Jakie będą Rzeczypospolite przy PiS-owskim młodzieży chowaniu? Będzie to kraj ortodoksów, fundamentalistów, narodowców i nacjonalistów, konserwatystów i bojących się świata, nieznoszących ludzi innych nacji i innego koloru skóry, wyznających inną religię niż polski katolicyzm, znających świetnie obrzędowość religijną, ale gorzej z teologią.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

To hasło jest nadal aktualne. Siła przebicia środowiska nauczycielskiego nie jest duża. Jest to środowisko bardzo sfeminizowane, słabe ekonomicznie. Nauczycielski protest można bardzo łatwo złamać. I to nie ze względu na brak odwagi czy pomysłu na formę protestu wśród nauczycieli. Ale ze względu na wysoką etykę nauczycieli, ich opory wobec działań skrajnych i lojalność wobec uczniów. Od siedmiu lat polska szkoła jest systematycznie niszczona. Przeprowadzono deformę oświaty oraz deformę uniwersytetów, powszechnie znaną jako Gowin 2.0. I jedna, i druga są głęboko umotywowane ideologicznie, ale jednocześnie były to wyłącznie reformy dla reform. Były to igrzyska dla mas i hołupce dla gawiedzi. By zniszczyć wielki dorobek poprzedników, by go zwyczajnie zanegować. Ponieważ wszystko, co robili poprzednicy, było złe, zdradzieckie, post-PRL-owskie i mafijne, lewackie, demoralizujące i antykościelne. Właściwie nie przedstawiono dowodów na te zdradzieckie działania poprzedników PiS, ale przecież „powszechnie wiadomo", że takie były.

Dziś dzięki PiS „Polska jest naprawdę w ruinie", co dotyczy także szkolnictwa i uniwersytetów, parafrazując słowa prezesa o oczywistej oczywistości.

Zniszczono dobrze funkcjonujące szkoły, zniszczono inwestycje w infrastrukturę szkolną, na przykład nowo wybudowane gimnazja, które z nieznanego powodu zlikwidowano jedynie po to, by powrócić do systemu szkolnictwa z PRL, który bardzo się podobał i nadal podoba PiS. Jest tylko jedna różnica w systemie edukacji – obecny fundamentalizm religijny, na nowo pisana historia, gloryfikująca PiS i PiS-owskich nieudaczników, nauczanie zastąpiła indoktrynacja i wychowywanie przyszłych PiS-owskich kadr oraz bezwolnej masy bezmyślnych wyborców, fanów PiS. Czyli zamiast edukacji - nachalna indoktrynacja polityczno–religijna. Jest to zgodne oczywiście z opinią prezesa Kaczyńskiego, że w Polsce możemy opierać się wyłącznie na systemie wartości chrześcijańskich, ponieważ innego systemu wartości nie ma. Jakoś mu umknęło, że w europejskiej Polsce funkcjonują liczne systemy wartości, inne niż chrześcijańskie.

Czy sprawy przytoczone wyżej to ogólniki? Otóż nie. Ostatnio dowiedzieliśmy się o przekazywaniu przez ministra Czarnka pieniędzy na szkoły, niestety głównie katolickie, wyznaniowe.

Mam czworo wnuków, ponieważ moje synowe nie „dawały w szyję do 25. roku życia", tylko rodziły dzieci. Trzy z moich wnuczek są już uczennicami. Nie chodzą do szkół katolickich, z czego zresztą jestem bardzo zadowolony. Szkoły moich wnuczek, dwie publiczne i jedna społeczna, nie otrzymały dotacji od ministra Czarnka. Niestety, również pieniądze z moich podatków nie poszły na szkoły moich wnuczek, ale takie, których zdecydowanie nie popieram, ze względu na indoktrynację religijną, jakiej w nich poddawana jest młodzież i wpajany ulubiony system jedynie słusznych wartości chrześcijańskich prezesa PiS.

