W ocenie stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze osoby, które wyrzucają migrantów z terytorium Polski w taki sposób lub zlecają takie działania lub nimi kierują, popełniają zbrodnię przeciwko ludzkości z art. 118a § 1 pkt 2 i 3 oraz § 2 pkt 3 i 6 kodeksu karnego oraz art. 7 ust. 1 pkt (b), (g) i (i) statutu rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (poszczególne punkty mają tu zastosowanie w zależności od konkretnej sytuacji).
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uchwała zarządu stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze z 28.11.2022

W ocenie stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze działania polskich służb państwowych prowadzone przeciwko migrantom pochodzącym spoza Europy, którzy znajdują się na pograniczu z Białorusią, są nieludzkie. Działania te plamią mundur polski i są niegodne państwa polskiego.

Wyrzucanie z terytorium Polski migrantów, którzy chcą wnioskować o ochronę międzynarodową, jest rażącym naruszeniem prawa (w szczególności: konstytucji, konwencji genewskiej o statusie uchodźców i prawa Unii Europejskiej).

Migranci są często wyrzucani z terytorium Polski przez zieloną granicę i Straż Graniczna nie udziela informacji o ich losie. Wyrzuceni na Białoruś są często narażeni na tułaczkę w nieludzkich warunkach (służby białoruskie biją ich, uniemożliwiają im wyjście z lasu), na ciężkie cierpienia, na poważny uszczerbek na zdrowiu. Odnotowano już kilka poronień będących bezpośrednim skutkiem działań Straży Granicznej i kilkadziesiąt zgonów.

W ocenie stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze osoby, które wyrzucają migrantów z terytorium Polski w taki sposób lub zlecają takie działania lub nimi kierują, popełniają zbrodnię przeciwko ludzkości z art. 118a § 1 pkt 2 i 3 oraz § 2 pkt 3 i 6 kodeksu karnego oraz art. 7 ust. 1 pkt (b), (g) i (i) statutu rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (poszczególne punkty mają tu zastosowanie w zależności od konkretnej sytuacji). Osoby, które publicznie pochwalają takie działania, na przykład świadomie uczestnicząc w wydarzeniach pod hasłem "Murem za polskim mundurem", w ocenie naszego stowarzyszenia dopuszczają się przestępstwa z art. 255 § 3 kodeksu karnego (pochwalanie zbrodni).

Apelujemy o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wszystkich osób, które dopuściły się tych ohydnych czynów, od najwyższych władz politycznych aż po zwykłych funkcjonariuszy, którzy są wykonawcami zbrodni. Władze, do których kierujemy ten apel, to Zgromadzenie Narodowe, właściwe w przypadku przestępstw popełnionych przez Prezydenta Rzeczypospolitej, prokuratura polska oraz prokuratura przy Międzynarodowym Trybunale Karnym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Od ponad roku świetnie wiedzą wszyscy, że przejścia nie ma i czym grozi korzystanie z oferty tour operatora Łuakaszenko & Putin. Turystów zapraszamy z ważnymi wizami i paszportami, można polecieć i na lotnisko w Warszawie.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  chciałbym spytać tych co bronią emigrantów jak sobie wyobrażają przyjmowanie tych,którzy w wielu wypadkach pod pretekstem wojny szukają fajnego życia w Europie, na kontynencie, gdzie daje się za darmo socjale i niczego nie żądając? Jak np. w Niemczech.
  tym bardziej,że Polska to kraj gdzie nie ma mieszkań socjalnych, brak żłobków i przedszkoli i nie ma leczenia specjalistycznego.Na operację czeka się w kolejce kilkanaście miesięcy. I my polscy podatnicy mamy ich utrzymywać? z czego? jakich funduszy bo przecież coś będzie nam odebrane. Jak to sobie wyobrażacie? Może w zamian spytacie prawo międzynarodowe dlaczego nie przyjmują ich bogate kraje arabskie, Kanada, Australia, czy Nowa Zelandia. Czy Europa jest z gumy. My nie łamiemy prawa skoro przyjęliśmy miliony Ukraińców, to chyba już wystarczy?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  popieram w całej rozciągłości;
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  Może jest i naruszeniem prawa ale nie naruszeniem zdrowego rozsądku . Może prawo trzeba dostosować do zdrowego rozsądku i zmieniającej się rzeczywistości - tzn. coraz większych fal migrantów .
  @adam_jozef
  Ależ nie ma problemu - wystarczy opuścić Unię Europejską, wypowiedzieć zasady Konwencji Genewskiej, zmienić polską konstytucję i parę innych przepisów i będzie można legalnie mordować i torturować imigrantów.
  Na co czekasz, do roboty!
  już oceniałe(a)ś
  4
  10