Premier nie poinformował, że Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Partia Republikańska) zmieniła na niekorzyść dla obywateli zasadę obliczania składki zdrowotnej i pozbawiła ich możliwości odliczania jej od podatku, co było we wcześniejszych przepisach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Wiarygodność" to zwrot powtarzany dziesiątki razy podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Niestety na konferencji tych „wiarygodnych" ludzi nie znalazło się wiele innych informacji ważnych z punktu widzenia budżetów rodzinnych rodaków.

Premier nie poinformował, że Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Partia Republikańska) zmieniła na niekorzystną dla obywateli zasadę obliczania składki zdrowotnej i pozbawiła ich możliwości odliczania jej od podatku, co było we wcześniejszych przepisach. Obecna składka zdrowotna stała się nową daniną (parapodatkiem), liczoną od całego dochodu. Dla naliczenia tej daniny nie ma dochodu zwolnionego od jej wyliczenia. Mało tego, dorabiający emeryt płaci drugą składkę od całego dochodu.

Waloryzacja rent i emerytów, pomimo bardzo wysokiej inflacji wynoszącej w roku 2022 nawet 18,9 proc., dokonana będzie w roku 2023 raz (w marcu), zaś powinna być dokonana dwukrotnie, a nawet przy tak wysokiej inflacji powinna być rozważona możliwość waloryzacji kwartalnej. Wiarygodny premier Mateusz Morawiecki mówi, że na 13. i 14. emeryturę rząd zebrał środki w wyniku uszczelniania podatków. W rzeczywistości prawda jest inna, gdyż jednorazowa waloryzacja w roku ograbia emerytów na znacznie większą kwotę niż ta przyznana im w formie wypłacanej 13. i 14. emerytury, zwłaszcza że wypłata 14. emerytury uzależniona jest od dochodu i otrzymuje ją tylko część emerytów.

Ten rzekomo wiarygodny premier próbuje przekonywać nas, że to Zjednoczona Prawica jest gwarantem wypłaty tak wysokiej waloryzacji emerytur. Jest to kolejna nieprawdziwa informacja Morawieckiego, ponieważ rząd wypełnia tylko swój obowiązek wynikający z realizacji obowiązującego prawa, które zostało uchwalone przez poprzedników. Tak wysoka waloryzacja jest skutkiem demolowania przez PiS gospodarki państwa oraz wysokiej inflacji, która i tak zżera znaczną część wypłacanych emerytur.

Premier straszy rodaków, że opozycja po dojściu do władzy zabierze świadczenie 500+, a przecież to nieudolny Mateusz Morawiecki poprzez nakręcanie inflacji co kwartał zabiera rodzinom z tego świadczenia po kilkadziesiąt złotych. Równie wyrachowanym zachowaniem Rządu Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Partia Republikańska) jest czynienie oszczędności na najbiedniejszych rodakach, przy jednoczesnym rozpasaniu finansów władzy. Pomimo wysokiej inflacji władza nie dokonała i nie przewiduje korekty progów dochodowych uprawniających obywateli do otrzymania pomocy społecznej, przez co ta „wiarygodna" władza pozbawiła wielu biednych rodaków prawa do pomocy społecznej. "Wiarygodność" polityków całkowicie zniknęła podczas odpowiadania na pytania dziennikarzy.

Szanowni Państwo, od powtarzania słowa wiarygodni nie staniecie się wiarygodnymi.

Na zakończenie jeszcze tylko jedna uwaga, a raczej oczekiwanie, by w dobie kryzysu zapowiadane wyjazdy wyborcze w Polskę przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, a także ich policyjna ochrona, były finansowane ze środków partii.

Unia Pracy w Opolu

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Żeby jeszcze to emeryci, rozumieli (w każdym razie ich większość) . Trzeba im to wytłumaczyć w prosty sposób. Państwo was okrada przez 12 miesięcy, by później dać wam 20 % z tego co ukradło.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0