"Z przyczyn technicznych" - tymi słowami od czwartku biuro rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Nowaka tłumaczy osobom zaproszonym powody odwołania wykładu dr Hanny Machińskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co chcielibyście powiedzieć dr Hannie Machińskiej? Piszcie: listy@wyborcza.pl

Wykład "A mury runą, runą, runą" miał się odbyć w najbliższy wtorek o godz. 17 w auli starej biblioteki UW przy Krakowskim Przedmieściu. Osoby zaproszone proszono o potwierdzenie obecności, gdy dzwoniły do rektoratu, słyszały, że wykładu nie będzie.

Biuro rektoratu nie chciało nic więcej powiedzieć, niektórych odsyłało do dr Anny Modzelewskiej, rzeczniczki prasowej uczelni.   

Dr Hanna Machińska, odwołana w grudniu zastępczyni RPO, dowiedziała się o skasowaniu swojego wykładu w czwartkowe południe od jednej z profesorek, która zadzwoniła do rektoratu, aby potwierdzić swoją obecność. Na wykład wybierało się mnóstwo znanej warszawskiej profesury, ludzi kultury i wielbicieli serii "8 wykładów na Nowe Tysiąclecie".

– Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu dowiedziałam się o odwołaniu wykładu z przyczyn technicznych. Osoba, która organizacyjnie tym się zajmuje, też nie potrafiła mi powiedzieć, o jakie "przyczyny techniczne" chodzi. Dzwoniłam dwa razy do rektora prof. Alojzego Nowaka, wysłałam do niego SMS, przecież się znamy i się komunikujemy. Teraz nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Na ten wykład zostałam zaproszona 16 października, termin został ustalony parę tygodni później – mówi nam dr Hanna Machińska.

I dodaje: – Jestem w gotowości do wygłoszenia tego wykładu, wiem, że sala jest zarezerwowana, a wszystkie przygotowania zostały ukończone.

Nie przegap: Hanna Machińska - Z karą śmierci, o której mówi Morawiecki, znajdziemy się w systemie wschodnim, poza Unią Europejską

Prof. Łętowska: Pamiętam z roku 1968, jak skończyły się takie praktyki

– Ja również wybierałam się na ten wykład i zadzwoniłam do rektoratu, aby wyjaśnić pogłoski, jakoby wykład miał być odwołany – mówi prof. Ewa Łętowska, doktor honorowy Uniwersytetu Warszawskiego.

– Też usłyszałam o "przyczynach technicznych", gdy dopytywałam, o co chodzi, odesłano mnie do dr Modzelewskiej, ale nie mogłam się do niej dodzwonić. Zadzwoniłam więc drugi raz do sekretariatu rektoratu, ale nic nie wskórałam. Powiedziałam im więc, że takie działanie to rzucanie prochu na lont. I że pamiętam z roku 1968, jak się kończyły podobne praktyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Organizatorem i prowadzącym od dwóch dekad serię "8 wykładów na Nowe Tysiąclecie" jest prof. Piotr Węgleński, były rektor UW, członek rzeczywisty PAN, zasłużony dla polskiej nauki. Wykłady cieszyły się ogromnym powodzeniem.

– Ostatni z nich, wykład prof. Andrzeja Friszke obejrzało "na żywo" kilkaset osób, a poprzez internet wiele tysięcy. Stąd byłem bardzo zdziwiony i zaskoczony tym, że obecne władze rektorskie UW odwołały zamówiony przeze mnie wykład dr Hanny Machińskiej, byłej rzeczniczki praw człowieka. Ostatnio zyskała ona wielkie uznanie za swoją działalność na wschodniej granicy Polski, gdzie starała się pomóc uchodźcom przybywającym do Polski. Poprzedni rektorzy pozostawiali mi pełną swobodę w wyborze wykładowców. Sądzę, że w tej sytuacji będę zmuszony do odwołania przewidzianego na luty wykładu prof. Adama Rotfelda – mówi "Wyborczej" prof. Węgleński.

 

Biuro prasowe UW nie chciało z nami rozmawiać, tłumacząc, że z dziennikarzami porozumiewa się za pośrednictwem maila. W chwili publikacji tego materiału nasza korespondencja trwa już dobę.

