Dzisiaj nasza Konstytucja przegrała z polityką, przegrała z kalkulacją, przegrała z interesami i nie miała w tej walce wielkich szans.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konstytucja przegrała z polityką.

Kiedy po siedmiu latach nieustającej walki w obronie łamanej przez władzę ustawy zasadniczej widzisz, jak prawie cała opozycja zdejmuje symbolicznie przypinki KonsTYtucJA i biernie - wstrzymując się od głosu - przygląda się kolejnemu zamachowi na nią, mimo że wspólny głos mógłby obalić ten zamach w jego zalążku, to jak się czujesz?

Nie przegap: Z pomocą opozycji PiS uchwalił ustawę ws. KPO

Jak się czujesz, broniąc prześladowanych sędziów i prokuratorów, wolnych mediów i szkoły, praworządności i przyzwoitości?

Jak się czujesz w Kielcach, Myślenicach, Jeleniej Górze, Warszawie, Dębicy, Kołobrzegu i Morągu? W całej Polsce?

Jak się czujesz, skandując od siedmiu lat KONSTYTUCJA?

Dzisiaj nasza Konstytucja przegrała z polityką, przegrała z kalkulacją, przegrała z interesami i nie miała w tej walce wielkich szans. Bo dzisiaj wartości znaczą tyle, ile ich wycena w euro, a wiarę idealistów w prawość i bezkompromisowość wobec zasad trzeba "zamieść na osobną stertę".

Czy to oznacza, że tej wiary nie będzie, że to tylko "donkiszotowska" walka z wiatrakami?

Przecież nie przestaniesz skandować KonsTYtucJA, przecież, nie zostawisz sędziów, mediów, szkoły, przecież nie zostawisz w potrzebie ludzi, nie zostawisz nikogo, kto Twojego wsparcia potrzebuje.

Będziesz uważniej patrzył na świat, będziesz mniej ufał, będziesz częściej mówił "nie", ale w Twoim genotypie zapisane jest wsparcie wszystkich potrzebujących.

KonsTYtucJA dzisiaj jak nigdy takiego wsparcia potrzebuje.

Koniec gierek, czas na prawdę.

Nie bawmy się w gładkie słowa - Senat musi odrzucić niekonstytucyjną ustawę o SN w całości. Nie pomogą żadne poprawki, bo pisowski Sejm wystrzeli je w kosmos, a te poprawki zostaną tylko łatką na Waszych senatorskich sumieniach.

To wielka odpowiedzialność i wielkie wyzwanie, które wymaga odwagi.

Ale co zmienia świat - bezpieczna gra czy bezkompromisowa walka?

Wartości nie przelicza się na euro, Konstytucji nie sprzedaje się na pisowskiej wyprzedaży, a siadając do stołu z szulerami, nie można liczyć na jakikolwiek akt łaski z ich strony.

Po siedmiu latach trzeba to wreszcie jasno powiedzieć i wreszcie mądrze zrozumieć.

Obywatelska Polska patrzy bardzo uważnie i bardzo dobrze rozumie, co oznacza senatorska przysięga "przestrzegania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej".

Ten porządek prawny nazywa się KonsTYtucJA.

Pamiętajmy o tym wszyscy.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kuba, dziękuję. Przyznam, że czekałem na to.

  Wiesz, te ich polityczne kalkulacje są zrozumiałe przecież. Były zrozumiałe nawet wówczas, gdy z podobnych powodów opozycja niemal w całości uczestniczyła w tej obrzydliwej owacji na stojąco dla "obrońców granic" odpowiedzialnych za tortury i śmierć na białoruskiej granicy. Donald Tusk wyraził się wtedy jasno, patrząc na sondaże: polityczne samobójstwo popełni każdy, kto nie będzie trzymał kciuków za polskich "chłopców w mundurach".

