Szereg działań obecnych władz polskich i ich funkcjonariuszy na pograniczu polsko-białoruskim narusza nie tylko prawo polskie, ale także wiążące Polskę normy prawa międzynarodowego (unijnego), co skutkować będzie odpowiedzialnością państwa, jak i jego funkcjonariuszy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1. Konferencja Ambasadorów RP w ostatnich dwóch latach kilkakrotnie odnosiła się do katastrofy humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim. Kolejne raporty Grupy Granica, Amnesty International oraz alarmujące sygnały aktywistów usiłujących pomagać uchodźcom i migrantom wskazują na to, że w cieniu wojny w Ukrainie katastrofa humanitarna na pograniczu polsko-białoruskim trwa nadal.

2. Tragedia ta, poza jej humanitarnym wymiarem, pozostanie czarną plamą na wizerunku Polski. Z tych względów warto przypomnieć zasadnicze elementy naszej oceny tej sytuacji:

 • Nie ulega wątpliwości, że tragedia na pograniczu polsko-białoruskim uchodźców i migrantów z obszarów ogarniętych konfliktami zbrojnymi względnie państw rządzonych przez reżimy totalitarne, zwłaszcza z Syrii, Afganistanu i Iraku, sprowokowana została z pełną premedytacją przez reżim Łukaszenki we współdziałaniu z reżimem Putina.
 • Obecne władze polskie, zamiast zastosować międzynarodowe standardy ochrony uchodźców i migrantów, zareagowały ich okrutnym i poniżającym traktowaniem, „współdziałając" tym samym z poczynaniami reżimu Łukaszenki. Naruszone zostały podstawowe zasady prawa międzynarodowego i prawa unijnego, w tym zasada non-refoulement i zakaz dokonywania tzw. pushbacków. Lekceważone są również zasady humanitarne – co najmniej kilkadziesiąt osób zamarzło lub zmarło z wycieńczenia po polskiej stronie granicy, nie jest bliżej znana liczba zakatowanych na śmierć uciekinierów po ich nielegalnym „przepchnięciu" na stronę białoruską.
 • Specyficzny kontekst tragedii humanitarnej na pograniczu polsko-białoruskim nadały wojna w Ukrainie i serdeczne przyjęcie milionów uchodźców z Ukrainy przez społeczeństwo polskie. Na tym tle widać szczególny, podszyty rasizmem kontrast z wrogością obecnych polskich władz wobec uchodźców i migrantów przekraczających granicę z Białorusią.
 • Tak więc przyjęcie tak wielkiej grupy uciekinierów wojennych z Ukrainy wykazuje jednoznacznie na to, że przestrzeganie międzynarodowego standardu ochrony nie byłoby większym problemem logistycznym i finansowym w stosunku do nieporównywalnie mniejszej liczby uchodźców i migrantów przekraczających granicę z Białorusi (zwłaszcza gdyby – podobnie jak to ma miejsce w przypadku uciekinierów wojennych z Ukrainy – podjęto współpracę w ramach Unii Europejskiej).
 • Prymitywna socjotechnika władz polskich stanowi niechlubne nawiązanie do kampanii z czasów europejskiego kryzysu migracyjnego w latach 2014-2015, gdy najwyżsi funkcjonariusze PiS nie wahali się sięgnąć do terminologii faszystowskiej, aby wykorzystać społeczne obawy wobec „obcych" dla konsolidacji własnego elektoratu (a przypomnijmy, chodziło wówczas o przyjęcie w ramach unijnego programu relokacji zaledwie siedmiu tysięcy uchodźców i migrantów).
 • PiS pozostawi Polskę z bezsensownie zbudowanym murem na pograniczu polsko-białoruskim oraz z kompromitującymi Polskę zarzutami stosowania dyskryminacji rasowej. W jednym z komentarzy słusznie jednak zauważono w tym kontekście, że wszystkie czyny „zostaną spisane". Szereg działań obecnych władz polskich i ich funkcjonariuszy na pograniczu polsko-białoruskim narusza nie tylko prawo polskie, ale także wiążące Polskę normy prawa międzynarodowego (unijnego), co skutkować będzie odpowiedzialnością państwa, jak i jego funkcjonariuszy.

Notabene, sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim nie wystawia najlepszego świadectwa również Unii Europejskiej. Komisja Europejska już dawno powinna była wnieść przeciwko Polsce skargę do Trybunału Sprawiedliwości o naruszenie prawa unijnego. Zasady międzynarodowej ochrony uchodźców i migrantów zakotwiczone są bowiem również w prawie unijnym. Z tego względu należałoby zdecydowanie poprzeć obecnie wysuwane propozycji umocnienia roli Frontexu, zwłaszcza gdy w grę wchodzi naruszanie praw podstawowych wobec uchodźców i migrantów na granicach zewnętrznych Unii.