Rzeczniczka (jak czytamy w biogramie dr Anny Modzelewskiej, wykłada na UW przedmioty z zakresu public relations i zarządzania wizerunkiem) nie odpowiedziała nam na wszystkie pytania. Utrzymuje, że rektor UW prof. Alojzy Nowak, widniejący na zaproszeniu na wykład jako osoba zapraszająca, nie został poinformowany nawet o planach jego organizacji.

– Pan Redaktor zapewne również nie chciałby widnieć na zaproszeniach na różne wydarzenia jako zapraszający, nie będąc poinformowanym o takim fakcie – napisała nam dr Modzelewska. We wcześniejszym mailu utrzymywała, że "władze i dziekańskie oraz bezpośrednia przełożona osoby organizującej wydarzenia z cyklu »8 wykładów na Nowe Tysiąclecie« nie zostały poinformowane o wykładzie".

Kto i dlaczego odwołał wykład

Nie zadowalamy się taką odpowiedzią rzeczniczki Modzelewskiej. Do chwili publikacji tego tekstu wciąż nie znamy odpowiedzi na poniższe pytania:

>> Kto zdecydował o odwołaniu wykładu i dlaczego?

>> Czy w przypadku poprzednich wykładów z serii "8 wykładów na Nowe Tysiąclecie" władze UW też kazały się spowiadać prof. Piotrowi Węgleńskiemu, byłemu rektorowi UW, członkowi rzeczywistemu PAN, kogo zaprosił do wygłoszenia wykładu i dlaczego?

>> Jaki problem JM prof. Alojzy Nowak widzi w tym, że jego nazwisko widniało na zaproszeniu znamienitych gości na wykład dr Hanny Machińskiej? Czy chodzi o to, że nie wiedział, czy o osobę dr Machińskiej?

>> Czy JM prof. Alojzy Nowak nie zauważa żadnej niestosowności w skasowaniu w taki nieelegancki sposób zaplanowanego w październiku wykładu?

>> Odwołanie dr Hanny Machińskiej z funkcji zastępczyni RPO wywołało wiele negatywnych reakcji i protestów w Polsce i za granicą ze strony uznanych autorytetów i środowisk prawniczych, akademickich, społecznych, obywatelskich. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele opinii doceniających niezwykłe zaangażowanie dr Machińskiej w obronę praw człowieka. W tym kontekście nagłe odwołanie wykładu stawia władze UW w bardzo niekorzystnym świetle, jakby próbowano odebrać głos dr Machińskiej, a władze UW odcinały się od dorobku zawodowego i kapitału społecznego swojej wykładowczyni. Prośba o komentarz.

Czekamy na odpowiedzi. Tymczasem nie wszyscy zachowują się jak władze UW.

W poniedziałek odbędzie się wykład dr Machińskiej w Kawiarni Naukowej (co potwierdziliśmy u organizatorów), imprezę będzie można też śledzić w internecie, m.in. na Wyborcza.pl:

Co chcielibyście powiedzieć dr Hannie Machińskiej?
Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  UW powinien zmienić nazwę na UW im. PiS
  @roman_j
  Im. Prezydenta Prof. Lecha Kaczyńskiego !
  już oceniałe(a)ś
  50
  0
  @roman_j
  A wiącek nie interweniuje?
  Przecież to niezgodne z prawem wyznaniowym, czy co on teraz bada, ten pis dzielni listek, piórko, albo jakoś tak.
  już oceniałe(a)ś
  44
  1
  @roman_j
  raczej "Jarosława niepokalanie poczętego"
  już oceniałe(a)ś
  42
  1
  @roman_j
  KUL już stracił rangę i twarz, teraz kolej na Uniwerek. Tfu
  już oceniałe(a)ś
  61
  1
  @roman_j
  UWr ma pierwszeństwo bo już jest wspierany przez syna tatusia
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  @dyrektor_powiatowy
  Imienia Mgły Smoleńskiej - żeby potencjalni studenci wiedzieli, w co wchodzą.
  już oceniałe(a)ś
  44
  1
  @roman_j
  Jak się na rektora wybiera buraka o chamskiej, pisiej mordzie, to się na własne życzenie wypisuje z towarzystwa przyzwoitych uczelni.
  UW chce być w czarnej dudzie razem z KULem.
  już oceniałe(a)ś
  53
  0
  @msm52
  W takim razie: Uniwesytet Bezczelny.
  I skrót odpowiedni będzie.
  już oceniałe(a)ś
  28
  0
  @dyrektor_powiatowy
  A był profesorem ?
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @roman_j
  Macki mafii sięgają daleko, ale to już tylko kilka miesiecy dzieli nas od wyzwolenia spod okupacji prawactwa, szowinizmu, mizoginii, faszyzmu i klerykalizmu.
  już oceniałe(a)ś
  25
  1
  @roman_j
  Taa? A niby dlaczego? Może nie będziemy jednak od razu kasować całego uniwersytetu z powodu głupich działań jednego beznadziejnego rektora, o którym za kilka lat nikt nie będzie pamiętać.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @plukasz
  Oby
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @roman_j
  Już nawet cześć środowiska uniwersyteckiego się skulsoniła. Tak czy owak, znowu Nowak.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @dyrektor_powiatowy
  Lech Kaczyński nie był profesorem.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @roman_j
  Ten uczuć, kiedy pan rektor cmokta rectum.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @roman_j
  Ja mam szokująca teorię, pisowcy na siłę chcą wywołać niepokoje. Studenci są wspaniałym "materiałem" aby wywołać protesty i strajki, a potem powołując sie na wojnę w Ukrainie wprowadzić stan wyjątkowy wskazując winnych oczywiście Rosję. No i wyborów nie będzie. Możemy spodziewać się więcej dziwnych "akcji"
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @yyad
  ktoś go wybrał, ktoś nie protestował, komuś brak odwagi ....
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @Arnold Miller
  No i?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jedna z najlepszych uczelni w kraju. Jaki wstyd. No ale rektor Nowak nie pierwszy raz pokazał, że jest na zawołanie tej władzy... Nie wyobrażam sobie, żeby UJ zaprosił Adriana na rozpoczęcie roku akademickiego.
  @markmet
  Owszem, niezły wycieruch z tego rektora Alojzego.
  już oceniałe(a)ś
  49
  2
  @markmet
  Jak to moze byc najlepsza ucz lnoa jak duda tam wykladal??? Wez sie zastanow. Sgh mial nastepnego tuza glapinskiego. To zasrany zacofany zascianek a nie szanowane uczelnie. Szanowane uczelnie to sa za granica.
  już oceniałe(a)ś
  44
  5
  @markmet
  On jest tą władzą. To pieczeniarz i beneficjent.
  Kretynami są pracownicy i studenci, którzy go wybrali.
  już oceniałe(a)ś
  53
  1
  @markmet
  Wielki wstyd dla UW. Dokąd to wszystko zmierza?
  już oceniałe(a)ś
  61
  1
  @markmet
  Kiedyś najlepszych.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @markmet
  cześć hipokryci
  czy protestowaliście jak Rebecca Kiessling miała wygłosić wykład ?O prawie do urodzenia się - perspektywa amerykańskiej kobiety? - 13 marca 2017?Została ona zaproszona przez Instytut Ordo Iuris...
  protestowaliście przeciwko jej wykładom czy przeciwko temu że UW spotkanie odwołało?
  już oceniałe(a)ś
  3
  53
  @MichalzOlsztyna
  Nie protestowalismy, perspektywa pro-life i Ordo Iuris ma wystarczajaco duzo naglosnienia. Z kazdej ambony
  już oceniałe(a)ś
  55
  1
  @vonk
  w porównaniu z darciem japy przez te wszystkie ADTpodobne organizacje to obrońcy życia są cisi
  już oceniałe(a)ś
  1
  40
  @markmet
  no poczekaj
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @MichalzOlsztyna
  Chociaż strasznie daleko mi do pogladów OI, to jeszcze dalej mi do cenzury. Ale zauważ, że:
  (1) ta pani Rebecca nie jest naukowcem, a propagatorem pewnego (dla wielu kontrowersyjnego) poglądu i była zaproszona przez koło studenckie. Tymczasem odwołany teraz wykład miał być wygłoszony przez osobę z tytułem naukowym, jest elementem wartościowego cyklu organizowanego przez profesora uczelni, gdzie prelegentami są także inni profesorowie. (2) Przy odwołaniu wykładu Rebeki była podana informacja o powodach odwołania wykładu. Teraz rektor zasłania się względami technicznymi. I nawet nie miał nawet krzty honoru, żeby poinformować o przyczynach odwołania wykładu organizatora. Odwołanie wykładu Rebeki to jednorazowe wydarzenie. Tutaj rektor "załatwił" cały cykl wykładów.