  Ryzyka, których boją się politycy opozycji, istnieją w każdym z tych przypadków naprawdę, a nie na niby. Politycy je kalkulują, bo muszą -- kalkulacje są podstawowym instrumentem ich działania. Pytanie, skąd tak zawstydzający wynik tych kalkulacji, ma bardzo prostą odpowiedź. Niczego innego, żadnych innych ryzyk nie muszą brać pod uwagę. Jakiekolwiek świństwo zrobią, nie zdobędziemy się na otwartą krytykę. Będziemy siedzieć cicho. Wszystko im wybaczymy i zagłosujemy oczywiście też na nich -- bo niby na kogo innego?

  Wiedzą o tym doskonale i kalkulują racjonalnie. My natomiast zachowujemy się irracjonalnie i to my ponosimy odpowiedzialność. Upaśliśmy własną biernością i własnym przyzwoleniem to ich intelektualne i moralne lenistwo. Mamy ich takich, jakich sobie wyhodowaliśmy.

  To dlatego jestem Ci wdzięczny za ten tekst. Poszedł w listach, mało kto zauważy, podobnie jak oświadczenie Obywateli RP obok. No, trzeba myśleć i robić swoje...
  @P_Kasprzak
  Może miałoby to sens, gdyby KONSTYTUCJA nie była gwałcona od 7 lat.
  Takie gadanie spowoduje tylko że bezie gwałcona następne 4.
  już oceniałe(a)ś
  6
  5
  @P_Kasprzak
  Panowie Błędni Rycerze!
  Konstytucji trzeba umieć bronić. Od czterech lat piszę, że nie potraficie znaleźć sojuszników. Od czterech lat nie potraficie zrozumieć, że broniąc konstrukcji państwa nie można pomijać interesów ludzi, których to państwo dotyczy. Nie potrafiliście stanąć po stronie ludzi wykluczonych społecznie, za wyjątkiem LGBT. Nie potrafiliście zaproponować nic, by zasypać okopy wojny polsko-polskiej. Nie potrafiliście uszanować wolności wyznania i powołać się na artykuły 48 i 53 Konstytucji. Nie potrafiliście zstąpić z zaklętego kręgu mitów demokracji i praw człowieka na ziemię, bo konstrukcja państwa jest solidna, gdy jest wsparta na ziemi wszystkimi filarami a nie oderwana od życia. Dalej nic nie rozumiecie i dalej nie potraficie Konstytucji bronić!
  Zadaję sobie pytanie, czy naprawdę nie jesteście tego w stanie zrozumieć i znajduję nieprzyjemne odpowiedzi.
  już oceniałe(a)ś
  7
  7
  @P_Kasprzak
  To dopiero wczoraj Konstytucja zostala zgwalcona? No kurna, nie wiedzialem. pis zostal zmuszony do pewnych ustepstw i nie jest to koniec.
  już oceniałe(a)ś
  4
  3
  @P_Kasprzak

  Panowie mają mój najgłębszy szacunek od zawsze. Ale ja sam - stojący po stronie opozycji demokratycznej - mam od wczoraj rozterki moralne. Dla mnie jedynym wskazaniem zachowania dla opozycji była praworządność, o co również apelował profesor Strzembosz. Z drugiej dla opozycji jest to jednak walka o status quo na polskiej scenie politycznej. Wyobraźmy sobie taką bowiem sytuację, że opozycja głosuje przeciw. I co się wtedy dzieje? To co i teraz, ale "setkroć" zwielokrotnione wylewające się szambo potwarzy i kalumnii, przed którymi nijak się obronić. Woda na młyn dla przyszłych członków "komisji weryfikacyjnej" mającej na celu trwałą neutralizację z życia publicznego D.Tuska i wiele innych osób z opozycji demokratycznej (niestety, ale myślę, że Panów też to będzie dotyczyć).
  Tutaj sobie pozwolę sobie przywołać z patriotycznej historii naszego onegdaj sławnego powieściopisarza słynne słowa pani Walewskiej: "A Polska, Panie...?".
  A Polska, Panie Pawle ? (przepraszam za poufałość, nie mam zamiaru uchybić Panu).
  Oczywiście, że wczorajsze zachowanie opozycji nie ma żadnego przełożenia na tzw. twardy elektorat pisowski. I nie będzie miało, nawet mimo naszego wczorajszego wzburzenia miało dla nas. Tym bardziej będziemy przy opozycji demokratycznej trwali. Twardo.
  Kapitan tonącego okrętu pozostaje na mostku kapitańskim do końca. Mam nadzieję, że nasz okręt nie zatonie, utrzymamy go na powierzchni nawet mimo chwilowego uczestnictwa w przestępczym łamaniu Konstytucji przez naszego kapitana (opozycji) na sali sejmowej. Nie chodzi oczywiście tutaj o to, że cel uświęca środki, bo nie uświęca. Niemniej jednak sytuacja jest zerojedynkowa: albo oni, albo MY ! Larum jeszcze pobrzmiewa, jeszcze go słyszymy...