Nie zapominajmy również o niszczeniu w następstwie budowy tzw. muru przez Puszczę Białowieską jednego z najcenniejszych obszarów przyrodniczych Europy. Działania te są sprzeczne z podstawowymi regulacjami Unii dotyczącymi ochrony środowiska.

 ***

Tragedia humanitarna, jaka rozgrywa się od dwóch lat na pograniczu polsko-białoruskim za sprawą reżimu Kaczyńskiego, hańbi Polskę.

Honor Polski ratują takie organizacje jak Grupa Granica oraz liczni aktywiści pomagający uchodźcom i migrantom na pograniczu polsko-białoruskim.

Konferencja Ambasadorów RP to stowarzyszenie byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski, a nie partii rządzącej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Polacy to faszyści...unia europejska to też faszyści...komisja europejska tak samo...tylko konferencja ambasadorów to " sumienie cywilizacji europejskiej"....gdy robotnicy w Berlinie protestowali przeciwko reżimowi komunistycznemu to kierownictwo parti potępiło to jako " rozczarowanie które naród sprawił swoim zachowaniem". Wybitny lewicowy pisarz Bertolt Brecht napisał: " może w takim razie partia powinna wybrać sobie jakiś inny naród " ?. Oświadczenie " konferencji Ambasadorów" można podsumować podobnie: może w takim razie powinniście wybrać sobie jakąś inną Unię Europejską jeżeli ta wam nie odpowiada...? a teraz fakty z ubiegłego roku: we Włoszech I Szwecji wybory wygrali " faszyści " lub byli na drugim miejscu. We Francji partia Marine LePen z najlepszym wynikiem w historii. Wiceszef komisji europejskiej powiedział o " ataku hybrydowym " na granicę uni europejskiej: tak nazwał prowokację Łukaszenki z " turystami ". Bruksela zmienia narrację na temat " ubogacenia wielokulturowego " bo inaczej następna komisja europejska będzie " faszystowska". Tylko w Danii wybory wygrała ...lewica ale tam partie głównego nurtu nie udają że w temacie " wielokulturowość " wszystko jest super a kto mówi inaczej to " faszysta ", " ksenofob ", " islamofob ". I dlatego w Danii skrajna prawica nawet nie wiem czy jest w parlamencie. Tylko w Polsce po dawnemu: " faszyści...rasiści...islamofoby"... ale Polska zawsze była opóźniona cywilizacyjnie wobec zachodu. To tyle.
  już oceniałe(a)ś
  25
  2
  A nie jest tak, że jednak bardziej hańbi Białoruś i Łukaszenkę??
  już oceniałe(a)ś
  28
  6
  Unia Europejska nie podniesie tematu bo jest to wszystkim na rękę. Nie zsgsrnirmy do siebie biedoty z całego świata.
  już oceniałe(a)ś
  22
  3
  Znowu bicie piany. Ciekawe, kiedy się znudzi? Sądząc po ilości komentarzy, znudziło się już czytanie o tym.
  już oceniałe(a)ś
  20
  4
  Rozumiem krytykę ze strony Panów Ex-Ambasadorów.

  Ale chciałbym się dowiedzieć, jaką alternatywę dla muru i bezwzględnych acz w miarę skutecznych poczynań SG proponują.

  Konkretnie.

  Nie bajdurzenie o 'standardach', 'prawach', humanitaryzmie' itd itp.

  Tylko szczegółowo - co robić, gdy Bat'ka przerzuciłby milion (lub więcej) tych właśnie ludzi rocznie do Polski. Bo tyle spokojnie może, jak mu się pozwoli. Chętnych raczej nie zabraknie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Won za Don gospodin Sznepf
  już oceniałe(a)ś
  8
  6
  Szanowna Strazy Graniczna, Powinniscie jak najszybciej otworzyc na osciez granice z Bialorusia dla uchodzcow i migrantow,Jak dlugo mozna patrzec jak hanbicie Polske,
  @Rolnikzopolskiego
  Szanowna Straży Graniczna, a może po prostu od razu zaczniecie strzelać do tej hołoty? Wtedy będziecie bohaterami. Wolactwo zawyje z zachwytu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Może publiczna debata że wszystkimi zainteresowanymi stronami?
  już oceniałe(a)ś
  7
  5