  Więc to są b. różne sytuacje.
  już oceniałe(a)ś
  42
  0
  @markmet
  Tam też mieli Nowaka...
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @markmet
  W Wikipedii wymienione są dziesiątki stanowisk tej kanalii, ale żadnych istotnych osiągnięć naukowych. Zgadnij dlaczego.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  @markmet
  Adrian jest "produktem" UJ.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @bra-tanki
  Sugerujesz, że UW jest Polską w miniaturze?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @bra-tanki
  Podkupił, obiecał, podsypał. Poszli na lep. A Alojz, no cóż, oportunizm wzmocniony promilami.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @MichalzOlsztyna
  Po co Rebecca Kiessling, poczytaj lepiej Przygody barona Münchhausena. Bałwan!
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @calvados
  Antysemitów sporo, koltun kwitnie...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Pepe135
  Bełkot
  Powód odwołania tez był mętny
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @calvados
  Uczelnia nie odpowiada za życiowe wybory studentów (więc UJ nie jest w żadnej mierze odpowiedzialny za decyzję jednego ze swoim absolwentów), ale rektor UW ma realny wpływ na kształt uczelni - i to jest realny problem.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  WSTYD! Pracownicy i studenci UW powinni dać wyraz dezaprobaty dla Nowaka.
  @aeromonas
  To ich wyleją z uczelni. Jak w 1968.
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  @aeromonas
  Może powinni opuścić uczelnie, rzucić studia? Czy to masz na myśli jak myślisz kto pierwszy podejmij taki krok??
  już oceniałe(a)ś
  6
  18
  @aeromonas
  Wybrali go.....
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @aeromonas
  Zasugerujesz jakiś? Pytam uczciwie jako pracownik UW. Mam napisać oburzony list, który JM wyrzuci do kosza? Czy może rzucić pracę, o którą latami się starałam i iść do Lidla na kasę? A JM może (ale też w to wątpię) skwituje to komentarzem "Oh No! Anyway". Zastrajkować? Jak? Demonstracyjnie nie pisać aktualnego artykułu (nie mam pensum - pracuję wyłącznie w projekcie naukowym) przez ileś dni? Jakieś konkretne sugestie? Jestem pełna dezaprobaty i chętnie ją wyrażę, ale JAK?
  już oceniałe(a)ś
  19
  12
  @aeromonas
  on ma w dupie dezaprobatę, skoro ma stołki w radach nadzorczych Pisolandii
  już oceniałe(a)ś
  29
  1
  @osoba-z-Lodzi
  Pomysł to ja mam: namówić Radę Wydziału i Dziekana, żeby zaprosił.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @aeromonas
  Damy :)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @antyPiSlamista
  On został wybrany przede wszystkim głosami studentów i administracji
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @osoba-z-Lodzi
  Twoja Rada Wydziału albo Rada Dyscypliny powinna podjąć odpowiednią uchwałę.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @osoba-z-Lodzi
  Najlepiej poprzyj Putin
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @socjologzawodowy
  Niestety dużą większością, zgodnie z ordynacją wyborczą. Studenci to też społeczność akademicka, fakt że poparli takiego buca bardzo dużo o tej społeczności mówi
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @le_bise
  Ale tam nikt nawet nosa nie wychyli, sami oportuniści i tchórze. Jak sędziowie się boją zera i całego reżimu, to kadra akademicka się nie będzie bała???
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @MichalzOlsztyna
  Ile razy jeszcze to wkleisz?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @aeromonas
  Nikt nie protestuje nie tylko w tej sprawie
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @MichalzOlsztyna
  Powtarzasz się, ośle.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @osoba-z-Lodzi
  Parlament studentów powinien ogłosić legalna droga strajk studencki i niech przez tydzień Alojzy siedzi sam i gada do obrazów innych dziadów co mu tam wiszą. To tak na początek.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @aeromonas
  moze studenci powinni przestac chodzic na wyklady Nowaka
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @antyPiSlamista
  Wiesz jak wygladają wybory rektora? Mozna zorganizowac niestety jak wybór prezesa spoldzielni mieszkaniowej. wystarczy obiecać trochę przywilejów, sypnąć kasą na badania i już.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @beatrixx-kiddo
  tak długo lemingu jak bedziecie zagłuszać prawdę :