  Panie Pawle, jeszcze "...zakwitnie tysiące białych róż" i będą to róże od nas dla Was. W podziękowaniu.
  Jesteśmy z Państwem, i proszę o tym pamiętać!

  z wyrazami szacunku Haj ze Szczecina
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @P_Kasprzak
  Panie Pawle bardzo was szanuje i dobrze ze jesteście kompasem moralnym i etycznym! Ale polityka i świat to jednak inna bajka! Rejtanowanie, rzucanie się w drzwiach niewiele przynosi sukcesów ! W polityce trzeba iść różnymi ścieżkami, nie zawsze czystymi i pięknymi! Polityka to długi dystans czasami zgniłe kompromisy! Ważna jest wojna a nie bitwa !
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @E2rd
  Proszę bardzo, znajdź sojuszników, nie pomijaj interesów ludzi, stań po stronie ludzi wykluczonych społecznie, zakop okopy wojny polsko-polskiej, uszanuj wolność wyznania i powołuj sią na artykuły Konstytucji itd. Rób coś....
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  Na chwilę załóżmy, że to co pani/pani napisała/ł to prawda. Proszę mi zdradzić jaką korzyść odniosła opozycja i co jest jej zwycięstwem?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @dudap
  Bardzo proszę: nie będzie TVP 24h trąbić aż do wyborów, że to przez Tuska i Opozycję nie mamy $$$ z KPO, a więc przez Tuska jest bieda i inflacja. TVP słucha nie tylko najtwardszy PISowski elektorat.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @dudap
  To ze pieniędzy nie będzie bo Ziobro będzie torpedował ustalenia ! A wina będzie całkowicie ZJeP! A poza tym poczekajmy na Senat i to co nastąpi po jego poprawkach! Aby odrzucić poprawki senatu potrzebna jest większość bezwzględna czyli więcej głosów za odrzuceniem niż przyjęciem i wstrzymujących się (to ważne) ! A wiec teraz Ziobro będzie musiał głosować za odrzuceniem poprawek a to będzie dla niego trudne bo będzie głosem za ustawa! Co więcej w tej grze Ziobro bardziej opłaci się wstrzymać od głosu a wtedy poprawki Senatu wejdą w życie! A czemu Ziobro się opłaci? bo poprawki Senatu będą nie do przyjęcia zgodnie z deklaracjami Dudy a wtedy ten ustawę zawetuje! Pieniędzy nie będą a cały syf braku pieniędzy w atmosferze awantury spadnie na PiS, Dude i Ziobro
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @P_Kasprzak
  Szanowny panie
  posunięcie opozycji (bez Hołowni) jest jak najbardziej racjonalne
  bez poprawek ustawy pieniędzy nie będzie, opozycja to wie
  PIS następnej ustawy w tej sprawie szybko do sejmu nie wprowadzi
  z poprawkami - pieniądze będą, ale i tak dopiero za długie miesiące
  opozycja (bez Hołowni) walczy o jak najszybsze załatwienie formalności, bo ludziom padają firmy i tysiące firm czeka na wsparcie
  to jest racjonalizm, który należy popierać, a nie wyzywać opozycji od zdrajców
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @dudap
  Zyskała to, że do wyborców niezdecydowanych szczujnia nie skieruje komunikatu o kolejnej zdradzie opozycji.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @jasseck
  Nie bedzie? Serio?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Poparcie dla łamania konstytucji jest faktem i nie tłumaczy tego żadna kalkulacja. Nie chcę polegać na czyjejś kalkulacji, sprycie, układzie, etc. Miałem prawo polegać na KONSTYTUCJI. dziś go nie mam.
  @tweed
  żeby wygrać wybory trzeba umieć liczyć
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @k.brudnik
  I jak ci poszło z wiara w KONSTYTUCJĘ przez ostatnie 7 lat?

