"Wtopa", a raczej szkoda, przykrywająca swoimi rozmiarami (co do możliwych skutków) wszystkie inne to raport sporządzony przez Mularczyka. Rozpoczynanie tego typu awantury polsko-niemieckiej w czasie wojny w Ukrainie zakrawa na jakąś prowokację.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowna Redakcjo "Gazety Wyborczej"

Na Wasz apel przesyłam moją listę. Nazwa „wtopy" brzmi nieco żartobliwie, a nawet pobłażliwie. A te sprawy to nie żart! Przesyłam zatem listę szkód wyrządzonych Polsce przez PiS w minionym roku. „Wtopy", takie jak tournee prezesa PiS, komendant policji i granatnik czy też rozmowa prezydenta Dudy z  rosyjskimi pranksterami… pomijam. To śmieszne wydarzenia, które w sumie można uznać nawet za pozytywne - bo ośmieszają .

TUTAJ przeczytasz, jakie wtopy 2022 roku wybrali dziennikarze "Wyborczej", możesz też zagłosować na największą

Oto lista szkodliwych dokonań:

 1. Całokształt polityki zdrowotnej. Brak analizy katastrofalnej umieralności w Polsce z powodu covid.Brak jakichkolwiek korekt systemu.
 2. Udział polskiego premiera w spotkaniu partyjnych przywódców proputinowskiej międzynarodówki dosłownie w przeddzień napaści Rosji na Ukrainę!
 3. "Polski ład" Morawieckiego wraz z 6-8 późniejszymi modyfikacjami i totalnym bałaganem, niepewnością szczególnie dla firm, księgowych… czyli gospodarki.
 4. Trzymanie w sejmowej zamrażarce „wiatrakowej" ustawy co w dalszym ciągu na kolejny rok zamroziło w praktyce jakiekolwiek inwestycje w energetykę wiatrakową.
 5. Katastrofa ekologiczna Odry, brak reakcji, chowanie głowy w piasek, nie znalezienie przyczyn, mataczenie. Skandal!
 6. Polityka monetarna, konferencje prasowe Glapińskiego, jego kłamstwa i konsekwencje dla nas wszystkich. Inflacja.
 7. Decyzja premiera Morawieckiego w marcu ubiegłego roku o natychmiastowym embargu na rosyjski węgiel - bez zabezpieczenia dostaw węgla na sezon grzewczy. Późniejsze konsekwencje tej decyzji, ceny węgla, bałagan, nerwy ludzi opalających domy węglem.
 8. Całokształt polityki oświatowej. "lex Czarnek" 1 i 2…, HIT itp. Szkodliwe inicjatywy przy kompletnym braku koniecznego przystosowania naszej oświaty do nowych warunków spowodowanych napływem dzieci z Ukrainy do Polski.
 9. Paskudne, niezgodne z prawem „rozwiązanie" problemu uchodźców przerzucanych do Polski przez reżim Łukaszenki. Na długie lata zyskujemy fatalną opinię okrutnych, bezwzględnych ludzi w oczach tychże uchodźców, a także w całym świecie. A można było inaczej.
 10. Kontynuacja działań i w końcu sfinalizowanie sprzedaży Lotosu saudyjskiemu Aramco i stacji benzynowych węgierskiemu MOL-owi, pomimo zdecydowanego sprzeciwu opozycji, ekspertów, a przede wszystkim w zmienionej sytuacji (wojna w Ukrainie). Do tej transakcji, niezależnie od szczegółowych powodów dyskwalifikujących sens, nie powinno dojść z uwagi na strategiczne bezpieczeństwo państwa!
 11. Fatalne inwestycje, bez sensu i przynoszące straty. Wystarczy wymienić: ponad 1,5 miliarda zł na „ślepą kiszkę" w Elblągu… wtopa na podobną kwotę w Ostrołęce…kontynuacja CPK, którego nie będzie, to też już kilkadziesiąt (co najmniej) milionów… Samochodów elektrycznych z Jaworzna jak nie ma, tak nie ma.
 12. Inwigilacja polityków opozycji oraz prawników nielegalnie zakupionym systemem Pegasus z Izraela.

I wreszcie „wtopa", a raczej szkoda, przykrywająca swoimi rozmiarami (co do możliwych skutków) wszystkie inne. To raport sporządzony przez Mularczyka. Chodzi o odszkodowanie, a raczej reparacje od Niemców w wysokości 6,22 biliona zł. To oficjalny dokument rządowy. Poszła nota Rządu RP do Niemiec i otrzymaliśmy też już odpowiedź. Sprawa będzie miała ciąg dalszy i prawdopodobnie międzynarodowe konsekwencje. Z możliwymi odpryskami dotyczącymi utraconych przez Niemcy ziem na rzecz Polski. Rozpoczynanie tego typu awantury polsko-niemieckiej w czasie wojny w Ukrainie jest w ogóle, a teraz w szczególności, niesłychanie lekkomyślne. Zakrawa na jakąś prowokację.

Z poważaniem

Bogusław Lubieniecki, Katowice.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Poparłbym żądanie reparacji od Niemiec w okresie pokoju.
  Domaganie się jednak 6 bilionów zł. reparacji za wojnę, która skończyła się 78 lat temu 'nazad' w okresie poważnej wojny Zachodu i UE z Rosją - to całkowita głupota, sabotaż, osłabianie sojusznika, wzmacnianie Rosji. Kaczyński okazał się de facto agentem Rosji.
  Dlaczego Kaczyński nie wystąpił o te 6 bln zł. np w 2007 roku?
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  wszysttko co robią pisiory jest głupie i szkodliwe dla Polski
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  Jako Polski uchodzca z lat 80-tych znam Polakow i nie tylko co tak jak z Bialorusi przekroczli zielona granice z Austria lub Wlochami.Wszyscy ci ludzie zostali przyjeci do obozu uchodzcow i przeszli procedure emigracyjna.My po przybyciu do obozu w Latinie (Wlochy) pierwsze co dostalismy to JESC a procedura pozniej.Ale wg.PISU polakom sie wszystko nalezy.Nalezy ci sie to na co zasluzyles.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Zamiast CPK powstał port lotniczy Warszawa Radom. Na otarcie pisowskich łez.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  "Paskudne, niezgodne z prawem ?rozwiązanie" problemu uchodźców... Na długie lata zyskujemy fatalną opinię okrutnych, bezwzględnych ludzi w oczach tychże uchodźców, a także w całym świecie."

  Duża część społeczeństw zachodnich po cichu cieszy się z tego jak to załatwiliśmy choć oficjalnie nie poprą takich rozwiązań. Ja osobiście uważam, że pis był nieskuteczny i to pewnie byłoby niezależne od metody którą by wybrał.
  już oceniałe(a)ś
  8
  9
  Bzdury. Jako mężczyzna dobrze żeby Pan wiedział że to właśnie minister z pisu wprowadził refundacje operacji raka prostaty z użyciem robotyki. (da vinci) Za Tuska taka operacja była tylko dla bogatych . Więc z ta krytyka służby zdrowia ostrożnie. Jeśli chodzi o punkt 2 Pana wypocin to przypomne spotkanie na molo w Sopocie...Ja też krytykuje PIS .Ale robię to obiektywnie.
  @sebastian666
  no oczywiście inwektywa typu " Pana wypocin" jest bardzo obiektywna
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @sebastian666
  A co z tym spotkaniem na molo jaki problem ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0