  cześć hipokryci
  czy protestowaliście jak Rebecca Kiessling miała wygłosić wykład ?O prawie do urodzenia się - perspektywa amerykańskiej kobiety? - 13 marca 2017?Została ona zaproszona przez Instytut Ordo Iuris...
  protestowaliście przeciwko jej wykładom czy przeciwko temu że UW spotkanie odwołało?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @aeromonas
  cześć hipokryci
  czy protestowaliście jak Rebecca Kiessling miała wygłosić wykład ?O prawie do urodzenia się - perspektywa amerykańskiej kobiety? - 13 marca 2017?Została ona zaproszona przez Instytut Ordo Iuris...
  protestowaliście przeciwko jej wykładom czy przeciwko temu że UW spotkanie odwołało?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Jeszcze Polacy nie pojmujecie, w hakiej czarnej dupie jesteśmy. Poczytajcie historię. Historia lubi się powtarzać. No taka III Rzesza...
  @Kugelmas
  getto ławkowe dla LGBT
  już oceniałe(a)ś
  33
  4
  @Kugelmas
  Po prostu: Polska Zjednoczona Prawica Rzeczpospolitej z I Sekretarzem na drabince! Towarzysze, wzmocnijcie czujność, wróg czycha w wolnym narodzie!
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @Kugelmas
  Eksperyment Miligrama udowadnia ,ze taki Hitler może się pojawić w każdym kraju :( metoda działania bardzo podobna do tej którą do perfekcji opanował Kaczyński :( Reakcja ludzi też taka sama:(
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @Kugelmas
  Dla mnie to : Wicie, rozumicie, tow. Wiesław.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @chemik49.
  czyha
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Za dużo ma jego magnificencja cwaniak do stracenia. Siedzi w kilku państwowych radach nadzorczych. Ohyda!
  już oceniałe(a)ś
  358
  5
  Szokujące. Gazeto - nie odpuszczaj. Trzeba do końca wyjaśnić, co tu się dzieje i kto jest odpowiedzialny.
  @le_bise
  a właśnie, że nie oceniałam!!!!! Teraz oceniam: Poznań to znane miejsce, gdzie nikt się nie wychyli. Sami swoi.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @slomianykapelusz
  Chyba nie ten wątek. Pozdrawiam.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @le_bise
  szokujące
  gdzie były protesty przeciwko odwołaniu wykładów Rebecca Kiessling ?O prawie do urodzenia się - perspektywa amerykańskiej kobiety? - 13 marca 2017?

  czy może protestowaliście przeciwko jej wykładom ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  14
  @MichalzOlsztyna
  Michaś powtarzasz się
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Kundel nie rektor
  @inzynier01
  Kundelki są fajne, a to jest gó...anem
  już oceniałe(a)ś
  24
  1
  @inzynier01
  Przypomina Rybickiego, tego z marca 1968, czyli tym razem bezpartyjna, ale równie obrotowa kanalia.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Alojzy to pis dzielec zołzy.
  Dużo rad nadzorczych płatnych, mało wpłat na nadzór, bo sam jest bat.
  Jak takie coś zajumało UW?
  To świadczy o kadrze spolegliwej i studentach. Dentach.
  @bra-tanki
  uległej, nie spolegliwej
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @kurz
  Tak.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @kurz
  Niekoniecznie. To słowo ma dwa znaczenia. Nie jedno.
  już oceniałe(a)ś
  5
  11
  @dyrektor_powiatowy
  nie
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @raz1dwa2trzy3
  No to polecam Słownik Języka Polskiego PWN.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @bra-tanki
  Jagusia zwie takich pieczeniarzami.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @bra-tanki
  Czy JM pytał studentów o zdanie? Raczej wątpię:/
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @bra-tanki
  Skąd założenie, że studenci poparli w wyborach Nowaka?
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @avadoro
  Tak to już jest, że bez studentów wyborów na uczelni nie wygrasz.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @bra-tanki
  Zgadzam się z sensem wpisu, ale przypomnę, że spolegliwy to ten, na którym można polegać, godny zaufania. Ten termin wprowadził prof. Kotarbiński.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @dyrektor_powiatowy
  spolegliwy
  Słownik języka polskiego PWN*
  spolegliwy
  1. ?taki, który wzbudza zaufanie i można na nim polegać?
  2. pot. ?taki, który łatwo ustępuje i podporządkowuje się innym?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0