  Nie podoba ci sie walka z ugrupowaniem gwałcacym konstytucję? ... wszelkimi środkami?
  Byłeś w Polsce przez ostatnie 7 lat?
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @tweed
  Kolejny pryncypialny i bezkompromisowy a tu chodzi o politykę, która z zasady jest brudna. Piss dostał chwilowo "wolną rękę" ale to jeszcze nie koniec. Jest Senat, ponowne głosowanie i Komisja Europejska. PiS stracił argument, że każdy nie ma przez Tuska.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @Vito(ld)60
  Przepraszam, a co Senat może? I cnotę stracili i rubelków nie zarobili...
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @jg.
  od siedmiu lat protestuję na ulicach przeciw PIS, przeciw bezprawiu
  popieram Tuska, bo zawsze był racjonalny
  nie poparł złamania Konstytucji
  dal szansę na poprawki w Senacie
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @tweed
  Zgadzam się z Tobą ale To co piszesz ma sens w demokratycznym kraju, gdzie są instytucje, które mają bronić konstytucji. W Polsce w tej chwili mamy pseudo Trybunał Konstytucyjny, pseudo KRS etc. W tej sytuacji paradoksalnie złamanie konstytucji jest krokiem ku jej przywróceniu. Jak najbliższe wybory wygra opozycja jest szansa na normalny kraj. Jak wygra pis to to już prosta droga do autorytaryzmu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Mam dość tej beznadziejnej opozycji!
  @krz.ewka
  Musisz zostać w domu i na nią nie głosować! Wtedy konstytucja sama die przywróci bo Jarosław w III kadencji zmieni się w najszczerszego demokratę i Europejczyka
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @krz.ewka
  opozycja nie poparła łamania Konstytucji
  opozycja - prócz Hołowni - wprowadzi poprawki do tej ustawy w Senacie
  a potem wóz albo przewóz
  ja ufam Tuskowi, bo to jedyny prawdziwy polityk w Polsce
  już oceniałe(a)ś
  8
  4
  @krz.ewka
  Jeśli ktoś uważa, że namiestnik putlera przygląda się bezczynnie to jest w życiowym błędzie, otóż rozgrywa tych cieniasów, bo wie jak to zrobić. Efektem będzie totalna nieufność po stronie opozycji, a co za tym idzie zero współpracy i przegrana - tak to widzę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @k.brudnik
  I na białym koniu, albo na Kasztance jak kto woli
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @dudap
  i po co takie bzdury pisać
  racjonalność Tuska gryzie nie tylko PIS
  gryzie też tych, co nigdy nie mieli poczucia odpowiedzialności za obywateli
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Czas na start w wyborach przedstawicieli ruchów obywatelskich. Z własnej listy, nie list partyjnych.
  @wojciech_
  Cenię intencje, ale pomysł strasznie głupi: stracimy nieodwołalnie ruchy obywatelskie, których najważniejszą cechą jest BEZINTERESOWNOŚĆ, a nie zabieganie o stołki i profity.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @rjbb
  "Bezinteresowne" ruchy obywatelskie? Gdzie istnieje takie stworzenie i komu jest ono potrzebne?
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @wojciech_
  Czyli ponieść klęske ! Najgłupszy pomysł jski może być! Kaczyński dziękuje ci za inicjatywę
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @wojciech_