Trafiło do mnie pismo od Jego Magnificencji Rektora, który stwierdza, że uniwersytet jest w trudnej sytuacji ekonomicznej, pomimo wdrożonych oszczędności, same koszty energii elektrycznej i cieplnej, koniecznej do jego funkcjonowania wzrosną o kilkanaście milionów złotych. Subwencja z budżetu państwa jest wysoce niewystarczająca, jej roczny wzrost wynosi zaledwie 3 proc. przy inflacji 20 proc. No cóż, środowisko naukowe to nie środowisko docelowe dla PiS. I nasz uniwersytet to nie KUL.

Jakie będą Rzeczypospolite przy PiS-owskim młodzieży chowaniu? Będzie to kraj ortodoksów, fundamentalistów, narodowców i nacjonalistów, konserwatystów i bojących się świata, nieznoszących ludzi innych nacji i innego koloru skóry, wyznających inną religię niż polski katolicyzm, znających świetnie obrzędowość religijną, ale gorzej z teologią. Wielbiących Rydzyka ale niecierpiących ks. prof. Wierzbickiego i jemu podobnych.

Będą to ludzie agresywni, nietolerujący środowisk LGBT, obawiający się 5G. Na liście szanghajskiej pierwszy polski uniwersytet wypadnie z piątej setki i znajdzie się w siódmej lub ósmej setce. W szkołach nie będzie nauczycieli, ponieważ pensja nauczycielska będzie bardzo odbiegała w dół od innych ofert rynku pracy, prestiż tego zawodu będzie malał w zastraszającym tempie. Nauczyciele będą coraz starsi, bardziej pasywni, zmęczeni i zniechęceni. Będzie coraz mniej misji, coraz częściej powodem wykonywania tego zawodu będzie bierność i chęć odebrania comiesięcznej zapomogi, bo taką formę przybierają nauczycielskie pensje.

PiS-owska demoralizacja Polaków wchodzi w etap krytyczny. Oni nie tylko doprowadzili kraj do ruiny, ale twórczo to rozwijają, kierując się fobiami starego kawalera, który funkcjonuje zupełnie poza konstytucją i w oderwaniu od rzeczywistości, otoczony klakierami, cwaniakami oraz nieudacznikami.

Żal polskiej szkoły.

Maciej Michalik, prof. UMK w Toruniu

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Fobiami starego kawalera (delikatne określenie,dla mnie to zbrodniarz) powinien zająć się zespół biegłych psychiatrów i jeżeli jest poczytalny to powinien stanąć przed sądem i skończyć w więzieniu za antypolską działalność. Jest też pytanie na przyszłość,czy parlamentarzyści i kandydaci do sejmu nie powinni być badani psychiatrycznie (raz w roku) tak by nie rządzili nami głupcy i zbrodniarze.
  @Ww6119
  To nie są fobie. To doskonała znajomość postaw tego narodu i cyniczne wykorzystywanie tej wiedzy. Jeżeli fobia - to tylko przed ewolucją tych postaw, bo wówczas trzeba byłoby diametralnie zmienić płytę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Rządy ciemniaków...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Czarnek to najważniejsza postać w rządzie PIS, cały czas to powtarzam. Morawiecki, Ziobro mają stworzyć warunki, Czarnek fundament pod przyszłość na długie lata.

  Dla tych, co twierdzą, że to nic, że to tylko szkoła, że jest internet, łączność ze światem powiem, że 1000 lat katolicyzmu wszczepiło w nas trwale obłudę. Co z tego, że wszyscy, nawet najbardziej zagorzali PIS-owcy i katole w sferze prywatnej nie przestrzegają 99% oficjalnej nauki religijnej, a nawet pomstują na księży, Kaczalnika itp., ale w sferze oficjalnej, publicznej to prawicowa i religijna retoryka ma wybrzmiewać. I tej obłudy chcą uczyć dzieci. Będzie tak jak w kolejce kobiet do spowiedzi na zapadłym Podkarpaciu, czy w Tarnowskiem, które są filarami Polski narodowo-katolickiej:

  - Zosia, a ty będziesz mówiła przy spowiedzi, że masz spiralę?
  - No co ty, po co księdza denerwować.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0