oświaty rzadko wspomina o braku pedagogów i psychologów szkolnych, o narastającej katastrofie prób samobójczych uczniów i uczennic, depresjach i ucieczce w wirtualny świat. Nie bierze się pod uwagę faktu, że obecny kryzys dorosłego społeczeństwa przekłada się na emocje i poczucie zagrożenia dzieci. Ale kary wbrew fascynacji nią ministra Czarnka nie można po prostu nazwać stawianiem granic i dawaniem własnego świadectwa. Dla autorytarystów są to pewnie mydlane tęczowe bańki, słabe argumenty. Uczniowie powinni się bać - zdaniem ministra edukacji – a dlaczego?

Minister po prostu myli bezprawie z prawem. Na szczęście nauczyciele to wiedzą i robią swoje.

O czym marzy Jarosław Kaczyński z zapętloną wokół siebie grupą trzymającą władzę? O całkowitym osaczeniu nas? Na pewno to się nie uda. Polecam w tym kontekście animowany film „Children" Takuya Okady (YouTube), z którego przez cztery minuty można się dowiedzieć, co nas spotka, jeśli zgodzimy się na koncepcję szkoły obecnej ekipy politycznej i taką władzę.

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wygooglujcie sobie postać ministra Stanisława Grabowskiego (1780-1845), bękarta króla Stasia. Był ministrem "oświecenia publicznego" po tym, jak polscy biskupi donieśli usłużnie carowi (kolaborowali z nim ile wlezie, włazili w dudę, bez przerwy - to żenujący prawacki mit, że kościół "pielęgnował niepodległość"), że nie podoba się im Stanisław Kostka Potocki, luminarz polskiego Oświecenia, reformator szkół, współzałożyciel Uniwersytetu Warszawskiego, wolnomularz. Car natychmiast go odwołał i powołał serwilistę - tępaka, dewota, bigota, ciemnogrodzkiego prymitywa. Rozwalił polską edukację zgodnie z wolą okupacyjnych onuc i zdobył sobie miano ministra "zaciemnienia publicznego". Warto spojrzeć na rycinę z jego mordą: tępą, nalaną, z przyklejonym wzgardliwym uśmieszkiem "i co mi zrobicie?!", prymitywną i bardzo z siebie zadowoloną. Przeraża mnie podobieństwo, niemal identyczność z wyrazem twarzy sKULwysyna Czarnorodka. Reinkarnacja?...
  @antyPiSlamista
  Skulwysyn-bardzo mi się podoba. idealnie oddaje istotę rzeczy, pardon, osoby
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @antyPiSlamista
  znakomity tekst erudyty
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @antyPiSlamista
  Bo on dokładnie taki jest, ten pisowski Czaruś !!!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  "Trwa rok wyborczy w Polsce. Rząd i Czarnek robią zatem wszystko, żeby nauczyciele byli słabo wynagradzani - może łatwiej będzie wtedy złamać?"

  Można by się zastanowić co ma do łamania nauczycieli rok wyborczy. Czy nie lepiej byłoby im dać pieniądze jak innym grupom aby byli zadowoleni i ich poparli?
  Ale po zastanowieniu można dojść do wniosku, że może chodzić o to aby nauczyciele mieli tak wszystkiego dość, że podobnie jak 4 lata temu zastrajkują. I PiS będzie miał znowu swojego wewnętrznego wroga z którym będzie mógł walczyć i napuszczać na niego wściekłe społeczeństwo. Przy okazji odwracając uwagę od wszelkich innych problemów
  Przecież już nawet Kaczyński sugerował, że inflacja to wina nauczycieli bo jest ich dużo a chcą podwyżek
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  Wyjątkowo tępe baranisko!
  @Homoviat
  bardziej knur niz baran
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jak taki człowiek może być ministrem Edukacji??? Czemu Edukacja ma być niszczona??
  Przecież młodzież jest skarbem Polski, mamy wspaniałą młodzież, zdolną pracują w całym świecie .
  @krzysztof.kulakowski@gmail.com
  ''Czemu Edukacja ma być niszczona?''
  Bo cała Polska jest niszczona przez PiS.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Ile jeszcze można tolerować tego ministranta w MEN. Niech zniknie, przepadnie na wieki.
  już oceniałe(a)ś
  19
  0
  Czarnek czyli szambo wybilo w goszczanowie
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Garnek to sKULwysyn.
  I tyle w temacie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Jak widzę , czy czytam o tym tępym bydlaku to zaczynam tęsknić za Zalewską .
  już oceniałe(a)ś
  3
  0