  Do tego trzeba by było skrzyknąć partię i zgłosić własnych kandydatów, ruch obywatelskie to coś innego. Tylko nikt przecież nie ma czasu na takie nieistotne sprawy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @wojciech_
  jakbym był z PIS, tez bym chciał aby teraz OBYWATELE zaczeli tworzyc 500+ list wyborczych
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @jg.
  Nie zrozumiałeś. Zapewniam ciebie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @dudap
  Czego nie zrozumiał ? Ze 500 list to droga do przegranej? Raczej chyba ty nie zrozumiałeś
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @wojciech_
  Nie
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Konstytucja przegrała kolejny raz nie z winy opozycji, tylko z winy PiS-u. Opozycja zgłosiła poprawkę, by sprawy dyscyplinarne rozpatrywane były w Izbie Karnej SN, by rozpatrywali je sędziowie z co najmniej 7 letnim stażem w SN. Te poprawki usuwały skutki , wcześniej uchwalonych, niekonstytucyjnych przepisów. Zostały odrzucone przez PiS. W tej sytuacji opozycja mogła zagłosować przeciw lub wstrzymać się od głosu. Wybrała to drugie, abyśny po pewnym czasie mogli zobaczyć kolejne pisie kłamstwo, iż ta nowelizacja pozwoli odblokować środki z KPO. Nie odblokuje, gdyż niekonstytucyjna nowelizacja nie może naprawiać praworządności. Zaniast kolejny raz krytykować PiS za proponowanie niekostytucyjnych przepisów, walicie w opozycję jak w bęben. Tym samym wpisujecie się w pisią narrację. PiS uchwalił, opozycja została skrytykowana. Podobnie jak w przysłowiu "kowal zawinił , Roma powiesili". Jest jeszcze jedno przysłowie "Boże strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami sam sobie poradzę".
  @Piotr_100357
  toś mi brat
  tak samo myślę
  brońmy opozycji, bo porusza się po grząskim gruncie
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @Piotr_100357
  Dlaczego Komisja ma badać zgodność ustawy z naszą konstytucją skoro opozycja nie jest przeciw. PiS tylko na to czeka, by obrzydzić ją w oczach Polaków tym razem z powodu prawdziwych przesłanek -wstrzymanie pieniędzy - i przygotować autostradę do wymarszu Polski z Unii. Mając to na uwadze komisja może spasować a PiS wygra wybory pozując na niezłomnych obrońców polskich spraw.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @Piotr_100357
  To bardzo proste: opozycja powinna zagłosować przeciwko niekonstytucyjnej ustawie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  @sceptyk52
  Przypominam, że proces legislacyjny jeszcze nie dobiegł końca, a ustawa nie leży na biurku prezydenckim.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Piotr_100357
  Dziękuję za głos rozsądku. Moraliści grzmiący sprzed laptopa to zmora forów. A pan Karyś czym się dotąd wykazał? Walkami wewnątrz KOD, snami o wielkości ale takiej, żeby się nie napracować. Wrogiem Konstytucji jest PiS - tępa siła, której nie da się wyeliminować produkując od czasu do czasu tekst do gazety lub na FB. Trzeba do tego wysiłku, sprytu, zakulisowych działań, których zwykli ludzie nie widzą i może nawet nie rozumieją. No, ale zza ekranu z znad klawiatury tego nie widać.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @deathofmankind "To bardzo proste: opozycja powinna zagłosować przeciwko niekonstytucyjnej ustawie."

  A wszystkie tuby propagandowe by walily, ze opozycja blokuje KPO, mimo ze to Solimarna Polska i PiS blokuja te srodki.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "jak przywrócić w Polsce praworządność"

  Tak jak to zrobiono przed laty. Pozostaje jedno - Rozbiór Polski.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Czy wreszcie skończy się to lamentowania! ? Poruszanie się w świecie z idealistycznymi tezami to prosta droga do klęski! Życie nie jest czarno białe! Czasami trzeba iść półśrodkami aby dojść do celu ! Czasami trzeba przymknąć oko aby wygrać wojnę ! Wczoraj tez byłem wściekły na opozycje ale może czas jednak zaufać i zobaczyć co się z tego rozwinie! Umrzeć pięknie to kiepski pomysł lepiej zwyciężyć choćby czasami nie pięknie
  @premie-nam-sie-naleza
  no nareszcie!
  ja też ufam Tuskowi
  tak jak ufam specowi od naprawiania zębów
  i tego się będę trzymać
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @k.brudnik
  a ilu jest speców od naprawiania zębów, chyba jednak mniej niż pożal sie boże "polityków". Zawsze można zmienić dentystę , polityka któremu będziesz ufał również
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  Obywatele RP, nieskazitelni moralnie jak powstańcy styczniowi. W imię zasad. Honorowa porażka. Polityka musi być racjonalna. Według mnie PiS sam się wpakował w pułapkę którą zastawił na KO. Teraz pissiory nie mogą zwalić winy na opozycję a kasy i tak nie dostaną. Pąsowy zbyszek już podkłada minę kulawemu. Znowu ściga dyscyplinarne sędziego Juszczyszyna.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  Na Zachodzie obowiązuje główny miernik - prawo. Opozycja podkopała do siebie zaufanie. PiS to nie przypadek.
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @premie-nam-sie-naleza
  Nie Panie Kolego, albo się jest uczciwym albo nie, w tej dziedzinie szarość nie istnieje!
  już oceniałe(a)ś
  2
  5
  @premie-nam-sie-naleza
  Zabawne, ale w tonie tej wypowiedzi pobrzmiewa cynizm dyktatur....
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @Vito(ld)60
  Racjonalna to znaczy jaka? Kolejny raz przegrać utytłany w błocie? Gdzie tu racjonalność. "Pisiory nie mogą zwalić na opozycję". Paradne.... A co im w tym przeszkodzi? Potrafili wmówić ludziom, że Polska jest w ruinie. Najwyraźniej to nie Obywatele RP są oderwani od rzeczywistości.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @MarekWMont
  Czyli przegrać bo szarości nie ma! Przegrać wszystko bo tak jest pięknie! A ja wole wygrać na sługi dystans a Toba postawa w polityce jest antysluteczna idiotycznie romantyczna
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @dudap
  Cynizm dyktatur ? Dyktaturę to instaluje brak realizmu jej oponentów ! Polityka to twarda gra jsk chce się coś wygrać trzeba szukać rozwiązań ! I wole wygrać z dyktatura niż z ni przegrać bo pięknymi ideami jest piekło wybrukowane
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @tegonielubie
  mam dobrą dentystkę
  i polityka, któremu ufam, bo jest uczciwy i racjonalny
  i tyle
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @MarekWMont
  no to na czym polega nieuczciwość KO w niniejszej sprawie?
  na tym, że chce wykorzystać szansę i wprowadzić w Senacie poprawki, które odblokują unijne pieniądze?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @premie-nam-sie-naleza
  A dlaczego miałbym uwierzyć że za chwilę znowu 'będzie taka potrzeba' i konstytucja znowu zostanie wystawiona za drzwi ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Vito(ld)60
  A jeżeli jednak tę kasę dostaną ? Tak twierdził na spotkaniu z młodzieżą Tusk. A pąsowy Zbyszek coś chce dostać i jak dostanie, to przestanie być zasadniczy.
  I usłyszysz Morawieckiego: Wystarczyło, żeby opozycja nie przeszkadzała i rząd sobie doskonale poradził i załatwił pieniądze z KPO. Widać, kto jest winien, że tak późno".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @k.brudnik
  "no to na czym polega nieuczciwość KO w niniejszej sprawie?" Na braku sprzeciwu wobec niekonstytucyjnej ustawy. jeżeli przez 7 lat powtarza się KONSTYTUCJA, to nie należy nagle o niej zapominać, ' bo taka jest potrzeba'.
  Zdaję sobie sprawę że wygrać z łajdakiem, którego główną bronią jest rzucanie g... nie da się zachowując czystość. Ale powinna być jakieś 'czerwona linia' i do tej pory uważałem że dla demokratów jest to konstytucja. Widocznie nie jest ( albo nie zawsze) a innej linii na razie mi nie pokazano.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Wiejskie bagno....nic więcj.
  już oceniałe(a)ś
  14
  2